Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uyumadan Önce, Limonu Dörde Bölüp İçine Tuz Doldurup Yanı başınıza Koyun!

08.04.2021
831
Uyumadan Önce, Limonu Dörde Bölüp İçine Tuz Doldurup Yanı başınıza Koyun!

Dilimlediğiniz limonları, komodin üzerine koyarak, uyuyabilirsiniz. Peki, uyurken yanınıza limon koymanın ne gibi yararları olabilir? İşte cevaplar.. Tüm yapmanız gerekli olan şey; bir limonu alıp, onu dörde bölmek ve içerisine tuz serpmek.

 

 

1- GERGİNLİĞİNİZİ ALIR
Stres pek çok insanın genel sorunu… Yatakta dönüp durmanıza yol açan stres ve anksiyete gibi durumlar uyumanızı güçleştirir. Komodin üstündeki limon ise sizi sakinleştirir. Araştırmaya göre; narenciye kokusu kişinin beyin dalgalarını ve duygularını rahatlatıyor.

2- ODAKLANMANIZI ARTIRIR
Yatmadan önce neden odaklanmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.
Ama eğer beyni devamlı meşgul olan ve uykusuzluk sorunu olan bir kişiyseniz psikologlar olumlu şeylere odaklanmanız gerektiğini söylüyor. Odaklanmak için ise limon kokusu birebir..

 

Uyumadan Önce, Limonu Dörde Bölüp İçine Tuz Doldurup Yanı başınıza Koyun! 1

 

3- DAHA İYİ NEFES ALIRSINIZ
Uyumaya çalıştığınızda bir de burnunuz tıkanıyorsa Antioksidan ve antibakteriyel olan limonun burun deliklerinizden içeri girmesine izin verin.

4- BÖCEKLERİ UZAKLAŞTIRIR
Sivrisineğin kulağınızın etrafında dolaşmasından ya da gece boyu sinekler tarafından ısırılmaktan bıktıysanız bu haber tam da size göre…
Limon, sivrisineklerin sevmediği bir şey. Ayrıca limon her çeşit böceği öldürür. Bu dilimler onları diğer odanın gerisinde tutar.

5- SABAHLEYİN ENERJİNİZİN ARTMASINI VE POZİTİF OLMANIZI SAĞLAR
Sabahleyin erkenden uyanmak, pek çok insanın çok zorlandığı bir şey. Ancak komodin üstündeki bu dilimler uyanma sürecinizi daha az acılı bir hale getirecek. Limon kokusu beyninizin serotonin seviyelerini artırır.

6- HAVANIN KALİTESİNİ ARTIRIR
Limon yalnızca etrafın güzel kokmasını sağlamıyor hemde havayı arındırıyor. Çok kuvvetlidür, hatta bir odadan boya kokusunu çabucak çıkarmak için limon kullanabilirsiniz.

 

 

7- KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR
Limon aroması kan basıncını düşürür. Pek çok insanın kan basıncının yüksek olduğunu düşünecek olursak, limonun insanlar için kullanışlı bir meyve olduğunu anlamak zor olmaz.

Uyumadan Önce, Limonu Dörde Bölüp İçine Tuz Doldurup Yanı başınıza Koyun! 3

LİMONUN DİĞER FAYDALARI
Limonun insan sağlığına yararları kuşaklardan beri bilinen bir şeydir. Yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, yanık, obezite, iç kanama, diş sorunları, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları tedavilerinde limon kullanılır. Ayrıca saç ve cilt bakımında da limon önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bunların dışında, eski çağlardan beri terapatik özelliği olduğu bilinen limon, bağışıklık sitemini güçlendirir, mideyi ve kanı temizler. Farklı uygulamalarıyla farklı rahatsızlıkları da gideren limonun en sık kullanımı ise limon suyudur. Limon suyu böbrek taşları konturlarının azalmasını ve vücut sıcaklığının düşürülmesini sağlar. Serinletici bir içecilave olarak bilinen limonata, vücudun sakin ve serin kalmasına yardımcı olur. Limon çok miktarda C vitamini içerir. Günde bir limon tükettiğimizde, vücudumuzun bir günde ihtiyacı olan C vitamininin ortalama %50’ni sağlamış oluruz. Limon hemde fazla miktarda A vitamini içerir. Bunların yanında çok zengin potasyum, kalsiyum ve bakır kaynağıdır.

