Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA GELİYOR

17.04.2021
2.656
9 GÜNLÜK TAM KAPANMA GELİYOR

Ka/bine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şayet va/ka sayıları dü/şmezse çok daha se/rt te/dbirler almak zo/runda kalabiliriz” sözleri sonrasında gözler son va/ka sayılarına çevrildi. Kontrol altına alınmayan va/ka ve ve/fat sayılarının bu biçimde sürmesi halinde Ramazan Bayramı’nı da ka/psayacak şekilde 9 günlük bir sokağa çıkma kı/sıtlaması gündeme gelecek.

 

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA GELİYOR 1

 

Salı günü gerçekleştirmiş olan Ka/bine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayı ile beraber iki haftalık bir kı/smi ka/panma dönemine girildiğini açıklamıştı. Kı/smi ka/panma ile sokağa çı/kma sı/nırlamasından şehirlerarası seyahat kı/sıtlamasına kadar pek çok noktada yeni düzenlemeye gidilmişti.

ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ
Bu te/dbirlerin uygulanmasıyla rekor kı/ran va/ka ve ve/fat sayılarındaki gidişat takip edilecek. Ancak günlük va/ka sayılarının en azından 25-30 binlere i/nmesi gerçekleşmezse, devreye başka te/dbirler girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şayet va/ka sayıları dü/şmezse çok daha sert te/dbirler almak zo/runda kalabiliriz” sözleri de bunu işaret etmişti.

 

 

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA GELİYOR 3

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA
Sabah’ın haberine göre va/ka tablosunda hedeflenen rakamlara ulaşılamazsa Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak en az 9 günlük tam ka/panma uygulanması beklenen alternatifler arasında yer almakta.

KISMİ KA/PANMADA UYGULANAN TE/DBİRLER
Hafta sonu sokak kı/sıtlaması sürerken, hafta içi sokak kı/sıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05:00 olarak güncellendi.

Sokağa çıkma saatlerinde zo/runlu haller dışında özel araçla şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek.
65 yaş üstü 18 yaş altı toplu taşıma sı/nırlaması yeniden getirildi.

 

 

Eğitimde sınav sürecinde olan 8. Ve 12. derslikler ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitim ile sü/recek.

Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.

9 GÜNLÜK TAM KAPANMA GELİYOR 5

Lokanta ve benzeri iş yerleri Ramazan boyunca paket sistemine geçecek.

Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelendi.

 

 

Oteller yalnızca kendi müşterine hizmet verebilecek.

Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.

Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde meydana gelebilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacı ile fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar yalnızca satış yapılabilecek.

Sokağa çıkma k/ısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

Toplu taşımada, oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.