Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

7 Adımda Fazla Kilolarınızı Vererek Karaciğerinizdeki Yağlardan Tamamen Arınabilirsiniz

09.04.2021
2.989
7 Adımda Fazla Kilolarınızı Vererek Karaciğerinizdeki Yağlardan Tamamen Arınabilirsiniz

Kilo ya da obezite problemi ile başı dertte olanlar için karaciğeri arındırmak belirleyici bir faktör haline gelmiştir.

 

 

Bu organ yaklaşık olarak 500 vücut fonksiyonunun yerine getirilmesinden sorumludur. Bunların arasında kanın temizlenmesi, yağların sindirilmesine yardım ve metabolizma ile alakalı aktivitelerin arttırılması gibi işlevler bulunmaktadır.

Ancak zayıf beslenme seçimlerinden ve çevresel toksinlere çok fazla maruz kalınmasından dolayı bu organın sağlığı tehlikeye girer ve sorumlu olduğu işlevleri yerine getirmekte zorlanır.

Bu sebeple karaciğerin temel fonksiyonlarını gerçekleştirmesini engelleyebilecek her çeşit atığın yok edilmesini sağlayacak olan bir arındırma planlaması yapmak günden güne daha da önem kazanmaktadır.

Öncelikle, genel olarak kilogram vermek isteyen ya da karaciğerine bir biçimde zarar vermiş kişilere hitap eden bu işlemin etkilerini bilmeniz gerekmektedir. Obezitenin ve aşırı kilogramnun belli başlı sebepleri, çok fazla yemek yemek ve yeteri kadar egzersiz yapmamaktır. Bu, vücudunuzun yediklerinizi yağa çevirerek depolamaya başlamasına neden olur. Karaciğeriniz zarar gördüğünde; idrara çıkma ile alakalı sorunlar, mesane tıkanıklığı, yumuşak dışkı ya da kabızlık gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, vücutta lüzumsuz zehirli maddelerin birikmesidir. Karaciğerinizi temizlediğinizde, bunlar ortadan kalkar. Tedavi süresince tüketeceğiniz takviyeler, bu organın görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Metabolizmanız ne kadar hızlı ve iyi çalışırsa, kilogram verme şansınız o kadar yüksek olur.

Karaciğer temizliği kilogram vermek için etkili bir yol olsa da, bunu uygun olmayan bir biçimde ya da sadece kilogram vermek için yapmamalısınız. Tedaviye başlamadan evvel, doktorunuzla konuşup yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz şeyleri öğrenmeniz en iyisi olacaktır. Bu işlemin, hastalıkları ve karaciğer bozukluklarını iyileştiremeyeceğini unutmayın. Temizliği fazla abartmayın çünkü bu da sağlığınız için zararlıdır. İşlemi tekrarlamak istediğinizde, bunu makul bir süre sonunda yapın.

Limon, greyfurt, elma, pancar ve enginar gibi besinler sayesinde karaciğer yağlanması ve sirozdan kurtulmak ayrıca kilogram vermek mümkün.

Sağlıklı bir vücut için beslenme önemli bir yer tutarken, siroz ya da kronik karaciğer hastaları için doğru beslenme hayati önem taşıyor. Sağlıklı kişilere göre nerdeyse 2 misli enerji ve proteine ihtiyacı olan kronik karaciğer hastalarının basit şeker, hazır market ürünleri ve fast food beslenme tarzından uzak durması gerekmektedir. Gastroenteroloji bölümünden Doç. Dr. Oya Yönal, karaciğer hastalıklarında beslenmenin önemi ve tüketilmesi gerekli olan gıdalar hakkında bilgi verdi.

 

 

1. ENGİNAR: A VE B VİTAMİNLERİNDEN ZENGİNDİR. İDRAR SÖKÜCÜ VE ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ BULUNAN ENGİNAR KARACİĞER HASTALIĞININ İLERLEMESİNİ YAVAŞLATABİLİR.
2. MULTİVİTAMİN DESTEĞİ: KRONİK KARACİĞER HASTALARINA ANTİOKSİDAN VE MULTİVİTAMİN PREPERATLARININ VERİLMESİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
3. BULGUR VE BAKLAGİLLER: ÇAY ŞEKERİ, ÇİKOLATA, BAL, REÇEL, KOLA, GAZOZ GİBİ BASİT ŞEKERLİ GIDALAR AZ TÜKETİLMELİDİR. BASİT ŞEKERLER KAN ŞEKERİNİN HIZLI YÜKSELİP DÜŞMESİNE NEDEN OLUR. BUNUN YERİNE KAN ŞEKERİNDE ILIMLI YÜKSELMEYE NEDEN OLAN VE KAN ŞEKERİNİN UZUN SÜREDE İSTENEN DÜZEYDE KALMASINI SAĞLAYAN BİLEŞİK ŞEKERLİ GIDALAR ÖNERİLİR. KARACİĞER HASTALARINDA MAKARNA, BULGUR, SEBZELER, BAKLAGİLLER, SÜTLÜ TATLILAR, BULGUR PİLAVI GİBİ BİLEŞİK ŞEKER İÇEREN GIDALAR ÖNERİLİR.
4. HAZIR GIDALAR: FASTFOOD, HAZIR MARKET ÜRÜNLERİ, SOSİS, SUCUK, SALAM TÜKETİMİ KRONİK KARACİĞER HASTALARININ UZAK DURMASI GEREKEN GIDALAR ARASINDADIR.
5. ET VE YUMURTA: BİR YUMURTA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ET, BİR YUMURTA VE 4 YEMEK KAŞIĞI BAKLİYATA EŞDEĞERDİR. BESLENME DE DEĞİŞİM BU ORANLAR GÖZ ÖNÜNE ALINARAK YAPILMALIDIR.
6. SÜT ÜRÜNLERİ: BİR SU BARDAĞI SÜT, BİR SU BARDAĞI YOĞURT, BİR KİBRİT KUTUSU PEYNİR VE 2/3 KİBRİT KUTUSU KAŞAR PEYNİRİ EŞDEĞERDİR. YOĞURT TÜKETİLEN GÜN ONA KARŞILIK GELEN SÜT VEYA PEYNİR AZALTILMALIDIR.
7. TAHILLAR: 2 DİLİM EKMEK, 4 YEMEK KAŞIĞI MAKARNA, PİRİNÇ PİLAVI VE BULGUR PİLAVINA EŞDEĞERDİR. GÜNLÜK DENGE BU ORANLARA GÖRE AYARLANMALIDIR. KRONİK KARACİĞER HASTALARI VE ÖZELLİKLE SİROZ HASTALARINDA ÖZEL BESLENME PROGRAMI DÜZENLENMELİDİR. SAĞLIKLI BİREYLERE GÖRE BİR BUÇUK MİSLİ ENERJİ VE PROTEİN GEREKSİNİMLERİ OLAN KARACİĞER HASTALARININ GEREKSİZ YERE PROTEİN VE DİYET KISITLAMASINA YÖNELMESİ BESLENME YETERSİZLİĞİNE VE HASTALIĞIN İLERLEMESİNE NEDEN OLABİLMEKTEDİR.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.