LİMONUN SAĞLIĞA FAYDALARI:
Limonun insan sağlığına yararlı olmasını sağlamayı başaran C Vitamini, B Vitamini, fosfor, protein ve karbonhidratlar gibi çok zengin besleyici unsurlardır. Bununla beraber, limon kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyvedir. Bu besinler, diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve pek çok diğer problemlerin tedavisinde kullanılır ve aynı şekilde deri, diş ve saç bakımında kullanılırlar.ABD Üroloji Derneği’nin yürütmüş olduğu çalışmalar neticesinde limonata ve limon suyunun kristallerin oluşmasını engelleyen üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur. Zeytinyağı ve limon suyunun karıştırılıp içilmesiyle safra taşlarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca limon kokusu sivrisineklerin dağılmasını sağlar. Etkili tedavi özelliğiyle bilinen limon ayrıca romatizmal hastalıklara da iyi gelir. Annals tarafından yapılan araştırma sonuçlarında göre, limon inflamatuar poliartrit ve artrite karşı koruma sağlar.

HAZIMSIZLIK VE KABIZLIĞA FAYDALARI
Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Bir bardak suya karıştırılmış birkaç damla limon hazımsızlığa karşı etkilidir. Dikkat edin, limon sütle karıştırılmaz. Limon kan temizleyici özelliğinden dolayı öğle ve akşam yemeğinden sonra iyi bir içecektir, taze limon sodaya karıştırılarak tüketilebilir. Limonata olarak hazırladığınızda daha fazla verim almak için karışıma, ezilmiş rezene tohumu, nane yaprakları hatta bal ekleyebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşamaktaysanız limonata ya da limon suyu hazımsızlığı gidermek için büyük oranda yardımcı olabilir.

 

 

ATEŞE FAYDALARI
Limon suyu; soğuk algınlığı, grip ya da yüksek ateşten mustarip olan kişilere iyi gelir. Hastalık esnasında artan ateş ve terlemeyi engeller.

DİŞLERE FAYDALARI
Limon suyu diş bakımında kullanılır. Taze limon suyu diş ağrısına iyi gelir ve ağrıyı geçirir. Bunun yanında limon suyu diş eti hastalıklarına ve kanamalarına, ağız kokusuna iyi gelir. Bunların yanında destekleyici element olarak limon suyu normal diş temizliğinde de kullanılabilir. Bunun için diş fırçanıza koyduğunuz diş macununun üzerine birkaç damla limon suyu sıkarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ayrıca, limonun kabuğuyla dişlerinizi ve diş etlerinizi ovabilirsiniz. Limon yüksek derecede asit içerdiği için yanma hissi verebilir, bu durumda hemen ağzınızı çalkalarsanız yanma geçer.

SAÇA FAYDALARI
Özellikle limon suyu, genel itibari ile saç bakımı için kullanılmıştır. Limon suyu kellik, saç ve kafa derisi bakımı için kullanılıyor. Bununla beraber saç derisi ile alakalı problemlere iyi gelir. Eğer limon suyunu direk şekilde saçınıza uygularsanız, saçınıza doğal bir parlaklık verir.

CİLDE FAYDALAR
Limon doğal bir antiseptik ilaç olmasından dolayı deri ile alakalı problemleri tedavi etme özelliği vardır. Limon suyu aşırı güneşlenmeden dolayı meydana gelen yanıkları ve arı sokmasından dolayı oluşan ağrıları azaltıcı özelliği vardır. Limon suyu akne ve egzama hastalıkları için cilt üstünde hasta olan bölgelere uygulanabilir. Bir anti aging kremi görevi görür. Kırışıklıkları veya ciltte meydana gelen siyahlıkları giderir. Su ve bal ile karıştırılıp cilde uygulandığında, doğal bir parlaklık verir. Çok iyi araştırma yaptığınızda kozmetiklerde kullanılacak olan limon ürünlerini bulabilirsiniz ancak bu tür ürünleri bulmak bir hayli zordur. Ayrıca limon suyu ayak ve ellerde meydana gelen sertleşmiş tabakalara uygulandığında o bölgeyi iyileştirir, sertleşmiş tabakalardaki ölü hücrelerden deriyi temizler.

YANIKLARA FAYDALARI
Deride meydana gelen yanıkları tedavi etme özelliği vardır, bunun beraberinde yanıklardan dolayı meydana gelen izlerin ortadan kaldırılması için limon suyu kullanılır, yanık ağrılarını hafifletir.

