Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüzünüzdeki ufak beyaz noktalarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Yüzünüzdeki ufak beyaz noktalarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Güne başlamak için uyanıp yüzünüzü yıkamak için banyoya gittiğinizde bir bakarsınız ki göz kapağınızın hemen yanında küçük beyaz bir sivilceye benzeyen bir şey çıkmış. Panikle sorarsınız: “Bu da ne böyle?” Ancak bu çok da büyütülecek bir problem değildir. Milia adı verilen bu beyaz noktalar esasında bir hayli yaygındır ve eğer ciddi bir tipiyle karşı karşıya değilseniz bazı cilt bakım ürünleri ile tedavi edilebilir.

 

 

BU BEYAZ NOKTALARA NEDEN OLAN ŞEY NEDİR?
Milialar, keratinle dolu küçük şişliklerdir. Cildiniz doğal yollardan pul pul dökülme yeteneğine sahip olmadığından kimi zaman bu birikimler böyle beyaz noktaların oluşmasına neden olabilir. Uzmanlar özellikle uzun sure güneşe maruz kalmanın milia oluşumunda büyük etkisi olduğunu söylüyor. Diğer sebeplerden birisi de makyaj ve cilt bakım ürünlerinden kalan fazlalıkların tıkanıklıklar oluşturmasıdır.

Milialar cilt cinsine ve yaşa bakılmaksızın herkeste olabilir ve özellikle % burun ve göz çevresinde yoğunlaşır. Bununla beraber ellerde ve kollarda da görülebilir.

 

Yüzünüzdeki ufak beyaz noktalarla nasıl başa çıkabilirsiniz? 1

 

PEKİ ONLARDAN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?
Ne yaparsanız yapın, onları yolmayın ve sıkmayın. Bunun yerine nazik eksfoliyasyon ve hücre döngüsünü teşvik eden ürünler kullanmaya çalışın. Cildi tahriş edecek ve kızartacak sert ürünlerden uzak durun. Uzmanlar özellikle glikolikasit ve retinol gibi hücre döngüsünü teşvik edecek ürünlerin bu kistleri nazikçe çözebileceği konusuna değiniyor. Ancak bu ürünleri kullanan kişiler de hassas bir cilde sahipseler daha önce test etmeleri öneriliyor.

YÜZÜNÜZDEKİ KÜÇÜK BEYAZ NOKTALARLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?
Uzmanların diğer bir önerisi ise tabii ki güneş kreminin düzenli bir biçimde kullanılması. Çünkü değindiğimiz üzere güneş, milia’ların oluşmasının en önemli sebeplerinden biri. Bu sebeple de güneş kremi kullanmak hayati önem taşıyor.

Yüzünüzdeki ufak beyaz noktalarla nasıl başa çıkabilirsiniz? 3

KAÇINILMASI GEREKEN ÜRÜNLER NELERDİR?
Özellikle çok ağır, komedojenik ürünler milia oluşumuna neden olabileceğinden cilt bakım ürünlerinde komedojenik olmayan içerikler tercih edilmelidir. Aynı şekilde petrol bazlı içerikler de milia oluşumuna neden olabilirler.

 

 

MİLİA’LAR NE KADAR SÜREDE KAYBOLUR?
Bu minik kistler birkaç hafta ve birkaç ay arasında bir sürede yok olabilirler. Cildin nasıl bir travmaya maruz kaldığı ve hangi ürünlerin kullanıldığı bunun ne kadar süreceği konusunda belirleyici olabilir. Eğer kullanmış olduğunuz ürünlerden bir cevap alamadıysanız daha uzman ürünlerle sorununuza çözüm olması için bir dermatologla görüşebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.