Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın!

11.04.2021
2.142
Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın!

Obezite ve benzeri problemlerin yaygın olduğu bu dönemlerde uzmanlar daha sağlıklı beslenmenin önemini daima vurgulamaktadır. Ancak daha sağlıklı beslenmek, yalnızca yediklerimize dikkat ederek değil yediğimiz yiyeceklerin yapıldığı ortama ve kullanılacak olan araç gereçlere de bağlı olan bir şeydir. Siz ne kadar brokoli gibi daha sağlıklı bir sebze yediğinizi söyleseniz de pişirirken kullanmış olduğunuz tencere toksik etki yapan maddeden yapılmışsa bunun size yarardan çok zarar vereceğini bilmenizi isteriz.

 

 

Bu yazıda En tehlikeli tencere ürünlerini araştırdık ve bunun beraberinde tercih edebileceğiniz daha güvenlilir alternatifler bulduk.

Teflon Tencere

Teflon tencereler , muhtemelen bu listedeki en büyük suçludur . Birçok kişi yapışmaz özellikte olduğu için bu tencereleri seçer çünkü uygun ve her yerde mevcuttur. Aynı zamanda en tehlikeli maddelerden birisidir.

 

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın! 1

Teflon tencere ürünlerinin yapışmaz fonksiyonları, belli bir sıcaklığının üstünde ısıtıldığında toksinlerin ayrılmaya başladığı bir plastik polimer olan PTFE (politetrafloroetilen) kaplaması ile elde edilir . Bu zehirli dumanlar , Teflon gribi olarak bilinen, polimer duman ateşi adı verilen grip benzeri semptomlara yol açar . Teflon yalnızca insanlar için tehlikeli değildir . Aynı zamanda bazı hayvanlar üstünde de istenmeyen etkilere yol açtığı gözlenmiştir.

Teflon tencere içinde bulunan bir başka kimyasal bileşik de meme, prostat ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine sebep olan PFOA’dır (perflorooktanoik asit) . PFOA’nın , Teflon ürünlerinde insanlar için hiçbir risk oluşturmayacak kadar küçük miktarlarda bulunduğuna inanılmaktadır. Ancak, diğer bir çok gündelik eşyada da bulunduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple mümkün olduğunca maruz kalacağınız alanları sınırlandırmak en iyisidir.

Diğer kaplanmış, PTFE ve PFOA içermeyen yapışmaz pişirme tencereleri, sadece kaplama sağlam olduğu zaman kullanımı güvenlidir. Kaplama ince olduğundan kolayca aşınabilir. Bir kez aşındıktan sonra, tencerenin kullanımı hemen durdurulmalıdır.

 

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın! 3

 

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyebilirsiniz:Gerçek dökme demir tencere. Bu zamana kadar yapılan testlerden başarı ile geçmiş olan güvenli bir pişirme seçeneğidir. İyi ve eşit ısıtır. Gıdalarınıza zehirli bir şey sızdırmaz. Demir seviyenizi çoğaltmak için iyi ve doğal bir yöntemdir. Demir seviyeleriniz iyiyse, güvenli ve kullanışlı olan emaye dökme demir tencereleri deneyebilirsiniz.

Alüminyum Tencere ve Alüminyum Folyo

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın! 5


Alüminyum kullanımının bu kadar yaygın olması sürpriz değildir . Çokça metal içermesinin beraberinde, hemde kuvvetli, hafif, çok yönlü ve geri dönüştürülebilirlerdir. Ancak pek çok kişinin bilmediği tehlikelere de sahiptirler.

Alüminyum , nörotoksik bir maddedir. Yükseltilmiş alüminyum düzeylerinin Alzheimer ve ALS dahil olmak üzere pek çok merkezi sinir sistemi hastalığına neden olduğu araştırmalarca ispatlanmıştır. Alüminyum tencere genelde kaplı olsa da, kaplama aşınmaya eğilimlidir. Bu sebeple içinde bulundurduğu zehirli metalleri yiyeceğinize bırakır.

Bunun yerine daha güvenli bir alternatifi deneyin: Cam tencere. Bu, dikkate alınması gerekli olan diğer güvenilir alternatiflerden birisidir. Isıtıldığında zehirli hiçbir şey salmaz, dayanıklı ve çevre dostudur . Herhangi eski tat ve kokuya neden olmaz. Aliminyum tencerelere göre maliyetleri biraz fazladır.

 

 

Bakır Tencere

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın! 7


Mağazalarda da sıkça denk geldiğimiz bakır tencerelerin ne kadar güzel gözüktüğünü hepiniz farketmişsinizdir. Ayrıca, hızlı ve eşit ısıtma sağlamayı başaran iletken fonksiyonları hakkında da bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Ancak bakırın , tencerelerde kullanıldığında gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor muydunuz?

Diğer bazı ağır metaller gibi, bir miktar bakır da insan sağlığı için son derece önemlidir. Ama bu miktarı aşan şekilde vücuda alındığında ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir . Bakır tencere kaplanmadığı zaman asitli yiyecekleri pişirirken yiyeceğinize bakır bırakabilir. Ve kaplandığında, kaplama genelde diğer bir zehirli eleman olan nikeli içerir.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyin: Paslanmaz çelik tencere. Bu muhteşem bir alternatiftir. Hafiftir ve çizilmelere karşı mukavemetlidir. Ayrıca uzun ömürlüdür. Ancak gıda sınıfı paslanmaz çelik aldığınızdan emin olun. Bu tip tencereler hiçbir şekilde nikel ya da krom içermez.

Seramik Kaplı Tencere

Bu 4 Tencereyi Kesinlikle Kullanmayın! 9
Seramik kaplı tencereler ilk bakışta güzel ve daha sağlıklı gözükebilir.Belkide mutfakta sıkça tercih edilmesinin bir sebebi de budur. Sonuçta,% 100 seramik pişirme amacı ile bütünüyle güvenlidir. Ancak dıştan bakıldığında seramik gibi gözüken ancak yalnızca dış kaplaması seramik olan tencereler birsürü tehlikeyi de yanı sıra getiriyor.

Yumuşak seramik kaplama tencereler pek dayanıklı değildir ve günlük kullanımdan birkaç ay sonra aşınmaya başlarlar. Aşınma meydana geldiğinde, kaplamada bulunan kurşun ve kadmiyum, yemeğinize ve daha sonra vücudunuza geçebilir.

Kurşun zehirlenmesi ,en tehlikeli metal zehirlenmelerinden birisidir ve karın ağrısı, baş ağrısı, kısırlık ve diğer sağlık komplikasyonları (ve ciddi vakalarda, koma ya da ölüm gibi ) ile sonuçlanabilir. Kaplama kurşunsuz olsa bile, aşınmış tencere hala tehlikeli olabilir . Çünkü seramik kaplamaların altında genelde nörotoksik aliminyum malzemesi bulunmaktadır.

Bunun yerine bu güvenli alternatifi deneyebilirsiniz:% 100 seramik tencere. Tamamen doğal malzemelerle yapıldığı, toksik olmadığı ve soyulmayacağı için en iyi ve en güvenli alternatiflerden birisidir.

Ayrıca yemeklerinizi yapıştırmazlar ve bulaşık makinesinde de yıkanabilirler. Ancak % 100 seramik bir hayli pahalı olabilir, uzun ömürlü olduğundan bu pek de önemli bir detay değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.