İÇ KANAMAYA FAYDALARI
Limonun antiseptik ve pıhtılaşmaya karşı özelliği vardır ve iç kanamaları durdurmaya yarar. Küçük bir pamuk ile buruna uygulandığında, burunda meydana gelen kanamaları durdurur.

KİLO VERMEK İÇİN
Ilık su ya da bala karıştırılarak içilen limon suyu kilogramlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

SOLUNUM BOZUKLUKLARINA FAYDALARI
Astım krizlerinde solunum sorunlarını geçiştirecek ve rahatlama sağlayacak özelliği vardır. Zengin C vitamini içeren limon suyu uzun vadeli solunum problemi yaşayanlara ciddi anlamda yardımcı olur.

KOLERAYA FAYDALARI
Limonun kanı temizleme özelliğinden yukarda bahsetmiştik. Bu yüzden , kolera ve sıtma gibi hastalıklar limon suyuyla tedavi edilebilir.

AYAKLARA FAYDALARI
Limon, aromatik ve antiseptik olarak, ayaklarda rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Bunun için, bir miktar suyu ısıtın ve limon suyu ekleyin, bu suya ayaklarınızı koyduğunuzda ayaklarınızda rahatlama ve kaslarda gevşeme olduğunu hemen hissedeceksiniz.

ROMATİZMAYA FAYDALARI
Limonun başka bir özelliği de idrar söktürücü olmasıdır. Bu özelliği sayesinde romatizma ve artrit tedavilerinde etkilidir.Vücutta bulunun bakteri ve toksinleri dışarı atar.

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA FAYDALARI
Limon çok iyi bilinen antibakteriyel özelliğinden dolayı, boğaz enfeksiyonlarıyla savaşabilen çok iyi ve etkili bir meyvedir.

YÜKSEK TANSİYONA FAYDALARI
Zengin bir potasyum kaynağı olan limon, kalp hastalığı problemleri olanlar için çok yararlıdır. Zihin ve beden için sakinleştirici, baş dönmesi, mide bulanması ve tansiyonu dengeleyen özelliği vardır. Yaygın olarak stres ve depresyon şiddetini azaltmak için kullanılır.

Nemlendirme ve doğal parlaklık sağlar. Birkaç damla limon suyunu Hindistan cevizi ile karıştırın. Hindistan cevizi cildinizi nemlendirirken limon doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

Dirsek ve dizlerdeki kararmalar giderir. Eğer dirsek ve dizlerinizde kararma meydana gelmiş ise, limonu ikiye bölerek kararan kısımlara uygulayın. Zamanla kararmanın gittiğini göreceksiniz.

Siyah Noktaların Tedavisi için kullanılır. Tam anlamı ile tedavi edemeyebilir ama limonun akneyi tedavi etme özelliği de vardır. Uzun süreli kullanımlarda siyah noktaları ortadan kaldırdığını dile getiren uzmanlar var.

Dişleri beyazlatır. Kabartma tozu ve limon suyunu karıştırın ve dişlerinize uygulayın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın ve durulayın. Dişlerinizin parlaklığına sizde şaşıracaksınız.

Kilo vermenizi sağlar. Limon fazla yağlarınızı eritmede en büyük destekçiniz olacaktır.

Dudaklardaki çatlakları tedavi eder. Yatmadan önce dudaklarınıza birkaç damla limon suyu uygularsanız çatlakları giderir ve ölü hücreleri canlandırır. Uyarı: Çok ciddi çatlaklar varsa bunu yapmayın.

Tırnakları güçlendirir. Tırnaklarınız kuru ve kırılgan ise limon suyunu uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz, bununla beraber özellikle sigara kullanan kişilerde çok görülen sararmaları giderir.

Limon saç ve kafa derisi sağlığına ciddi katkıda bulunur. Saçlara doğal bir parlaklık kazandırırken, saç derisini kuvvetlendirir, kepeğe karşı etkilidir.

Limon Suyunun Faydaları: Bir bardak limon suyu 25 kalori içerir. Kalsiyum, potasyum, C vitamini ve pektin lifi gibi zengin bir besin kaynağıdır. Bununla beraber tıbbi öneme ve antibakteriyal özelliklere sahiptir. Ayrıca Demir ve A vitaminini önemli derecede içerir. Limon suyu, tedavi edici özelliklerinden dolayı, limon popüler bir meyvedir ve bağışıklık sistemini muhafaza etmeye yardımcı olmasından dolayı, enfeksiyon türlerinin çoğunun pençesinden sizi kurtarır. Ayrıca kanı temizler. Limon suyunun harika antiseptik özelliği ve içerdiği potasyum sayesinde kalp sorunu olan insanlar için muhteşemlar yaratabilir.Her sabah düzenli bir biçimde bir bardak ılık suyla karıştırılmış limon suyu sağlığınıza inanılmaz katkılarda bulunabilir. Limon suyunun diğer yararlarını şöyle sıralamak mümkün: Limon suyu vücudun C vitamini ihtiyacını karşılar.

