Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

YEMEK SONRASI KARNIM AĞRIYOR DİYORSANIZ, BU HABER SİZE

09.04.2021
1.347
YEMEK SONRASI KARNIM AĞRIYOR DİYORSANIZ, BU HABER SİZE

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ
Karnın sağ üst kısmında bulunan, küçük bir armut biçimindeki safra kesesi, kanallarla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara bağlanır.

 

 

Öğünler arasında karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolayan safra kesesi yemek sırasında bu sıvıyı safra kanalı (ödyolu) bağırsaklara gönderir ve bu sıvı gıdalar yolu ile alınan yağı sindirmek için kullanılır.

 

SAFRA KESESİ TAŞININ BELİRTİLERİ
Safra kesesi taşı bulunan kişilerin büyük çoğunluğunda herhangi bir belirti görülmez. Bu sebeple safra taşları “sessiz” bir sağlık sorunu olarak nitelendirilir.

 

YEMEK SONRASI KARNIM AĞRIYOR DİYORSANIZ, BU HABER SİZE 1

“ŞİŞKİNLİK VE AĞRILARA DİKKAT”
40 yaş ve üzeri kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen safra kesesi taşı yiyeceklerden alınan yağın sindirilmesinde problemlere yol açar. Bu sebeple özellikle yağlı bir yemek sonrası yaşanan aşırı şişkinlik ve karın bölgesinden başlayarak omuza vuran ağrılar safra kesesi taşı belirtisi olabilir.

Safra kesesi taşının neden olduğu ağrılar genelde karnın sağ üst köşesinde (kaburgaların alt bölgesinde) ya da karnın hemen üzerinde orta bölgede yoğunlaşır.

“AĞRI ŞİDDETLENİYORSA, YAYILIYORSA DİKKAT”
Ağrı şiddetlendikçe sırt bölgesine ve karnın geneline yayılabilir. Bu ağrılar süreklidir ve 10-15 dakikadan 1-2 saat varan sürelerde devam edebilir. Eğer ağrı 4-5 saatten uzun sürdüyse bu durum çoğu zaman safra kesesinin tahriş olduğu manasına gelir. Ağrının şiddeti vücudun pozisyonu değiştikçe azalıp artmaz.

AĞRININ ŞİDDETLENMESİYLE BİRLİKTE KUSMA GÖRÜLEBİLİR.
Bunlara ilave olarak kişi aşırı terleyebilir, ateşi yükselebilir ve titreyebilir. Safra taşı sebebiyle gıdalarla beraber alınan yağın sindirimi zorlaştığı için özellikle yağlı yiyecekler yedikten sonra aşırı şişlik oluşabilir.

 

 

Tedavi Yöntemleri
Safra kesesi taşının tedavisi için izlenecek yol önemli ölçüde taşın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye bağlıdır. Eğer taş küçükse, safra kesesi içindeyse ve safra akşında herhangi bir soruna yol açmıyorsa tedavi gerektirmez.

“AĞRI ŞİDDETLİYSE DOKTORA BAŞVURUN”
Ancak taş safra kanallarını, safra kesesini tıkayacak kadar büyükse, safra akışını engelliyorsa, şiddetli ağrılara yol açıyorsa ve bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına neden oluyorsa tedavi edilmesi gerekir.

Safra kesesi taşlarının tedavisinde doktor hastanın genel sağlık durumuna, yaşına, taşların büyüklüğüne ve neden olduğu komplikasyonlara göre tedavi metotları uygulanır.

 

Alınması Gereken Önlemler

 

YEMEK SONRASI KARNIM AĞRIYOR DİYORSANIZ, BU HABER SİZE 3

Yağlı gıdalar safra kesesi taşlarını önlemek için uzak durulması gerekli olan gıdalardır. Ayrıca safra kesesi taşlarını önlemek için çok miktarda lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.

“SÜT ÜRÜNLERİNE DİKKAT”
Süt ürünleri hayvansal yağ bakımından bir hayli zengindir ve bu sebeple bu gıdaların tüketimine de özen gösterilmelidir.. Aşırı şekerli gıdalar, margarin, yağlı çerezler, tatlandırıcılar, yumurta, mayonez, alkol, kafein ve karbonatlı içecekler safra kesesi taşlarına karşı uzak durulması gerekli olan gıdalar arasında bulunmaktadır.

“KIZARTMALARA DİKKAT”
Safra kesesi problemi olan bir şahıs yemek pişirirken de bazı noktalara dikkat etmelidir. Kızartılmış gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine gıdalar kaynatılmış, pişirilmiş ya da ızgara biçiminde tüketilmelidir. Gıdaların kızartılmasında kullanılacak olan yağlar safra kesesi taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.