Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudumuzun Biz Farkında Bile Olmadan Yapabildiği 12 Akıl Almaz Şey

13.04.2021
689
Vücudumuzun Biz Farkında Bile Olmadan Yapabildiği 12 Akıl Almaz Şey

Vücudumuz o kadar sihirli ki duygularımızı biz farkında olmadan gösterebilir, hava tahmininde bulunabilir ve kendi kendisini iyileştirebilir. Architect Feed’den derlediğimiz bu gerçekleri büyük ihtimal önceden duymadınız.

 

 

1. Aşırı üşüdüğünüzde ve hipotermia başladığında vücudunuz bunu anlar. Gözlerinizdeki kan damarları enerjinizi korumak için sıkışır ve geçici kör olursunuz.

2. Sol kulağınızı konuşan kişiye doğru çevirirseniz süper işitme duyusuna sahip olabilirsiniz.
Sağ kulak konuşmaları takip etmede çok daha iyidir sol kulak ise çok daha iyi duymada.

3. Sol tarafınızın üzerine yatarsanız ilaca gerek görmeden mide yanmasını tedavi edersiniz.
Araştırmalara göre sol tarafınıza yattığınızda yer çekimi devreye girer ve mideniz yemek borunuzun altında kalır. Böylece asit yemek borusuna çıkamaz.

 

 

4. Yılan gibi deri değiştirebilirsiniz. Özellikle ayaklarınızdaki deri zamanla kurur.
Üst deriyi atmaya yardım edecek ürünler var. Kremler ise üst deriyi iyileştirmeyi amaçlar.

5. Sindirim sisteminiz size süper güç verebilir. Sizin veya başkasının hayatı tehlikedeyse sinir sisteminiz devreye girer ve adrenalin salgılanır. Bunun sonucu kalp atış hızınız ve solunum artar, göz bebekleri büyür ve sindirim sisteminiz kendisini kapatır. Bunu yapmasının nedeni tüm kaslarınızın inanılmaz güçle kasılmasını sağlamaktır.

6. Vücudunuz hava tahmini yapabilir. Çoğu insan eklemlerindeki ağrıdan yağmuru öngörebilirler. Bir fırtına yaklaştığında atmosfer basıncı düşer ve eklem sıvısı basınç oluşturabilir. Çoğu migren hastası havanın değişeceğini fark edebilir. Havadaki değişim beyinde serotonin salgılanmasına sebep olabilir ki bu migrenin belli başlı nedeni.

7. Göz bebekleriniz duygularınızı gösterebilir. Sevdiğiniz bir insanı gördüğünüzde sinir sisteminiz etkilenir ve göz bebekleriniz büyür.

 

 

8. Aşı olmak gibi acı hissedeceğiniz durumlarda hafifçe öksürün bu acınızı azaltacaktır.
Öksürmek beyne giden acı sinyallerini azaltır bu şekilde daha az hissedersiniz.

9. Burnunuz tıkandığında dilinizi damağınıza bastırın ve parmağınızı iki kaşınızın arasına bastırın. 20 saniye içinde burun delikleriniz açılacaktır. Bu burun kemiğinizin ileri geri hareket etmesini sağlar ve burun yollarınızı açar.

10. Diş ağrınız var ise baş ve işaret parmaklarınızın arasındaki bölgeye buz koyun, acınızı yatıştıracaktır. Bunun işe yaramasının nedeni baş ve işaret parmağınızın arasındaki ‘V’ bölgesinin beyindeki acı merkeziyle sinirsel bir bağının olması.

11. Bir insan korktuğunda kalbi çok hızlı atmaya başlar. Kalp hızınızı yavaşlatmak için baş parmağınıza üfleyin.

12. Koku alma duyunuz zaman makinası gibi çalışır. Beynin kokuyu kontrol eden kısmı duygular ve hatırayla aynı yerdedir.

 

 

Bu yüzden geçmişinizden gelen bir kokuyu hissettiğinizde anılar da yanı sıra gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.