Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

09.04.2021
1.680
Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

€�Panik atak”, insan bedeninin her çeşit aciliyet karşısında vermiş olduğu, tüm sistemleri içerisine alan hızlı bir korunma yanıtıdır. İnsan için ani tehlike yaratan nerdeyse her durum, panik atağa yol açar.

 

 

Bedeninin her çeşit gerçek ve sanal tehlikeye vermiş olduğu fiziksel yanıttır
Bu tehlikeler dış dünyadan kaynaklanan fiziksel tehlikeler olabilir: yaralanma riski, atlatılan bir kaza, aniden ortaya çıkan bir tehdit gibi. Tehlikeler bedeni ilgilendiren içsel tehlikeler olabilir: açlık, aşırı yorgunluk, sıvı kaybı, metabolik dengesizlikler gibi. Yine bu tehlikeler insanın ruh dünyasını ilgilendiriyor olabilir: Bilinçaltındaki ve bilinçli korkular, esasında var olmayan ama varsayılan tehlikeler gibi. Özetle panik atak insan bedeninin her çeşit gerçek ve sanal tehlikeye vermiş olduğu fiziksel yanıttır.

Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzmanları, panik atak hastalığının belirtileri, tedavi metotları ve ortaya çıkış biçimine göre kalp krizi ile benzer fonksiyonları hakkında bilgi verdi.

 

 

KALP HASTALIKLARI PANİK ATAĞI TETİKLER Mİ?
Kalp hastalıkları, özellikle de hızlı gelişen kalp hastalıkları insan bedeni için ciddi bir tehlikedir. Bilinçli olarak bunun farkında olmasak bile bedensel seviyede gelişen teknolojiyi teknolojiyi sorun algılanır ve buna yoğun bir panik yanıtı verilir. Ani gelişen kalp sorunları, kendi belirtileri yanında panik atağa da yol açar.

PANİK ATAK KALP HASTALIKLARINDAN NASIL AYRILIR?
Panik atak, fark edilmesi zor bir durum değildir. Hekim olmayan biri bile birkaç kez panik atağa tanık olmuşsa, bunu kolaylıkla tanıyabilir. Önemli olan panik atağı tanımak değil, bunu ortaya çıkarmış olabilecek ve yaşamı tehdit etme potansiyelinde fiziksel bir sorunun var olup olmadığını ayırabilmektir. Akut gelişen bir kalp hastalığı panik atak belirtileri yanında kendi özel belirtilerini sergiler, bu durum klinik olarak tanınabilir ve kendisine özgü tetkiklerle bu klinik durum desteklenir. Kalp hastalıklarının kendisine özgü klinik belirtileri ve bu belirtileri destekleyen tetkikleri vardır.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Panik atak belirtileri; çarpıntı hissi, boğuluyormuş gibi olma hissi, terleme, titreme, göğüs ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, baş dönmesi, ölüm korkusu, kollarda ve bacaklarda uyuşma hissi, üşüme, ürperme ateş basmalarıdır. Bu belirtiler ani gelişen kalp hastalıklarında, kalp krizlerinde de vardır.

Bunun yanında ani kan şekeri oynamaları, kan kayıpları, ani sıvı kayıpları, ani yükselen ateş gibi bir çok ani fiziksel sorun da yanı sıra tüm bu belirtileri getirir. Ayrıca atlatılan büyük tehlikelerde, yoğun korkulardan sonra, çok büyük bir tehdit atlatıldığında da tüm bu belirtiler gözlenir. Üzerinde durulması gerekli olan, bu belirtilere ilave olarak hayatı tehdit eden diğer bir sağlık sorunun var olup olmadığının gözden geçirilmesidir.

 

 

PANİK ATAĞIN TEDAVİSİ NEDİR?
Panik atakların fiziksel bir sebebi olmadığı anlaşılmış ve atakların ruhsal sebeplerle ortaya çıktığına karar verilmişse tedavisi bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılmalı ve uzmanın öngördüğü sürece tedaviye devam edilmelidir.

İlaç Tedavisi: Bir kısım panik bozukluk hastası için ilaç kullanmak zorunludur. İlaçlarla ilgili, pek çok yanlış bilgi vardır. Hepsinin bağımlılık yaratacağı düşünülür. Oysaki az bir kısım ilaçta bağımlılık riski vardır. İlaçların panik atakları artırma riski yoktur. Sadece ilaçların etkisi 2-3 haftadan erken başlamadığı için; bu dönemde kişi, gene panik ataklar yaşayabilmektedirler.

Panik Atak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

Psikoterapi: Panik bozukluk hastalarında uygulanmakta olan psikoterapi (konuşma tedavisi) bir hayli yararlı olabilmektedir. Bir kısım psikoterapilerde, psikoterapist hastaya ödevler verebilir.

Nefes egzersizleri: Panik ataklar esnasında nefes egzersizleri bir hayli etkindir. Ancak önceden hiçbir egzersiz yapmamış, yalnızca atak esnasında yaparsa çoğu zaman başarısız olur. Bu sebeple atak dışında da egzersiz yapılmalıdır. Nefes egzersizinde kişi derin nefes alıp içinde 5 saniye tutup tüm nefesini boşaltır. Nefes burundan alınıp ağızdan verilir. En az 10 kez yapılır.

Bilgilenmek: Kişiye panik atağın ne olduğu öğretilir. Bu atakların ona zarar vermeyeceği, ölmeyeceği, çıldırmayacağı veya kontrolü kaybetmeyeceği anlatılır. Bunun yanında; tedavinin başlarında, her şeye rağmen panik ataklar gelebileceği konusunda bilgi verilir.

Alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak: Bir kısım hastanın panik atağı, uyuşturucu kullanırken oluşmakta veya artmaktadır. Bu sebeple uyuşturucu kullanmak panik atakları artırır. Alkol kullanımı sonrasında; özellikle bir gün sonra, kişide panik atak oluşabilir.

Fiziksel egzersiz: Haftada 5 gün, en az 30 dakika orta şiddette egzersiz (koşma, bisiklete binme, yüzme) yararlı olmaktadır. Orta şiddette egzersiz; nabzın 120’nin üzerine çıkması gerekli olan egzersizlerdir. En az 10 hafta, bu egzersiz yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.