Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KARACİĞERİ BESLEYEN VE TEMİZLEYEN 9 MUCİZE BESİN

13.04.2021
1.792
KARACİĞERİ BESLEYEN VE TEMİZLEYEN 9 MUCİZE BESİN

Karaciğer sindirim, metabolizma, bağışıklık ve besinlerin depolanması gibi pek çok önemli vücut fonksiyonundan sorumludur.

 

 

Sağlıklı bir karaciğer kan dolaşımını düzenleyerek zararlı kan toksinlerini ortadan kaldırır ve sindirim sırasında bağırsak tarafından emilen besinleri vücutta kullanılabilir formlara dönüştürür. Ayrıca demir, glikoz ve bazı vitaminleri depolar.

Karaciğer pek çok aktiviteyi gerçekleştirerek vücudu daha sağlıklı tutmaya yarar. Sağlıksız beslenme şartları, kötü yaşam biçimi, ağır işler karaciğeri olumsuz etkileyebilmektedir.

İŞTE SİZLERE KARACİĞERİ TEMİZLEMEYE VE BESLEMEYE YARAYAN DOĞAL VE BİTKİSEL GIDALAR;
Limon suyu

 

 

Her gün karaciğerinizi temizlemek ve sindirimi çoğaltmak için ılık suyla limon suyu için. Bir bardak limonlu ılık su boş mideye alındığında karaciğerdeki toksinlerin elenmesine yardımcı olur. Metabolizmanızı geliştirir, daha sağlıklı sindirimi destekler ve kabızlığı önler.

Avokado

Avokado! Bu Mucizeyi Yakından Tanıyalım - Decathlon Blog

Avokado dünyada sağlık ve güzellik için kullanımıyla bilinir ve daha sağlıklı yağ alımı için en ideal sebze olduğu kabul edilir. Ayrıca karaciğeri de korur. Japonya’da yapılan bir çalışma avokadonun karaciğeri galaktozamin ve benzeri toksinlerden koruduğunu ortaya koymuştur.

Zerdeçal

 

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçal iltihabı kurutucu bir baharattır. Hem kanseri önler hem de karaciğeri korur. Bu baharat karaciğeri temizlemenin beraberinde metabolizmayı düzenler.

Bol su için

Bol Su İçmenin Faydaları Neler? Çok Su İçmek Cilde İyi Gelir Mi?

Karaciğeri temizlemenin en iyi yöntemlerinden biri günde 6-8 bardak su içmektir. Bu ayrıca böbreklerin temizlenmesine ve kilogram vermeye yardımcı olur.

Vücut daima nemli kalmalıdır, bunu sağlamak amacıyla en iyi yol ise bolca su içmektir. Su içmenin pek çok faydası vardır ve su karaciğeri temizlemek için en önemli yollardan birisidir.

İşlenmiş yiyeceklerden kaçının

 

Sağlıklı Bir Kalp İçin Ultra İşlenmiş Gıdalar Tüketmeyi Durdurun!

Rafine un, şeker ve diğer ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü karaciğer bunları direk olarak yağa ve kolesterole dönüştürür. Yağ karın, bacak, sırt ve diğer bölgelerle kalçalarda birikebilir. Yüksek trigliserit oranları hemde kalp rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Karahindiba kökü

Karahindibanın faydaları neler? - Karahindibanın zararları - Cilt Bakımı

Karaciğeri temizlemek için bilinen en yararlı bitkilerden biri karahindiba köküdür. Aslında, karahindiba kökü tarihte karaciğer sorunları için kullanılmıştır. En iyisi çay olarak tüketmektir.

Sarımsak

 

Bir diş sarımsak çok fazla tıbbi özellik taşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. Sarımsak ayrıca sülfür içerir, bu şekilde karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesinde birebirdir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası tarifi, yemeği nasıl yapılır?

Brüksel lahanası pek çok beslenme programında tercih edilmemesine rağmen insan sağlığına faydalı pek çok özellik taşır. İçerdiği en önemli madde bir tür sülfür olan glukosinolattır ve bu madde vücuttan zararlı kimyasalların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Yeşil çay

Karaciğeri temizlemek için yeşil çayın muhteşem bir bitki olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca alkolle gelen zararlardan, tümörlerden ve hepatitten korunmak için muhteşemdır.

İçeriğindeki kateşin doğal olarak kanser ile savaşır ve karaciğerde biriken yağların çözülmesine yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.