Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ayağa Kalktığında Başı Dönenler DİKKAT..!!

17.04.2021
1.159
Ayağa Kalktığında Başı Dönenler DİKKAT..!!

Bilim adamları, ayağa kalktığı sırada sıklıkla tansiyon düşüklüğü ya da baş dönmesi yaşamakta olan kişilerin daha yüksek bunama riski taşıdıklarını öne sürdü.

 

 

Ayağa Kalktığında Başı Dönenler DİKKAT..!! 1

Sonuçları “Plos Medicine” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ayağa kalktığında sık sık tansiyon düşüklüğü ya da baş dönmesi yaşamakta olan kişilerde, daha az kan ulaştığı için beyinde hasar oluşabiliyor.

Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından 15 sene boyunca 6 000 kişi üstünde yapılan araştırma, ayağa ani kalkış sırasında sıklıkla düşük tansiyon sorunu yaşamakta olanların, takip eden senelerde bunamaya daha çok yatkın olduklarını ortaya çıkardı. Araştırma, postüral hipotansiyon olarak bilinen durumun ileri yaşlarda daha sık görüldüğünü gösteriyor.

 

 

Ayağa Kalktığında Başı Dönenler DİKKAT..!! 3

Nottingham Üniversitesinden Prof. Dr. Arfan İkram, postüral hipotansiyon olarak da bilinen ve baş dönmesine yol açan durumun beyin içerisindeki kan dolaşımını etkilediğini ve zamanla beyin hücrelerinde hasara, dolayısı ile bunamaya sebebiyet verebileceğini dile getirdi.

Söz konusu tezin başka araştırmalarla da desteklenen makul bir veri olduğunu dile getiren İkram, “Ancak bu durumun başka açıklamaları da olabilir. Baş dönmesi ya da tansiyon düşüklüğü, tek başına bunamanın başladığı manasına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

İkram, sorunun sıklıkla tekrar etmesi durumunda doktora başvurulması ve nedenlerinin iyice araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.