Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri

Dünya nüfusunun yarısı baş ağrılarından şikayetçi. Dünya Sağlık Örgütü’nün erkekler için ilk 10 engel nedeni arasında iken, bu durum bayanlar için ilk 5’tedir. Bu içeriğimizde baş ağrısının sıradan olmayan sebeplerini derledik ve altta yatan sebepler konusunda dikkatli olmanız ve vücudunuzu dinlemeyi öğrenmeniz açısından sizlere önerilerde bulunmak istedik.

 

 

Aynı zamanda sahip olduğunuz baş ağrılarını da geçirmenin en kolay yollarını öğrenerek hayatınızın keyfini bu içeriğimizi sonuna kadar okuyarak çıkarabilirsiniz. Bilge Cafe’nin de yardımı ile baş ağrılarınızı engelleyebilir, sahip olduğunuz kronik ağrıları daha yaşanılabilir duruma getirmeyi biraz sonra anlatacağımız basit yöntemler yardımı ile öğrenebilirsiniz.

GÜNEŞ IŞIĞI VE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
Doğu Finlandiya Üniversitesinin araştırmalarına göre D vitamini eksikliği, kronik baş ağrılarına neden olan faktörlerin başında geliyor.

2,600 insandan oluşan bir grupla sürdürülen deneyden sonra bilim adamları en düşük D vitamini seviyelerine sahip olan insanların kronik baş ağrılarına sahip olma oranının diğerlerine kıyasla bir hayli yüksek olduğunu ortaya çıkardılar. Aynı zamanda yaz mevsiminde sürekli güneş altında çalışmak mecburiyetinde olan insanlarda da kronik baş ağrıları ortaya çıkma riski de bir hayli fazla olduğu kaydedildi.

 

 

PARLAK IŞIK

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 1
Baş ağrısı çeken insanlar genelde parlak ışıktan kaçar ve karanlık odalarda vakit geçirirler. Parlak ışık altında sürekli kalmak gözlerin beyinlerle olan nöron bağlarını aşırı yükleyerek baş ağrıları çekmenize ya da çektiğiniz ağrıların şiddetlenmesine sebep oluyor. Ayrıca kalp ritminiz, ruh halinizi de etkiliyor ve son olarak nefes darlığı, halsizlik ve mide bulantısına sebep olabiliyor.

Parlak ışığın baş ağrılarınızın nedeni olabileceğinin yanında da hastaların parlak ışığa karşı tepkileri genelde sinirlenme, rahatsız olma, anksiyete ve çaresizlik hissi oluyor. Sürekli huzursuzluk, mide bulantısı ve nefes darlığı da diğer belirtiler arasındadır.

GÖK GÜRÜLTÜSÜ VE ŞİMŞEK
Cincinnati Üniversitesinin uyguladığı matematik modelleme sistemi sayesinde yüksek frekansından ötürü şimşek, yıldırım gibi hava olayları da baş ağrılarını tetikleyebiliyor. Sonuçlara bakacak olursak; şimbiçimi ve gök gürültülü bir günde baş ağrısına sahip olma oranınız %19 artıyor. Bu sonuç bizlere gösteriyor ki, hava bozuk olduğunda ve şimşekler gökyüzünü doldurduğunda baş ağrılarımız başlayabilir.

 

 

Ayrıca hava durumundan ötürü değişen nem ve basınç da vücudunuzu etkilediğinden başka sebepler aramadan yalnızca yukarı bakarak neden başınızın ağrıyor olduğunu anlayabilirsiniz.

DEPRESYON VE ANKSİYETE
Baş ağrıları çeken 588 hasta Ulusal Tıbbi Savunma Merkezinde sürdürülen bir deneye katıldı. Bu deney gösterdi ki anksiyete, depresyon gibi psikolojik sebepler de şiddetli ve kronik baş ağrıları çekmenize sebep olabilir.

