Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aman Dikkat.. Bu Belirtiler Varsa, Siz de Çölyak Olabilirsiniz!

17.04.2021
499
Aman Dikkat.. Bu Belirtiler Varsa, Siz de Çölyak Olabilirsiniz!

Glüten enteropatisi yani çölyak hastalığı ince bağırsağın glüten proteinine karşı ömür boyu gösterdiği bir alerjidir.

 

 

Karın ağrısı, şişkinlik ve kilogram alamamak gibi masum şikayetlerle kendisini belli eden çölyak hastalığı genelde farklı hastalıklarla karıştırılıyor.

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteininden uzak durarak beslenmek, çölyak hastalığının tek tedavisi olarak bilinmekte.

Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Koray Tuncer çölyak hastalığı ve dikkat edilmesi gerekli olanler hakkında bilgi verdi.

 

 

Alerji ömür boyu devam eder

Çölyak hastalığı, yaşam boyu devam etmekte olan bir gıda alerjisi olarak bilinmektedir. Vücudun vermiş olduğu tepki sonucunda 12 parmak bağırsak yapısı bozulmakta ve ince bağırsağın özellikle başlangıç kısmı normal yeteneğini kaybetmektedir. Dolayısıyla kişiler bu noktada gelişmesi gerekli olan emilim faaliyetlerinden yoksun kalmaktadır.

Bu belirtiler var ise siz de çölyak olabilirsiniz
Çölyak hastalığı farklı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Çocukluk yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de kendisini gösterebilmektedir. Hastalığın çok hafif ilerlemesi ve belirtilerin farklı rahatsızlıklarla karıştırılması teşhisin ileri yaşlarda konulmasına neden olabilmektedir. Çocukluk döneminde en bilinen belirtisi büyüme geriliği olan çölyak hastalığı;

· Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik

 

 

· Yaşa göre kilogram azlığı

· Kas zayıflığı ve kansızlık

· Gaz şikayetleri ve dışkıda anormallik

· Kusma, halsizlik ve iştahsızlık

· Ağız içinde oluşan aftlar

 

 

· Eklem ve kemik ağrıları

· Sinirlilik

· Ciltte kaşıntılı ve döküntüler gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Çölyak hastalığının belirtileri farklı hastalıkları da akla getirebilir. Doğru tanının konulabilmesi için bazı özel kan testleri, endoskopi ve alınan doku örneklerinin patoloji tarafından incelenmesi gerekiyor.

YİYECEKLERİNİZİ AYIRIN
Çölyak hastalığının tek tedavisi Glütensiz Diyet olarak bilinmektedir. Glütensiz bir yaşama geçildiğinde hastalıkla ilgili bir sorun görülmemektedir. Burada önemli olan glütenli ve glütensiz gıdaların iyi ayrılmasıdır. Glüten daha çok buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Ancak çağımızda hazır gıda piyasasında glüten sıklıkla kullanılıyor. Bisküviler, hazır çorba ve köfteler, malt içecekler, glüten içeren sakız ile çikolatalar çölyak hastaları için tehlikeli olabilmektedir.

Hatta bayanların kullanmış olduğu bazı kozmetik ürünlerinin içinde bile gluten bulunabilmektedir. Bunların beraberinde ilaç, şampuan, krem gibi ürünler glüten içerikleri sebebiyle dikkatli kullanılmalıdır. Çok iyi bir etiket okuyucusu olunmalı, gıdaların etiketleri muhakkak okunmalıdır. Özellikle evde glütenli ve glütensiz gıdaların birbirinden ayrı ve uzak saklanması önemlidir. Yemek hazırlığı sırasında glütenli gıdalara değmiş ya da bulaşmış çatal, kaşık, süzgeç, tabak gibi gereçler kesinlikle çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır. Bir ton gıdada 2 kaşık glütenin bile tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.

BU GIDALARI TERCİH EDİN
Çölyak hastaları tükettikleri her gıdayı sorgulamak mecburiyetinde kalmaktadır. Glütensiz ama daha sağlıklı beslenme alışkanlığı yaşam biçimi haline getirilmelidir. Mısır, pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları tercih etmek gerekiyor. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ile incir ve kuru üzümü beslenme zincirinden eksik etmemek önemlidir.

Bunların beraberinde kümes hayvanları ve kırmızı et, tüm sebze ve meyveler, bakliyatların tüm çeşitleri, yumurta, bal gibi gıdalar rahatlıkla tüketilebilmektedir. Buğday ekmeği yerine mısır ekmeği yenilebilir. Hazır alınan mısır ekmeklerinin içerisine farklı unların karışabileceği ihtimaline karşı mısır ekmeğini evde yapmak daha daha sağlıklıdır.

DİYETİ AKSATMANIN SONUÇLARI AĞIR OLABİLİR
En sık görülen sıkıntı bağırsaklardaki emilimle ilgili sorunlardır. Kötü beslenme ve besin emilimi bozukluğu en sık görülen rahatsızlıklardır. Bunlarla beraber halsizlik, kemik erimesi, osteoporoz, kısırlık, düşük ve depresyona neden olabilir. Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı uzun dönemde ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini de artırır.

Çocuklarda ise boy kısalığı, davranışsal sorunlar ve gelişme geriliğine neden olabilir. Kişi eğer diyetine gerekli dikkati gösteriyorsa ömrünün sonuna kadar rahatça yakınmasız yaşamını sürdürebilir. Ancak yine de belirli aralıklarla gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.