Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliğinin belirtileri

11.04.2021
1.114
Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliğinin belirtileri

Kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık olan demir eksikliği tıp dünyasında anemi olarak adlandırılıyor. Çeşitli belirtiler ile kendisini gösteren bir hastalık olan demir eksikliğinden muzdarip olup olmadığınızı sık görülen belirtilere göre anlayabilirsiniz. İşte demir eksikliğinin en sık görülen belirtileri..

 

 

Tedavi edilmediği takdirde daha çok büyük bir rahatsızlığa dönüşecek olan demir eksikliği daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık türü. Birçok belirtisi bulunan demir eksikliği sorununa günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak dikkat etmelisiniz. İşte demir eksikliğinde görülen belirtiler..

YORGUNLUK

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliğinin belirtileri 1
Demir eksikliğinin en sık görülen belirtisi yorgunluk. Hiçbir sebep olmadığı halde kendisinizi sık sık yorgun hissediyorsanız bunun nedeni demir eksikliği olabilir.

 

 

SOLUK CİLT VE SAÇ DÖKÜLMESİ
Cilde daha sağlıklı bir pembe rengini veren madde hemoglobin, demir eksikliği durumunda yeterince üretilemez. Bu durum soluk bir cilt yapısına neden olabilir. Saç dökülmesi de anemi hastalığı göstergeleri arasında bulunmaktadır.

NEFES DARLIĞI

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliğinin belirtileri 3
Kırmızı kan hücreleri içinde sınırlı sayıda hemoglobin olması halinde nefes darlığı sorunu ile karşılaşmanız normal bir durum. Bu sorun anemi sebebiyle kaynaklanıyor olabilir.

BAŞ DÖNMESİ VE BAŞ AĞRISI
Demir eksikliği durumunda beyne yeteri kadar oksijen gitmez ve bu durum ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Baş dönmesi de demir eksikliğinde görülen belirtiler arasında bulunmaktadır.

 

 

KALP ÇARPINTISI
Düşük hemoglobin değerlerinin oksijeni kalbe ve vücudun diğer organlarına taşımakta zorlanması durumunda kalp çarpıntısı sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

KIRILGAN TIRNAKLAR
Demir eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biri de kırılgan tırnaklar. Tırnaklarınız devamlı kırılıyorsa demir eksikliği sorunundan muzdarip olduğunuz manasına gelebilir.

DİLİN ŞİŞMESİ
Dilde meydana gelen şişlikler ve ağrılar demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Ağzın kuruması ve dudak kenarında görülen kırmızı çatlaklar da anemi sonucu ortaya çıkmış sağlık problemleri olabilir.

KARIN AĞRISI VE İDRARDA KAN OLMASI

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliğinin belirtileri 5


Kırmızı kan hücrelerinin parçalanma ve sonrasında idrarda dağılması neticesinde idrarda kan görülebilir. Bu durum özellikle sıkı bir şekilde egzersiz yapan kişilerde görülebilir.

 

 

BACAKLARDA AĞRI
Vücutta demir eksikliği olması bacaklarda ağrıyı tetikleyebilir. Huzursuz bacaklar olarak da adlandırılan bu durum bacaklarda ağrı görülmesine neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.