Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecek

13.04.2021
1.732
Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecek

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecek
Haberler çoğalması sebebiyle Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma sürecine geçileceğini açıkladı. Erdoğan, hafta içi kısıtlama saatlerinin 21.00’den 19.00’a çekildiğini ve yeme içme hizmeti sunan kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanların bayram sonuna kadar faaliyetlerine ara verildiğini söyledi. Yeni tedbirler yarın akşam saati ile uygulanmaya başlanacak.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı 2 saat 45 dakika sürdü. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Erdoğan açıklama yaptı.

YENİ TEDBİRLER

Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05:00 olarak güncellendi.
Sokağa çıkma saatlerinde mecburi haller dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek.
65 yaş üstü 18 yaş altı toplu taşıma sınırlaması yeniden getirildi.
Eğitimde sınav sürecinde olan 8. Ve 12. derslikler ile okul öncesi eğitim kurumları dışında ki tüm kademeler uzaktan eğitim ile sürecek.
Kafe, kıraathane, çay bahçesi ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.
Lokanta ve benzeri iş yerleri ramazan boyunca paket sistemine geçecek.
Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelendi.
Oteller yalnızca kendi müşterileri ile hizmet sürdürecek.
Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.
Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.
Uygulama yarın akşam saati ile başlayacak.
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecekErdoğan’ın açıklamalarından satır başları;
“Sözlerime başlarken, milletimizin ve tüm İslam aleminin bugün ilk orucunu tuttuğumuz ramazan şerifini tebrik ediyorum. Rahmet ve bereket ayı olan ramazanın milletimizle beraber tüm insanlığın sağlık huzurlu günlere kavuşmasına vesile olmasını diliyorum. Rabbimden bizleri ramazana ulaştırdığı gibi sağlık ve afiyetle bayrama eriştirmesini niyaz ediyorum.”

AB İLE İLİŞKİLERİMİZDE SAMİMİ VE ŞEFFAF OLDUK”

Son kabine toplantımızdan bu yana diğer çalışmalarımızın beraberinde, ülkemiz açısından çok önemli bir dizi programa katıldık. Sağlıktan ticarete iş birliği ilerletmenin yollarını aradık. Tam ve gözlemci üyelerin beraberinde, Türk konseyine katılmak isteyen ülke bulunuyor. Konsey bünyesinde kurulmuş olan çok sayıda yapı ile çok daha kuvvetli kurumsallaşmayı ortaya koyuyor. Salgın koşullarının el vermesi halinde, Kasım’da ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. Olağan zirvede somut adımları atacağız. Geçtiğimiz hafta AB konsey başkanı ve von der Leyen’i ülkemizde ağırlayarak gündemimizdeki konuları konuştuk. Çok geniş bir yelpazeye yayılan bu gelişmenin ilişkilerimiz bakımından yeni dönemi teşkil etmesini ümit ediyoruz. Hep söylediğimiz gibi Türkiye, AB ile ilişkilerinde samimi ve şeffaf olmuştur. AB’ye tam üyelik adımları tek tek attık. Bizden sonra müracaat yapan ülkelere rağmen çok önlerinde olduğumuz bir gerçektir. AB’nin ciddi siyasi ekonomik krizlerine yol açacak göç akınının önüne geçtik. AB’den tek talebimiz üyeliği kabul gören diğer ülkelerle aynı sürece tabi tutulmamızdır. Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ekonomi ve güvendeki çabaları, kendi vatandaşlarının hak ve özgürlükleri yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu süreci AB ile yönetirsek daha memnun kalırız.

RUSYA UKRAYNA KRİZİ

Kısaca D-8 diye ifade ettiğimiz gelişen 8 ülkenin 10. Zirvesine de çevrimiçi olarak iştirak ettik. Bu teşkilat savaşın yerine barışın, çifte standardın yerine adalet ve kalkınmanın hakim kılınması gibi ulvi değerler baz alınarak kurulmuştur. Bu anlayış ile Türkiye olarak çoğunluğu gençlerden oluşan D8’i güçlendirmek için her çabası gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz cuma günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile turizmden Ukrayna krizine kadar bir çok konunun yer aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Bu kuvvetli etkin, ve yapıcı diplomasi ortaklığının bölgemizdeki ve dünyadaki problemlerin çözümünde iyi bir sonuç teşkil ettiğini düşünüyorum. Hemen ertesi gün Ukrayna başbakanını ağırladık. Sayın Zelenski ile Rusya krizi ilk sırada olmak üzere bölgesel pek çok konuyu değerlendirdik. Bu görüşmede serbest ticaret anlaşmasını da imzalama konusunda mutabık kaldık. Karadeniz’in 2 yakasındaki Ukrayna ve Türkiye’nin ilişkilerinin geliştirme yönünde atılacak her adımın önemli olduğuna inanıyoruz. Yaklaşık 60 sene önce misafir işçi olarak gittikleri Avrupa’da bugün 6 milyonluk bir sayıya ulaşan halkımızın, her alanda gösterdikleri başarıyı takdir ediyoruz. Irkçı ve ayrıştırıcı durumlara rağmen daima halkımızın yanında olduk, olmayı sürdüreceğiz.

 

LİBYA SORUNU

Dünde Libya Başbakanı’nı Ankara’da ağırladık. Libya bizler için herhangi bir ülke değildir. Yaklaşık 500 senelik kadim ilişkilere sahibi olduğumuz Libya’nın barış içinde yaşamasını en az kendi bekamız kadar önemsiyoruz. Bu ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan saldırılar karşısında Libyalı kardeşlerimizin yanında yer almaktan sarfınazar etmedik. Libya’nın yeniden istikrar ve huzur yoluna girmesini sağladık. Uluslararası toplumdan beklentimiz ise darbecileri kenara bırakarak Libya’nın meşru hükümetinin yanında yer almasıdır.

