Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gerekenler..

09.04.2021
1.049
Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gerekenler..

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bağırsakları temizleyerek, sindirim ve boşaltım sistemini düzenleyen besinler hakkında bilgi veriyor.

 

 

“Çiğ sarımsak” bağırsakları temizlemektedir
Sağlıklı bir vücut için evvela sindirim sistemini iyileştirmek gerekir. Bu konu da antibiyotik etkisi yaratan sarımsak en önemli yardımcılardandır. Sarımsak, içerdiği bir çok vitamin ile bağırsaklarda bir savunma mekanizması oluşturur.

Sebze ile pişirilen yemeklerde pişmeye yakın atılan 1 baş sarımsak veya yemeklerin yanında tüketilen çiğ sarımsak bağırsakları temizler ve sorunları engeller.

Sarımsağın olabildiğince çiğ tüketilmesinde fayda vardır. Eğer pişirilecekse de ısı 60 dereceden fazla olmamalıdır; çünkü yüksek derecede ısı içindeki etken ve önemli bir madde olan “Allicin”i yok edebilir.

 

Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gerekenler.. 1

 

Bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu “Lahana turşusu”
Ev ortamında ve az tuzlu olarak oluşturulan lahana turşusu bağırsaklar için doğal temizleyicilerden birisidir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle yararlı bir kış sebzesi olan lahana; pişmiş, çiğ veya turşu olaraktüketildiğinde bağırsakları temizleyen ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamayı başaran kuvvetli bir probiyotik kaynağıdır.

Aynı zamanda zengin bir lif kaynağı olan lahana; bağırsak hastalıklarına karşı da koruyucu özelliktedir. Ev turşusunu kurarken tuz yerine sirke tercih edilmesi daha yerinde olacaktır.

Pırasa faydalı bakterileri çoğaltıyor
Bağırsak sağlığı için vücuttaki faydalı mikropların arttırılmasını gerekir. Yararlı mikropların arttırılmasında lif içeren doğal besinler en önemli yardımcılardır. Kış aylarının vazgeçilmez besini pırasa, bir çeşit lif olan inülini vücuda fazlaca sağlar. İnülin; bağırsaklarda daha sağlıklı bakterilere dönüşen, iyi mikropların beslenip, artması için önemli bir maddedir.

 

 

Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gerekenler.. 3

Kemik suyu bağırsak duvarlarını onarıyor
Bağırsaklar normal fonksiyonlarını sürdürürken bakteri, toksin, virüs, ağır metal gibi pek çok zararlı madde ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için bağırsakların güçlendirilmesi gerekir.
Sağlıklı bir bağırsak florasında kemik sularının önemli bir rolü vardır.

Vitamin ve minarelerin dışında jelatin, doğal yağlar ve daha sağlıklı aminoasitler içeren kemik suyu bağırsakların onarılması ve güçlenmesi için bir hayli yararlıdır. Kemik suları, yemeklere ve çorbalara ilave edilerek tüketilebilir.

Bağırsak Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gerekenler.. 5

Antep fıstığı bağırsak hareketlerini hızlandırıyor
Antep fıstığı, lezzetinin beraberinde bağırsaklar için tam bir sağlık deposudur. Bağırsak kaslarının güçlenmesi, düzenli çalışması konusunda bir hayli etkilidir. Gün içerisinde ara öğün olarak 12-15 adet tüketilen Antep fıstığı, günlük lif miktarını sağlar ve faydalı yağ asitleriyle de bağırsak hareketlerini hızlandırır.

 

 

Yapılan son araştırmalar ara öğünde tüketilen lif içeriği yüksek atıştırmalık besinlerin, bağırsaklardaki faydalı mikropların artmasına destek olduğunu göstermektedir. Antep fıstığı gibi polifenol içeren besinler bağırsaklardaki iyi bakterileri arttırıp kötü mikropların azalmasına destek olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.