Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mide ve kalın bağırsak kanseri belirtileri!!

13.04.2021
1.226
Mide ve kalın bağırsak kanseri belirtileri!!

Mide ve kalın bağırsak kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, mide ve kalın bağırsak kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

 

“Mide kanseri mide mukozasından gelişen kötü huylu bir tümördür. Ülkemizde en sık görülen sindirim sistemi kanserlerinden birisi de mide kanseridir. Mide kanseri, erken evrede fark edilir ve tedavi edilirse bir hayli başarılı sonuçlar alınabilir. Mide kanserinin nedenleri arasında H. Pilori enfeksiyonu, kronik gastrit, bazı gastrik mide polipleri, beslenme biçimi, özellikle az meyve ve sebze tüketimi, yüksek tuzlu beslenme, tütsülenmiş veya konserve yiyecekler, ailede kanser öyküsü bulunması, sigara ve Alkol kullanımı sayılabilir. Kömür madeni, rafine nikel, kauçuk ve kereste işlenmesi gibi endüstrilerde çalışan işçiler veya asbeste maruz kalan işçiler de risk grubu içindedir. Bağırsak kanseri ise bağırsakta başlayan kanser için genel bir terimdir. Kanserin başladığı yere bağlı şekilde, bağırsak kanserine kimi zaman kolon ya da rektal kanser adı verilir. ”

Mide ve bağırsak kanseri belirtileri nelerdir?
“Karnın ortasında veya üst kısmında rahatsızlık, gaitada kan (gaitanın siyah katranlı gibi görünmesi), kusma veya kanlı kusma, kilogram kaybı, yemekten sonra midede Ağrı veya şişkinlik, kansızlık sebebiyle güçsüzlük ve çabuk yorulma görülebilir. Bu durumda teşhis için hastaya çeşitli testler ve tahliller uygulanır. Gastroskopi ve biyopsi yapılması gerekebilir. Bu testte ince ve ışıklı bir tüp olan gastroskop ile ağızdan mideye girilerek özofagus ve mide muayene edilir. Gastroskop sayesinde direk olarak midenin içini görülebilir. Eğer anormal bir alan bulunursa, mikroskop altında incelenmesi için o bölgeden doku örneği alır. Gastroskopi ve biyopsi mide kanserinin teşhis edilmesinde en etkili yöntemlerdir. Mide kanseri tanısı konulduktan sonra kanserin yayılıp yayılmadığını anlamak için başka testler de yapılabilir. Bağırsak kanserinde ise dışkıda kan, belirgin bir sebep olmaksızın ya da bağırsak alışkanlığındaki değişikliklerle ilişkili olabilir. Bağırsak alışkanlığınızda kalıcı bir değişiklik, bu genelde gevşek dışkı ile beraber daha sık görülebilir. Sürekli alt abdominal (karın) ağrı, şişkinlik ya da rahatsızlık şikayeti ortaya çıkabilir.”

Mide ve bağırsak kanseri ameliyat edilerek tedavi edilir
“Mide kanseri çevresindeki dokularla beraber midenin bütünüyle veya kısmen çıkarılması için gastrektomi denilen ameliyatla tedavi edilir. Ardından gerekli görüldüğü durumlarda kemoterapi ve radyoterapi uygulanması gerekebilir. Mide kanseri, ilk evrelerinde teşhis edilememesi durumunda tedavisi zor bir hastalıktır. Ancak maalesef mide kanseri erken evrelerde çok az belirtiye neden olur, tanı konulduğunda ise genelde hastalık ilerlemiş olur. Ancak yine de çağımızda ilerlemiş mide kanseri de tedavi edilebilir durumdadır. Bağırsak kanseri, kanserin bağırsakta nerde ve ne kadar yayılmış olduğuna bağlı şekilde, farklı tedavilerin bir kombinasyonu kullanılarak tedavi edilebilir. Temel olarak, ameliyatta bağırsağın kanserli kısmı çıkarılır. Bağırsak kanserini iyileştirmenin en etkili yoludur ve pek çok durumda ihtiyaç duyduğunuz şey budur. Kemoterapi ve radyoterapi destek tedavisi olarak uygulanabilir.”

 

 

Doç. Dr. Bahadır Ege “Mide ve bağırdak kanserinin erken evrelerde yakalanabilmesi için midedeki belirtilerin dikkate alınması gerekir. Özellikle ailenizde mide ve bağırsak kanseri veya diğer bir kanser hikayesi var ise belirtileri daha fazla dikkate almalısınız. Mide ve bağırsak kanserini önlemenin kesin bir yolu olmasa da riskini düşürebilirsiniz. Endoskopik muayene erken tanıda en etkili yöntemdir.

Beslenme biçiminize, kilogramnuza ve düzenli fiziksel aktivite yapmaya dikkat etmelisiniz. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek mide ve bağırsak kanseri riskinin düşmesine yardımcı olur. Salamura ve füme gıdalardan uzak durmaya, alkol ve sigara kullanmamaya dikkat etmelisiniz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.