 

“SALGINDA TÜM KESİMLERİ DESTEKLEDİK

 

“Görüldüğü gibi Türkiye’nin bölgesinde tüm taraflar için somut ve hayırlı neticelere ulaştırmak amacı ile yoğun gayret sarf ediyoruz. Hukuk ve ekonomi reformlarıyla ilgili takvimleri yakından takip ediyor, adım adım hayata geçiriyoruz. Sivil anayasa ülkemize kavuşturmak için titiz bir çabayla gayret ediyoruz.Ekonomi ve üretim tarafında işler iyi gidiyor. İhracatımız her ay rekor kırarken, fabrikalarımız gece gündüz çalışıyor. Taleplere yetişebilmek için devamlı yeni yatırımlar ve ilave istihdamlar yapılıyor. Türkiye’nin terör örgütleriyle, darbe heveslileriyle siyaset mühendisleriyle mücadelesinde kritik bir safhaya geldik. Ancak birliğimize beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak aşabileceğimiz mücadelenin önünü tıkamak isteyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz. Salgında işleri aksayan tüm kesimleri destekliyoruz. Salgın tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara vermek ya da sınırlandırmak mecburiyetinde kalan esnaflarımızı bir çok başlık altında destekliyoruz. Sosyal destekte vermiş olduğumuz katkı 60 milyar doları aşmıştır. Turizm sektörü tüm hazırlıkları tamamlamış bir vaziyette koşulların normale dönmesini bekliyor. Ciro katkısından, kira yardımına, kredi olanağından hibelere kadar esnaflarımıza sahip çıkıyoruz.”GENÇ

İSTİHDAMINI ZORUNLU KILIYORUZ

“Emeklilerimizin durumlarını her fırsatta iyileştirecek adımlar atıyoruz. Geçmişte 66 liradan başlayan emekli maaşını 1500 tl’ye çıkardık. Çiftçilerimize 24 milyar liralık destek bütçesi ayırdık. Ürünleri depolarda çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olan soğan ve patates üreticilerine müjde verdik. Bu ürünlerin bir kısmını satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere vermeye başladık. Satın alma ve dağıtım işlemleri önümüzdeki günlerde de sürecektir. Edirne ilk sırada olmak üzere çeltik üreticilerinin problemlerini da çözüme ulaştırıyoruz. Dün Külliye’de millet kütüphanesinde gençlerimizle beraberydik. Ülkemizde artık hiçbir evladımız okul öncesinden üniversiteye kadar her kademede istediği eğitimi almaya sahiptir. Bugünkü toplantımızda özellikle sanayi ve Teknoloji Bakanımıza verdiğim talimatlar, endüstri bölgesindeki işverenlerle iletişim kurup gençlerimizin üniversiteyi bitirmeden staja başlaması için kendilerine talimatı verdim. Kamudaki sınırlı istihdam yerine özel sektöre yönelen gençlerimize desteğimizi arttırıyoruz. Genç istihdamını mecburi kılıyoruz. Şehit yakınları ve gazilerin istihdamını 320 atamayla 45 binin üzerine çıkardık. Türkiye’yi hizmet ve eser siyasetiyle nice badirelerin üstünden gelerek bugünlere ulaştırdık.

 

RAMAZANDA YENİ TEDBİRLER GELİYORAB

 

ilk sırada olmak üzere bir çok yerde süren kısıtlamaların kademeleri gerisinde kalmamak için gayret gösteriyoruz. Aşılamada toplamda 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ön sıralarda yer alıyoruz. Tedarik olanaklarını geliştirerek bu rakamı çoğaltmak için zorluyoruz. Vaka artışında ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak mecburiyetinde kalıyoruz. Bugünkü toplantımız süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. 2 haftalık dönemde beklediğimiz durumda iyileştirme olmazsa çok daha kalıcı kararlar alabiliriz. Aşı sırası gelenlerin bu olanağı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayısını düşürmesi rakamlarla tespit edilmiştir.

HAFTA İÇİ SOKAK KISITLAMASI AKŞAM 19.00 SABAH 05.00

ARASINDA GÜNCELLENDİAynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu olanağı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmekte etkisi gözlem ve rakamlarla tespit edilmiştir. Geçmişte de deneyim ettiğimiz kısmi kapanma çerçevesinde, hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHATLERE İZİN YOK 65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTINA KISITLAMAZorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını getiriyoruz. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü çalışma, hamileler ve 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.8 ve 12.

SINIFLAR İLE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM DIŞINDA TÜM KADEMELER UZAKTAN EĞİTİM YAPACAK

Şartları uygun olan özel sektör firmaları bu yönde teşvik edilecek. Eğitimde sınav sürecinde olan 8 ve 12. derslikler, okul öncesi eğitim dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitim ile faaliyetlerini sürdürecektir.RAMAZAN BOYUNCA LOKANTALAR PAKET VE GEL-AL SİSTEMİ UYGULAYACAKYeme içme hizmetini veren kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri yerler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek. Lokantalar Ramazan boyunca yalnızca belirlenen saatlerde paket ve gel al sistemi ile çalışacak. Düğün, nikah, nişan, kına, genel kurul ile toplantılar ile kapalı alanda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

EVLERDE TOPLU İFTAR GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEK

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanmaya geçilecek

Oteller yalnızca kendi müşterilerine sınırlandırılmış şekilde hizmet verecek sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Evlerde toplu iftar gerçekleştirilemeyecek. Konaklama tesislerinde toplu iftar gerçekleştirilemeyecektir. Uygulama yarın akşam saatiyle başlayacaktır. Konuyla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığınca bugün akşam yayınlanacak genelgede belirtilecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.