Duygusal stres ve baş ağrılarının sıklığı arasında bulunan bağlantı diğerlerinden daha kuvvetli olarak yorumlanmıştır ve hastalara tavsiye edilen ilk şey ağrı kesicilere yönelmek yerine kendi bedenlerini dinlemeleri ve en yakın sağlık kuruluşundan yardım almaları olmuştur.

Konu migren hastaları olduğunda ise ağrının adı bile hastalarda depresyon ve anksiyeteye sebep oluyor. Hayatları boyunca şiddetli ve geçmeyen ağrılar çeken hastalara tavsiye edilen ise düzenli bir hayat tarzı ve daha sağlıklı beslenme düzeni olmuştur.
Kodein İçeren İlaçlar

KODEİN VE KADIN

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 3

Adelaide Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yüksek dozlarda alınan kodein ciddi baş ağrılarına sebep oluyor. Acı eşiği düşük olan hastalarda özellikle ciddi problemlere yol açan bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza muhakkak özel durumlarınızdan bahsetmelisiniz.

Özellikle yeşil reçeteli olarak aldığınız ilaçlarınızı ne kadar kullanırsanız bu ilaçlara direnciniz o kadar yükselir ve zamanla daha fazla almanız gerekir. Aksi takdirde yoksunluk sendromuna girer ve çok daha kötü olabilirsiniz.

OBEZİTE

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 5


John Hopkins Üniversitesinin yapmış olduğu bir çalışmaya göre obez insanlar normal kilodaki insanlara kıyasla daha fazla baş ağrıları çekiyor. Özellikle migren ağrıları obez insanlarda daha çok kendisini gösteriyor. Obez insanların iç kafa basınçları daha yüksek olduğu için baş ağrılarına daha yatkın oluyorlar.

Ancak eğer ki kilodan kurtulma ve sağlıklı bir hayat sürme arayışında olan hastalarda bu ağrıların zaman içinde kaybolduğu görülmüştür.

SOĞUK
Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsünde görevli bilim adamlarının soğuk derecelerde yaşamaya alışması ile baş ağrısı çeşitlerinin toplum içinde değişiklik göstermeye başlaması arasında evrimsel bir bağ buldular. Geçmişte buzul çağlarından kalan ve bizi hayatta tutan genlerimiz hala görevlerini yapıyor ve soğuk havaya maruz kaldığımızda ağrıyan başımız bizi sıcak yuvamıza gitmeye zorluyor.

Çünkü, düşük sıcaklıklarda beyin damarları kasılır ve kan akışı yavaşlar ve beyne ulaşan kan azalınca başımız ağrımaya başlar. Oksijenden mahrum kalan beynin size bunu söyleme biçimi burda baş ağrısı olarak görülmektedir.

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 7


Baş ağrılarını sebepleri doğrultusunda birkaç çeşide ayıracak olursak belli başlı baş ağrıları gerilim, migren ve küme ağrılar olarak sınıflandırılabilir.

Gerilim sebepli ağrılar en yaygın olanlardır. Kafa tasını saran kasların gerilmesinden ötürü meydana gelir. Kaslara yük bindiği, yaralandığı, iltihap kaptığı gibi durumlarda ağrıya sebebiyet verir. En yaygın sebepler arasında stres, yorgunluk, uzun süre yanlış pozisyonda bekleme ya da uyumak gösterilebilir.

Migren sebepli ağrılar gerçekten can sıkıcı olanlardandır ve başın tek bir kısmında meydana gelirler. Sebepler arasında çevre, stres, hormonlar, endişe ya da yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır. Genelde bayanlarda daha sık görülür ve günlük basit işleri bile işkence haline getirebilir.
Kümelenmiş ağrılar ise nadir görülen baş ağrıları arasındadır. Bir gün şiddetli baş ağrısı çekip haftalar boyunca başka hiç çekmeyebilirsiniz. Beyninizde salgılanan aşırı seratonin hormonu bu tip ağrılara sebep olabilir.

