Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Temizliği Pratik Hale Getirecek Harika 15 Yöntem

11.04.2021
1.311
Temizliği Pratik Hale Getirecek Harika 15 Yöntem

Yapılan araştırmalara göre, yetişkinler evlerini temizlemek için haftada 7 ila 19 saat harcamaktadır. Bu sayı, farklı faktörlere bağlı şekilde farklılık gösterir. Örneğin; yaş ve sosyal durum, bina tipi, oda sayısı ve kullanılacak olan temizlik metotları. Ayrıca, süreci daha kolay hale getirebilecek pek çok etkili temizlik tekniği bulunur.

 

 

Sizin için kolay ve etkili temizlik metotları bulup derledi. Bu metotları denemenizi tavsiye ediyoruz çünkü bazıları fazlası ile orijinal. Bu arada, makalenin sonundaki muhteşem bonusumuzu sakın kaçırmayın.!

1. PANJUR TEMİZLİĞİ İÇİN ÇORAP

Temizliği Pratik Hale Getirecek Harika 15 Yöntem 1
Panjur temizliği bizi fazlası ile zorlamaktadır özellikle de temizlik beziyle temizlemeye çalışıyorsak. Sürekli kazara bir yerlere takılan temizlik bezinin yerine elimize taktığımız eski bir çorapla panjurları temizlemek hayatımızı kolaylaştıracaktır.

 

 

2. FIRINDA PİŞİRİLMİŞ YEMEKLERİN BULAŞIĞINI TEMİZLEMEK İÇİN ALÜMİNYUM FOLYO

Temizliği Pratik Hale Getirecek Harika 15 Yöntem 3
Pişirme kaplarını kolayca yıkamak için, bir alüminyum folyoyu buruşturup yaptığınız bir top ve biraz deterjan kullanabilirsiniz.

3. PİRİNÇ KAPLARI PARLATMAK İÇİN KETÇAP

Pirinç kapları parlatmak için, yüzeye biraz ketçap sürün ve sürdüğünüz ketçabı sünger yardımı ile yüzeye dağıtıp ovalayın. Daha sonra, artıkları temizlemek için bir bez kullanın ve ardından pirinç kabı yıkayın. Sadece ketçabın yetmediği durumlarda biraz tuz ekleyerek işlemi uygulayabilirsiniz.

 

 

4.PENCERELERİ TEMİZLEMEK İÇİN KABARTMA TOZU (SODYUM BİKARBONAT) VE SİRKE
Kir ve toz genelde pencerelerin köşelerinde birikir ve bunları temizlemek için kabartma tozu ve sirke uygulamalısınız. Uyguladığınız kabartma tozu ve sirkeyi 5 ila 10 dakika arası beklettikten sonra bir diş fırçası yardımı ile karışımı köşelerden merkeze doğru uygulayın. Son olarak bir peçeteyle karışımı temizleyin.

5. TUVALET TEMİZLİĞİ İÇİN KÂĞIT HAVLU VE SİRKE
Tuvaleti temizlemeye başlamadan evvel yapacağınız ufak bir hazırlık, kirlerin daha kolay çıkmasına yardım edecektir. Bunun için, bir miktar kağıt havlu üzerine biraz sirke dökmelisiniz. Sirkeyle ıslattığınız kağıt havluları tuvaletin içerisine yerleştirip birkaç saat boyunca bekletin. Sonrasında, yapmanız gerekli olan tek şey kağıt havluları tuvaletin içinden almak.

6. MUSLUKLARI PARLATMAK İÇİN DİŞ MACUNU
Musluklarınızı parlatmak için yapmanız gerekli olan tek şey üzerlerine biraz diş macunu sıkıp bir bez veya sünger yardımı ile temizlemek.

7. EV TEKSTİL ÜRÜNLERİNİ TEMİZLEMEK İÇİN BULAŞIK ELDİVENİ
Evcil hayvanlarınızın tüylerini toplamak için bulaşık eldiveni kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu tür kir ve tozlar eldiveninize yapışarak sizi çok büyük bir zahmet kurtarıyor.

8. PASLANMAZ ÇELİK YÜZEYLERİN TEMİZLİĞİ İÇİN TIRAŞ KREMİ
Tıraş kremi kullanarak temizlediğinizde paslanmaz çelik yüzeylerin ve muslukların ne kadar kolay temizlendiğini siz de göreceksiniz. Aynı zamanda tıraş kremini halınızın üstündeki lekeleri temizlemek için de kullanabilirsiniz.

 

 

9. MOBİLYA ÜZERİNDEKİ ÇİZİKLERİ DÜZELTMEK İÇİN CEVİZ
Ahşap mobilyalardaki küçük çizikleri gizlemek için, doğal yağlar içeren ceviz ya da Brezilya kestanesi ile cilalamalısınız. Daha sonra yüzeyi yumuşak kuru bir bezle parlatın. Bu metot, çizikleri ve diğer işaretleri daha az fark edilir kılacaktır.

10. CİHAZLARI PARLATMAK İÇİN ALKOL
Mikrodalga fırınlar, su ısıtıcılar ve tost makinaları gibi cihazların ve teçhizatların paslanmaz çelik yüzeylerini parlatmak için alkol muhteşem bir yol (votka kullanabilirsiniz). Bu tür şeyleri temizlemek için yalnızca birkaç damla alkol ve yumuşak bir temizlik bezine ihtiyacınız var.

11. ÇEKMECELERİ DÜZENE SOKMAK İÇİN TEPSİLER VE KAPLAR
Çekmecede eşyalarınızın karışmasına izin vermemek ve daha kolay bulmak için küçük kapları ve tepsileri kullanabilirsiniz. Kapları çekmeceye koyun ve eşyalarınızı uygun gördüğünüz şekilde düzenleyin. Bu metot, temizlik süresini ve sıklığını azaltmanıza yardım edecektir çünkü her şey düzenli ve kolay ulaşılabilir olacaktır.

12. EŞYALARI DÜZENLEMEK İÇİN DOLAP KAPAKLARININ İÇİNİ KULLANIN
Kapıların veya dolap kapaklarının içi de yerden tasarruf etmenize ve eşyalarınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gerekli olan biraz kanca ve askı almak. Kavanozlar, bakım ürünleri, fırça veya tarak gibi eşyalarınızı bu bölmede tutabilirsiniz. Bu özellikle depolama amaçlı kullanmış olduğunuz odaların kapılarında veya dolapların kapaklarında kullanabileceğiniz bir yöntem.

13. DİKEY DÜZENLEME
Çekmeceye yerleştirdiğiniz havlu ya da kıyafet gibi eşyalarınızı fotoğraftaki gibi silindir haline getirip düzenli bir biçimde yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemle eşyalarınızı bulmanız daha kolay olacağı gibi çekmeceniz de daha düzenli olacaktır.

14. YASTIK KILIFLARI
Yıkayıp ütülediğiniz nevresim takımlarınızı takım halinde yastık kılıflarının içerisine koyduğunuzda hem daha düzenli bir görüntü elde edersiniz hem de işiniz kolaylaşır.

15. DEPOLAMA İÇİN DOSYALIK (EĞE SAPI) KULLANMAK
Dosyalıkları banyoda tuvalet kağıtlarını depolama amaçlı kullanabileceğiniz gibi mutfakta da kek kalıplarını, konserveleri ve buna benzer mutfak gereçlerini depolamak için de kullanabilirsiniz.

BONUS
Tuvalet fırçasının ıslak kalmamasını istiyorsanız ve kurutacak bir yer bulamıyorsanız fırçayı tuvaletle oturağın arasına sıkıştırıp kuruyana kadar orada bekletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.