Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yutma Güçlüğü Çekiyorsanız Bunlara Dikkat!

14.04.2021
1.115
Yutma Güçlüğü Çekiyorsanız Bunlara Dikkat!

Çoğunlukla erkeklerde görülen “yemek borusu kanseri” (Özefagus kanseri) dünya genelinde kanser ölümlerinde 7’inci sırada yer almaktadır. Yemek borusu kanserinin görülme oranı coğrafi dağılıma göre değişiklik göstermekte ve en fazla Çin, İran ve Japonya gibi Asya ülkelerinde görülmektedir. Bunun sebebi; genetik faktörler gibi çevresel birtakım faktörlerin de kanser oluşumuna etkisidir.

 

 

Alkol tüketimi yemek borusu kanserini tetikler
Yemek borusu kanserinin yüksek oranda görüldüğü ülkelerde, kansere yol açtığı düşünülen en belirgin etken, alkol tüketimidir. Batılı ülkelerde de bu hastalığın en yaygın sebepleri arasında alkol kullanımı yer almaktadır.

 

Beslenme alışkanlıklarının da yemek borusu kanseri üstünde etkisi vardır. Çok sıcak içeceklerin hızlı bir biçimde içilmesi, kömürde ızgara, tütsüleme ve kızartma yöntemiyle hazırlanan gıdaların tüketimi; meyve, sebze ve balık etinden fakir beslenme yemek borusu kanserine zemin hazırlar.

 

 

Göğüs ağrısı ve kanlı öksürüğe dikkat!

Akciğer Kanserinin 4 Önemli Öncül Belirtisi | Yeditepe Üniversitesi  Hastanesi
Hastalığın erken evresinde yaygın olarak görülen ilk belirti, katı yiyecekleri yutma güçlüğüdür. Şikayetler tanıdan birkaç ay önce başlamakta; ancak hasta tarafından sıradan bir şikayet olarak algılandığından çoğunlukla doktora geç başvurulmaktadır. Hastalığın diğer belirtileri göğüste ağrı ve kanlı öksürüktür. Yemek borusu kanserinin önemli bir başka belirtisi ise, ani kilogram kaybı (ayda 6-7 kilogram kaybı) başka bir bulgudur.

Erken evre cerrahi müdahalede başarı şansını artırır

Cerrahi Tedavi - Meme Hastalıkları ve Endokrin Cerrahi
Yemek borusu kanserinin erken evrede tedavisi için yemek borusu alınmakta ve mide veya kalın bağırsaktan bir tüp oluşturarak, yemek geçişi temin edilmektedir. İleri evrede yapılacak tedavinin biçimi ve kapsamı, hastalığın ne kadar yayıldığına bağlı şekilde farklılık göstermektedir. Gelişen teknolojilerin kullanıldığı yöntemler sayesinde hasta açısından daha konforlu ameliyatlar uygulanabilir. Kapalı yöntem olarak bilinen “laparoskopik” uygulamaların beraberinde; robotik cerrahi yöntemi ile kanser cerrahisi yapılabilir. Ameliyat sonrası ise hastalığın yaygınlığına ya da tümörün büyüklüğüne bağlı şekilde ameliyat öncesinde hastaya kemoterapi ve radyoterapi metotları tercih edilebilir.

 

Cerrahi şansı olmayan hastalara stent
Hastaya tedavi edici bir ameliyat yapılamıyorsa, evvela yemek borusu içinde açılan ve yemek geçecek bir alan oluşturan “stent” kullanılıyor. Hastalık çok ileri seviyede ise; mideye takılan bir tüp yardımı ile hastanın beslenmesi sağlanabilir.

 

 

Belirtiler sizi kuşkulandırdıysa muhakkak doktora başvurun
Tedaviden olumlu sonuç almak için erken teşhis büyük önem arzeder. Bu sebeple;

-Katı yiyecekleri yutmada zorluk yaşandığında,

-Göğüste ağrı hissedildiğinde,

-Kanlı öksürük var ise,

-Ani kilogram kaybı gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.