BAŞ AĞRILARINDAN NASIL KURTULURUZ?

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 9
Kafein uyanık kalmamızı ve uyanık kalmamızı sağlar hemde da konu baş ağrısı olduğunda da etkili bir ağrı kesicidir. Eğer tam tersi olarak baş ağrımı ne daha kötü yapar derseniz cevap buzlu su olacaktır.

Albert Einstein Tıp Fakültesinde sürdürülen bir çalışmada alınan sonuçlara göre kafeini eğer analjezik ilaçlarla birlikte alırsanız daha etkili olduğu ispatlanmıştır.

Eğer ki kahveyi bağımlılık derecesinde tüketen biriyseniz, birden kafein alışınızı kesmek de baş ağrısına sebep olabilir.

AKAPUNKTUR
Münih Teknik Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre akapunktur ile gerilim kaynaklı ve kronik baş ağrıları tedavi edilebiliyor. Akapunktur tedavisi yapılan ve deneklerin akapunktur yapılıyormuş gibi inandırılanlar olarak iki gruba ayırarak yapılan çalışmada akapunktur tedavisi yapılan deneklerin %51’inin baş ağrılarında azalma gözlemlenmiştir.

YEŞİL IŞIK

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 11
Harvard Tıp Fakültesinde sürdürülen bir araştırmaya göre yeşil ışığa maruz bırakılan kronik baş ağrısı hastalarının ağrılarında azalma yaşanıyor.

Katılımcılar mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı ışığa maruz bırakıldıktan sonra sorulan sorular doğrultusunda yapılan çalışmada, yalnızca yeşil ışığın katılımcıların %80’ininde ağrıları hafiflettiği, diğer ışık tayflarının ise ağrıyı şiddetlendirdiği ya da hiçbir etkiye sahip olmadığı gözlemlenmiştir.

MEDİTASYON
Wake Forest Tıp Merkezinin yürütmüş olduğu araştırmanın sonucuna göre düzenli meditasyon yapan insanlarda baş ağrısı riski ve daha önce sahip olunan migren ağrılarında azalma meydana geliyor.

Meditasyon yapan katılımcılarda görülen migren ağrılarını, meditasyona başlamadan öncekilerle kıyaslamaları istendiğinde ciddi bir azalma ve şiddetinde düşme olduğundan bahsediyorlar. Dahası, migren ağrılarının daha kısa sürdüğünü, daha çekilir olduğunu hatta kontrol edebildiklerini söylüyorlar.

BESLENME DÜZENİ
Dr. Vincent Martin, işlenmiş gıda tüketmenin ve vücuda gereğinden çok karbonhidrat ve şeker almanın baş ağrılarını tetiklediğini söylüyor. Özellikle donuk ve konserve ürünlerde bulunan peynir, atıştırmalıklar, salata sosları, ketçap ve barbekü sosları bu ağrıları tetiklemede ilk sıralarda geliyor. Taze pişirilmiş yemek tüketmenin gerekliği olduğunu özellikle vurguluyor.

Alkol tüketmeyi de bırakmak ya da en aza düşürmek de baş ağrılarını ciddi şekilde azaltmaktadır. Özellikle yüksek histamin içeriği nedeniyle votka ciddi baş ağrılarının kaynağı olabiliyor.

RENKLİ GÖZLÜKLER

Baş Ağrılarının Sebepleri ve Kurtulma Yöntemleri 13
Işığa duyarlılığı ya da baş ağrısı olan insanların sürekli siyah camlı güneş gözlüğü takmaları öneri edilir. Bazı hastaların sürekli siyah cam kullanmak istememeleri üzerine sürdürülen bir araştırmada diğer renkli camlı gözlüklerinde siyah camlı gözlükler gibi etkili olduğu ve katılımcıların %85’inde baş ağrılarını geçirdiği gözlemlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.