Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vitamini Sakın Eksik Etmeyin!

13.04.2021
559
Vitamini Sakın Eksik Etmeyin!

A OLMAZSA KÖR OLURSUNUZ D OLMAZSA KANSER
A VİTAMİNİ

 

 

Eksikliğinin belirtileri: A vitamini karaciğerde depolandığı için yetersiz alındığında önce karaciğerdeki depolar azalıyor, ardından kanda miktarı düşüyor.
A vitaminin eksikliğinde sıklıkla görme ile alakalı problemler ortaya çıkıyor. Gece körlüğü, gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması, gözyaşının yetersiz salgılanması bu problemlerden bazıları.

Ayrıca A vitamini bağışıklık sisteminde de görev aldığı için eksikliğinde halsizlik ortaya çıkabiliyor ve enfeksiyon riski artabiliyor. Uzayan A vitamini eksikliği ise vücutta geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kaynakları: Karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı gibi hayvansal besinler; koyu yeşil yapraklı, sarı ve turuncu renkli sebzelerde bulunuyor.
Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek A vitaminini yeterli miktarda almaya yardım ediyor.

Gereğinden fazla alınırsa karaciğerde büyüme, ciltte pul pul dökülme, sinir sisteminde bozukluklar, avuç içinde ve ayak tabanlarında renk değişimi, mide bulantısı gibi sonuçlar görülebiliyor.

Emilimini artırmak için: A vitamini yağda çözünen ve yağ aracılığıyla taşınan bir vitamin olduğundan emilim için diyetle alınan yağ miktarı oldukça önemli.
Eğer yağın sindirimi için pankreastan salgılanan pankreatik enzimler ve safra asidinde herhangi bir problem yoksa diyetle alınan A vitamininin emilim oranı % 80-90’ı buluyor.

Bununla beraber çinko ve E vitamini eksikliği A vitamini metabolizmasını bozabiliyor çünkü bu iki besin A vitaminin emilim, taşınma ve hareketlerinde önemli bir rol üstleniyor.

FOLİK ASİT

 

 

Eksikliğinin belirtileri: Folik Asit azaldığında kan hücrelerinin olgunlaşma süreci bozuluyor. Aynı zamanda hamilelikte vücut için önemli % 50 artış gösteriyor.
Eksikliğinde; anne karnındaki bebekte “nöral tüp” adı verilen ve yapı beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içerisine alarak aşağı doğru uzanan yapıda sorun olabiliyor.

Ayrıca halsizlik, aşırı huzursuzluk, gelişme geriliği, infeksiyon hastalıklarına karşı direnç düşüklüğü de görülebiliyor.

Kaynakları: Karaciğer ve koyu yeşil yapraklı sebzeler temek kaynakları. Ayrıca enginar, brokoli, pancar, bamya, maya ve kuru baklagiller da folik asitin doğal kaynakları arasında yer almakta.

Emilimini artırmak için: Folik asit yüksek ısıya duyarlıdır. Bu sebeple bu vitaminden en verimli biçimde faydalanabilmek için özellikle sebzeleri çok yüksek ısıda ve uzun süre pişirmemek gerekmektedir.

B12 VİTAMİNİ

 

B12 vitamini nedir? B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Eksikliğinin belirtileri: B12 eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler başka bir çok rahatsızlıkta da görülebildiğinden, bu belirtilerin vitamin eksikliğinden kaynaklandığını hemen anlamak mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple genelde teşhisi doğrulamak için kan testi gerekmektedir.
B12 vitamini eksikliği; beyin ve sinir sisteminde, özellikle ağır ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor.

Ayrıca kansızlık, dilin şişmesi ya da iltihaplanması, cildin sararması ya da solması, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, halsizlik, unutkanlık, hafıza kaybı ve dikkat dağınıklığı gibi şikayetlerle de belirti verebiliyor.

Kaynakları: Et, süt ürünleri, balık, kabuklu deniz ürünleri gibi hayvansal gıdalar B12 açısından en zengin besinler arasında yer almakta.
Emilimini artırmak için: Gıdalardan yeterli miktarda B12 vitamini alınsa bile alkol ve sigara kullanımı, doğum kontrol hapları ve bazı ilaçların kullanımı B12 vitaminin emilimini azaltabiliyor.
Bu vitamini vücutta en verimli biçimde kullanmak için daha sağlıklı beslenmek ve doktor kontrolü dışında ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir.

