Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey

11.04.2021
2.257
Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey

Zayıflamaya, kas kazanmaya veya yalnızca daha sağlıklı bir kilogram vermeye çalışırken, en büyük düşmanımız tartılar olabilir. Ağırlığımızı daimi olarak ölçmek ve çeşitli sonuçları görmek hayal kırıklığı, olumsuz duygular ve umutsuzluğa neden olabilir.

 

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 1

 

Tartıların, kilogram dalgalanmasına sebep olan diğer faktörleri hesaba katmadan körü körüne inanamadığımız zor bir cihaz olduğunu anlamak önemlidir.

Tartıya çıkmadan önce akılda tutulması gerekli olan tüm bu önemli unsurları toplamaya karar verdik.

 

 

1. ZAMAN
İlerlemenizi doğru bir biçimde izlemek için, her hafta (ya da hergün) aynı günde kendinizi aynı saatte tartılmak daha iyidir. Mesanenizi boşalttıktan sonra, ve kahvaltı yapmadan önce, sabah kendinizi tartmak en iyisidir.

2. KIYAFETLER

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 3
Tartıya çıkarken daima aynı kıyafetlerle veya üzerinizde hiç kıyafet olmadan tartılmaya dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi, giysilerinizin farklı ağırlığa sahip olabilmesi veya bir hayli ağır olabilmeleridir. Bu ek hayal kırıklığına ihtiyacımız olmadığından emin olabiliriz, değil mi?

3. YER

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 5

Ağırlığınızı ölçtüğünüzde, tartınızı her defasında aynı yere koymalısınız. Tartınızı sert ve eşit bir yüzeye koymalısınız. Halıya kesinlikle koymamalısınız. Dengesiz bir tartı kilogramnuzun yanlış tartılmasına neden olabilir.

4. SABİT DURUN

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 7


Doğru bir tartı sonucu elde etmek için, her iki ayağınıza da eşit ağırlık vererek ayakta durmak önemlidir. Bazı tartılarda yalınayak bir biçimde tartılmanızı gerektirir.

5. TARTININ TÜRLERİ

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 9
Vücut ağırlığınız kullanmış olduğunuz tartının cinsine göre de farklı ölçülebilir. Çalışma mekanizması şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Ayrıca, vücut kompozisyonunuzu ve yağ oranınızı ölçen tartılar vardır. Karışıklığı engellemek için yalnızca bir ölçeğe güvenmek daha iyidir.

 

 

6. HAVA DURUMU

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 11
Dışarıdaki hava durumunu daima hesaba katmalısınız. Düşük sıcaklıkların, yüksek yağış seviyelerinin ve rüzgar hızının hepsinin kilogram kaybı ile ilişkili olduğunu kanıtlayan bilimsel çalışmalar vardır. Biraz zayıflayabilirsin, ancak bu durum büyük ihtimalle kalıcı bir değişiklik olmayabilir.

7. TUZLU YİYECEKLER

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 13
Tartıda dururken, yemeğinizin bir gün önce sodyum ile dolu olup olmadığını her zaman hatırlamanız gerekiyor. Tuz, vücudunuzda su tutulmasına neden olabilir ve tartıda görünen sayıyı artırabilir.

8. HORMONLARA BAĞLI OLARAK VÜCUTTA SU TUTULMASI

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 15
Eğer bir kadınsanız, hormonal değişikliklerden dolayı kilogramnuzun dalgalanabileceğini unutmayın. Ovulasyon ve regl dönemleri sıklıkla tartıya yansıyan ölçüde sıvı tutulmasına neden olur. Bu devamlı yükseliş ve ağırlık düşüşünün gerçek ağırlığınızla hiçbir ilgisi yoktur.

9. VÜCUT KOMPOZİSYONU
Bir kilo yağ ve bir kilo kas aynı ağırlıkta ama bütünüyle farklı görünüyor. Kaslar, daha az yer kaplar. İşte bu nedenle vücudunuzun yağ yüzdesini bilmek son derece önemlidir ve eğer sıkı bir antrenman yapıyorsanız tartıda aldığınız birkaç kilogramya rağmen görünüşte daha zayıf bir hale gelmiş olabilirsiniz.

10. EGZERSİZ YAPTIKTAN HEMEN SONRA TARTILMAYIN

Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey 17
Terli bir antrenman yapmışsanız, kilogramnuz tartıda daha düşük olabilir. Ancak bu, dehidrasyona bağlıdır, gerçek kilogram kaybını yansıtmamaktadır. Bu yüzden, spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra kendinizi tartmanın tek bir sebebi olmalıdır bu da sıvı kayıplarınızı kontrol etmektir.

11. DIŞARDA YEMEK YEDİKTEN SONRA SAKIN TARTILMAYIN
Kendinize işkence etmeyin. Restoran yiyecekleri yağ, tuz ve şekerle doludur, bu da büyük miktarlarda kan seviyesini yükseltebilir, sıvıyı tutabilir ve daha çok büyük bir sayının tartının ekranında çıkmasına neden olabilir. Gerçek fotoğrafı görmek için bir veya 2 gün bekleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.