Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ödem Hangi Hastalıkların Habercisidir.. Neden Olur..?

09.04.2021
1.167
Ödem Hangi Hastalıkların Habercisidir.. Neden Olur..?

Vücut sıvısının 1/3’ü hücre dışı alanda bulunmaktadır. Hücre dışı alan damar ve dokular arası boşluk olarak 2 bölümden oluşur. Damar içerisindeki su basıncı ve dokular arası sıvıdaki proteinlerin oluşturmuş olduğu basınç ile bu iki bölüm arasındaki sıvı akışı denge halindedir. Denge halinde olan bu akışın bir veya pek çok değişiklik etkisiyle bozulması sonucu damar içinden dokular arası boşluğa doğru sıvı akışının artış göstermesi ile ödem oluşur.

 

Ödem Hangi Hastalıkların Habercisidir.. Neden Olur..? 1

 

HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ YA DA SONUCUDUR?
Dokular arası sıvı akışı dengesini bozan durumlar;kılcal damar hasarı(ilaçlar,viral ve bakteriyel ajanlar,termal veya mekanik travma etkisi ile oluşabilir),toplardamar tıkanması,lenf damarı tıkanması,atardamar kan hacminin azalması,kalp atım hacminin azalması, protein kaybına yol açan hastalıklar,aşırı tuz alımıdır.

Ödemin pek çok formunda etkili kan dolaşımının azalması söz konusudur ve bu durumun onarılmasında vücut böbreklerden su ve tuz tutulumunu arttırır.

Kalp,karaciğer,böbrek yetmezliği yaygın ödemin en sık görüldüğü hastalıklardır.

Kol veya bacakta sınırlı görülen ödem ise toplardamar veya lenf damarı tıkanıklığı sonucu oluşur.

Bunun dışında hipotiroidizm(tiroid bezi fonksiyonlarının azalması),bazı ilaçların kullanımı,gebelik de ödem sebebi olabilir.

 

Ödem Hangi Hastalıkların Habercisidir.. Neden Olur..? 3

 

KİMLERDE VE HANGİ YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜLÜR?
Ödem oluşumu için belli bir yaş veya cinsiyet sıklığı yoktur.Ancak idiopatik ödem olarak tanımlanan biçimi nerdeyse yalnızca kadınlarda (özellikle menopoz öncesi dönemde) ortaya çıkar.Regl (adet dönemi)ile ilişkisiz olarak periodik ataklar ile karakterizedirKaraciğer kalp böbrek yetmezliği bulguları yoktur.Sıklıkla karın şişliği eşlik eder.Uzun süreli ayakta kalmaya bağlı tuz ve su tutulumu ile alakalıdir.

Ayrıca kadınlarda aşırı östrojen uyarılmasıyla oluşabilen tuz ve su tutulumuna bağlı regl öncesi ödem görülebilir.

KİŞİDE NE GİBİ SIKINTILARA YOL AÇAR?
Ödem saptanan hastaların şikayetleri evvela sebep olan hastalığa bağlıdır.Bunu dışında ödemin yaygın ve lokal olmasına ve bulunduğu bölgeye bağlı şekilde ilgili doku ve organın şişmesi ile alakalı sıkıntılar yaşanır.Nefes darlığı,karın şişliği,kalp ve karaciğer büyümesi,bacaklarda şişme,yüz ve göz çevresinde şişme gibi..

TANI NASIL KONUR?
Yaygın ödem yüz ve özellikle göz çevresinde şişme ile tanınır.Şişmiş bölgeye parmakla bastırmak ile çukurluk oluşur ve bu çukur baskıyı kaldırdıktan sonra da devam eder.

Ödemin dağılımı ,ödemi oluşturan neden hakkında önemli bir yol göstericidir.Bir bacakta veya kolda sınırlı olan ödem genellikler toplardamar veya lenf damarında tıkanmanın bir sonucudur.Kalp yetmezliği ile alakalı ödem daha çok bacaklarda ve akşamları belirginleşme eğilimindedir.Protein eksikliğinden kaynaklanan ödem özellikle % ve göz kapaklarında belirir ve daha çok sabahları belirgindir.

Ödemli bölgenin görünümü (derinin kalınlığı rengi duyarlılığı) tanıda önemlidir.Bölgesel sıcaklık artışı ve hassasiyet iltihaplanmaya bağlı ödem düşündürür. Uzamış ve tekrarlayan ödem atakları olan bölgede deri kalın sert ve kırmızıdır.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?
Ödemli bölgenin veya organın fonksiyonuna bağlı şekilde sorunlar yaşanır.Ödem bir neden değil bir sonuç olduğundan burda asıl sorun ödeme sebep olan durum veya hastalığın tedavisidir.

TEDAVİ EDİLSE BİLE TEKRARLAR MI?
Ödem,dokular arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar ortaya çıktığı sürece yeniden oluşabilir.

Kronik bir hastalığa (kalp karaciğer böbrek yetmezliği gibi) bağlı şekilde oluşan ödem, hastalıkla ilgili kontrolün bozulması ile tekrarlayabilir.

Sistemik hastalıklara bağlı yaygın ödem tedavisinde diüretik(idrar söktürücü) ilaçlar ödemi hafifletebilir.

Toplardamar yetmezliğine bağlı oluşan sınırlı ödemlerde ise diüretik tedavi etkili değildir.Bu türdeki ödem sıklıkla bacaklarda görülür ve sebebi kanın kalbe dönüşünü sağlamayı başaran toplardamarlardaki kapakçıkların yetersizliği sebebiyle kanın aşağıda göllenmesi ve damarlarda genişlemedir.Ödemin azaltılmasında bacakların gün içerisinde aralıklı olarak yükseltilmesi,elastik çorapların giyilmesi yararlıdır.

Ödem Hangi Hastalıkların Habercisidir.. Neden Olur..? 5

KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?
Altta yatan hastalığın tedavisini uygulamanın beraberinde, özellikle idiopatik periodik ödemde tuz alımının azaltılması,her gün birkaç saat sırt üstü pozisyonda istirahat,elastik çorap giymek (sabah yataktan kalkmadan giyilmeli),aşırı ve bilinçsiz diüretik (ödem çözücü)kullanımından kaçınmak önemlidir.

Ödem oluşumunu önlemek veya azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler:
1.Tuz ve tuzlu gıda tüketimini azaltmak

2.Bol su içmek

3.Hareketli olmak, inaktiviteden kaçınmak

4.Karbonhidrat tüketimini azaltmak

5.Ödem oluşumuna sebep olan bir hastalık var ise( kalp yetmezliği,hipotiroidi gibi) sözkonusu hastalığa ait tedavi düzenine uymak. Düzenli tedavi altındayken ödemlerde artış olursa ilgili doktoruna başvurmak.

6.Bacaklarda gün içerisinde oluşan ödemi engellemek için uzun vadede ayakta kalmamak otururken bacak bacak üstüne atmamak günün sonunda bacakları 45 derece açıyla yükselterek dinlenmek

7.Regl öncesi ödemi azaltmak için regl tarihinden 2 hafta öncesinden başlayarak tuzlu gıda ve karbonhidrat alımını azaltmak.

8.Travma sebebiyle oluşan bölgesel ödemlerin engellenmesi için kısa aralıklarla soğuk uygulama yapmak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.