C VİTAMİNİ

C vitamini faydaları nelerdir?

Eksikliğinin belirtileri: Eksikliğinde diş eti kanamaları, eklemlerde şişme, anemi, demir emiliminin azalması gibi şikayetler görülüyor.

Kaynakları: Turunçgiller, kuşburnu, kivi, çilek, brokoli, kırmızı ve yeşilbiber, kavun, yeşil yapraklı sebzeler, domates, karnabahar ve patates C vitamini açısından en zengin besinler arasında.

Kışın günlük tüketilmesi gerekli olan 2-3 adet meyveyi C vitamini yüksek olan portakal, mandalina gibi turunçgillerden tercih etmek özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ediyor.

Emilimini artırmak için: C vitamini ısıya ve ışığa karşı bir hayli duyarlı bir vitamin. Bu sebeple sebzelerin serin bir yerde saklanması C vitamini kaybının azalmasına yardım ediyor.

Ancak besinleri dondurmak veya donma noktasına yakın ısılarda saklamak da yine vitamin kayıplarına yol açabiliyor. Besinleri ince doğramak, dilimlemek veya kıymak da yiyeceklerdeki C vitamini kaybını büyük oranda artırıyor. Çünkü sebze ve meyvenin çok büyük bir yüzeyi havayla, ışıkla ya da kaynatılırsa su ile karşı karşıya kalıyor.

Bu teması mümkün olduğunca azaltmak için meyve ve sebzelere metal değdirmemek, el ile koparıp fazla bekletmeden tüketmek gerekmektedir. Ayrıca meyvelerin kabuklarının soymak da vitamin kayıplarına yol açıyor. Tüm bunlarla beraber sigara kullanımı, ağır stres ve travma da C vitamini seviyelerini düşürebiliyor.

D VİTAMİNİ

D Vitamini Eksikliği - Tıp Laboratuvarı

Eksikliğinin belirtileri: D vitamini eksikliğinde öncelikle kemik dokusu etkileniyor. Son senelerde yapılan araştırmalar, diyabetin ortaya çıkması ve D vitamini arasında da önemli bir ilişki olduğu gösteriyor.

Bunun dışında; prostat, meme kanseri, Romatoid Artrit ve MS gibi otoimmün hastalıkların (bağışıklık sistemi hastalıkları) görülme oranı da D vitamini eksikliği ile artabiliyor.

Kaynakları: Besinlerde limitli olarak bulunan D vitamininin en iyi kaynakları; balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, süt, yosun ve mantar.
D vitamini fazla alındığındaysa kanda kalsiyumun aşırı yükselmesine neden olabiliyor. Bu da sanılanın tam tersine osteoporozu engellemediği gibi ilerlemesine bile yol açabiliyor.

Emilimini artırmak için: D vitaminin öncüsü insan vücudunda sentezleniyor ve deride güneş ışığının etkisiyle aktif hale geliyor.

Ancak güneş ışığının yetersiz olduğu ülkelerde ve kapalı ofis yaşamının daha çok görüldüğü büyük şehirlerde D vitamini gerekli şekilde aktif hale gelemediği için muhakkak besin desteği gerekmektedir.

Güneş ışığının vücutta eksiksiz olarak etkili olabilmesi için vücutta herhangi bir koruyucu krem olmaması gerekmektedir. Haftada en az iki gün 5 dakika ile yarım saat arasında yüz, kollar ve bacaklar açıkta olacak biçimde güneş ışığında kalmak gerekmektedir.

İdrarla atılan vitaminler daha çabuk tükeniyor

Vitamin eksikliğinin vitamine göre değişkenlik gösterdiğini belirten Dyt. Ayça Kaplan, “A,D,E,K vitaminleri yağda çözümlüyor. Yani bu vitaminler emilim sırasında diyet yolu ile alınan yağları kullanıyorlar ve karaciğer ile yağ dokusunda önemli miktarlarda depolanıyorlar. Bu sebeple bu vitaminlerin eksikliklerine çok sık rastlanmıyor ve eksikliğinde meydana gelen hastalıklar kendisini çok geç gösterebiliyor. Ancak B ve C vitaminleri suda çözünen ve fazlası idrar ile vücuttan dışarı atılan vitaminler. Bu da eksikliklerinin çok daha çabuk ortaya çıkmasına neden oluyor” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.