Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir?

11.04.2021
3.845
Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir?

Cildimiz daimi olarak farklı kimyasallara, güneş ve kirili hava gibi olumsuz etkenlere maruz kalıyor. Fakat hemde hormonal dengesizlikler, stres ve sağlıksız beslenmeler de bunlara eklenince cildimiz ben, siğil, et beni, yaşlılık lekeleri ve siyah noktalara savaşmak mecburiyetinde kalır. İyi haber şu ki bu problemleri tedavi etmek için sayısız doğal yöntem var! Bu “doğal tedaviler” kesinlikle tıbbi tedavi yerine geçmez, ancak denemeye de değer!

 

 

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir? 1

Benler: MedicineNet’te yayımlanan habere göre, benler cildin pigment üreten hücreleri olan melanositlerden oluşur. Benler güneşe maruz kaldıklarında, daha koyulaşır ve cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler. Doğal yöntemler ile bunlardan kurtulmak için Healtline’da yayımlanan bir haberde sarımsak öneriliyor. Sarımsağı benlerin üzerine sürerek cilt altına işlemesini sağlayabilir ve bu biçimde yok edebilirsiniz. Sarımsak içerisindeki enzimler, benleri yok etmek için en etkili doğal malzemelerden birisidir. Bu enzimler, pigment üreten hücrelerin birlikteliğini parçalamaya yardımcı olur. Sarımsak ayrıca benlerin koyu rengini de azaltır.

Healtline’daki makaşeye göre benleri yok etmek için etkili diğer bir doğal çözüm de elma sirkesi. Elma sirkesinin içerisindeki asit sebebiyle son senelerde bir hayli popüler bir malzeme. Asidite, benlerin içten çürümesine yardımcı olur ve etkili bir biçimde zamanla yok eder. Sirkeyi uygulamak için, elma sirkesini bir pamuğa dökün ve sorunlu bölgenin üzerine koyun. Üzerine bir bandaj sarın. Bir gece bu biçimde bırakın ve bunu en az 10 gün boyunca yapın.

 

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir? 3

 

Siğiller: Healthline, siğilleri insanda bulunan ‘’papillom’’ virüsünün neden olduğu deride şişlik olarak tanımlıyor. Siğil ile mücadele etmek için en iyi tedavi, Healthline’a göre yine elma sirkesi. Sirke içerisindeki asit ile siğili yakar ve enfekte olan cildi yavaşça yok eder, bu da siğilin düşmesine neden olabilir. Bu ilacı uygulamak için, iki ölçü elma sirkesi bir ölçü su ile karıştırın. Bu karışım içerisine bir pamuk batırın ve direk olarak siğil üzerine uygulayın. Pamuğu siğil üzerine bantlayın ve gece boyunca bırakın, sabaha kadar kalsın. Siğil düşene kadar her gece bunu tekrarlayın.

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir? 5

Et Benleri: Et benleri koltuk altları, göz kapakları, kasıklar ve göğüslerin deri kıvrımlarında oluşan yumuşak, iyi huylu büyümelerdir. Bu tip büyüme, cildin daha kalın bir bölgesinde sıkışmış olan gevşek kollajen liflerdir. Healthline’a göre en iyi doğal ilaçlardan biri çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı, antifungal ve antiviral özellikler içerir, bu nedenle Healthline ciltte kullanım için güvenli olduğunu belirtiyor. Ancak özellikle göz bölgesinde özen gösterilmelidir. çünkü gözleri tahriş edebilir. Bu sebeple bu bölgeye uygularsanız, dikkatli bir biçimde yaptığınızdan ve göz içerisine gelmediğinden emin olun. Öncelikle uygulama yapılacak bölgeyi yıkayın ve pamuklu çubuk ile seyreltilmiş çay ağacı yağını et beni üstünde hafifçe masajla uygulayın. Üzerine bandaj sarın ve gece bu biçimde kalsın. Et beni kuruyana ve düşene kadar her gece bunu yapın.

 

 

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir? 7

Siyah Noktalar: Cildin kıl foliküllerinde tıkanıklık olduğunda, yüzeyde bir siyah nokta oluşabilir. Her folikül bir yağ bezi ve yağ üreten saç içerir. Yağ sebum olarak adlandırılır ve cildin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü cilt ve yağ hücreleri olduğunda, cilt folikülünün açıklığında birikirler ve komedon adı verilen bir yumru oluştururlar. Yumru üstündeki cilt açılırsa, havaya maruz kalacak ve Healthline’a göre bir siyah noktanın oluşmasına sebep olacaktır. Siyah noktaların çıkarılması için en iyi çarelerden biri ise kesinlikle limon suyu! Limondaki asidik ve sitrik özellikler, başka siyah nokta çıkmasına engel olacak biçimde gözenekleri sıkılaştırır. Ancak limon suyunu dikkatli kullanın. Çünkü bazı durumlarda saf, seyreltilmemiş limon suyu fototoksik olabilir, yani güneş ışığına olumsuz tepki göstererek tahrişe neden olur. Limon suyu da cildinizin doğal pH dengesini değiştirebilir ve ayrıca True Skin Care Center’a göre güneşe hiperpigmentasyon ve hassasiyete neden olabilir.

Cilt Üzerindeki Ben, Siğil, Siyah Nokta, Et Beni ve Yaşlılık Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Yok Edilir? 9

Yaşlılık Lekeleri: Yaşlılık lekeleri cildinizde siyah, gri ya da kahverengi düz lekeler biçiminde çıkabilir. Healthline’a göre çoğu durumda, vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelirler. Bir yaşlılık lekesinin doğal olarak yok edilmesinin bir yolu, soğan sürmektir. Soğan antiseptik olarak etki eden kükürt bileşikleri içerir. Soğan ayrıca cilt yüzeyinde soyulmayı da kolaylaştırabilir. Bu doğal yöntemi denemek istiyorsanız, tek yapmanız gerekli olan soğanı ikiye kesmek ve sorunu bölgeyi günde iki ila üç kez ovmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.