Limon suyu kolon sağlığı için çok yararlıdır. Pektin lifi ve kuvvetli antibakteriyel özelliği sayesinde kolon sağlığına ciddi katkıda bulunur. Vücuttaki pH düzeyini dengeler. Sabah ılık suyla içilen limon suyu vücuttan toksinleri atar. Sindirimi sağlar ve safrayı kuvvetlendirir. Enfeksiyon hastalıklarına sebep olan patojen mikropların büyümesini ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur. Ürik asit üreterek eklem, diz ağrısı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur. Limon suyu potasyum içerdiği için beyin ve sinir hücrelerine yardımcı olur. Karaciğeri kuvvetlendirir. Bir bardak konsantre limon suyu karaciğerde kalsiyum ve oksijeni dengeler. Cilde çok yararlıdır, kırışıklık ve akne oluşumuna engel olur. Limon suyu bünyeden eksilen tuz oranını dengeler.

LİMON YAĞININ FAYDALARI
Limon yağı bakteri ve virüsleri def etmemiz için kullanabileceğiniz en önemli ürünlerden bir tanesidir, bu nedenle ecza dolabınızın bir köşesinde muhakkak bulunmalıdır. Öksürüğe, soğuk algınlığına ve burun tıkanıklığına iyi gelir. Boğazınızda ya da göğsünüzde sıkışma hissediyorsanız boğaz üstünden göğüs kısmına birkaç damla limon yağı sürün. Bunu günde birkaç defa tekrar edin. Solunum yolları sorunu olanlar havaya limon yağı yayabilirler. Sıcak çaya 1-2 damla limon yağı katmanız boğazlarımızda meydana gelen hastalıklara iyi gelir.
Tırnaklarınızda mantar mı var? Kimyon yağı eklediğiniz limon yağını günde iki sefer ve iki damla olarak tırnaklarınıza uygulayın. Endişe hissediyor ve ağır stres altında mısınız? Önce doktorunuza danışmalısınız, sonra düzenli şekilde limon yağını teneffüs edin. Kulaklarınızın arkasına ve bileklerinize bir damla limon yağı sürün.

Kokusunu derinden içinize çekin. Ruh sağlığınızı korumak için bu muhteşem bir yöntemdir, tedirginliğinizi giderir. Hatta sakinleştirici etkisinden maksimum derecede yararlanmak için limon yağı karıştırılmış suyla duş alın. Derinizde kabarcıklar, nasır ya da diğer egzama türü hastalıklar mı var? Bu bölgelere günde 2-3 kere limon yağı damlatın, birkaç güne kalmaz iyileştiğini göreceksiniz. Her gün bu işlemi yaptıktan sonra elinizi çok iyi bir biçimde Yıkadığınıza emin olun. Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Kilo vermenize ve ruh halinizi düzenli bir biçimde korumanıza yardım edecek şey bir bardak suya 2-3 damla limon yağı katarak içmektir.

Bu sindirim sisteminizin daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Limon yağının tatlandırıcı hoş tadının, serinletici bir etkisi vardır. Ağzınızda veveyamağınızda kaşıntı mı hissediyorsunuz? Doğrudan dilinizin üzerine 1-2 damla limon yağı koyun ve damağınıza dilinizle uygulayın. Antiviral ve antibakteriyel özelliği buralardaki mikropları ve virüsleri kıracaktır. Haftada bir kere diş macunununa limon yağı koyun. Ağzınızı ferahlatacak ve diş fırçanızı bakterilerden arındıracaktır. Alerjik nezleden mi muzdaribsiniz? Mevsimsel alerjilerle mücadele etmek için günde 2-3 kere kulak arkalarına burun altına limon yağı sürün, eğer kokusu sizi rahatsız ediyor ise limon yağını ayak altına sürün. Dikkat:Limon yağı cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Bu yüzden limon yağını direkt cildinize uyguladıysanız 72 saat boyunca kendinizi güneş ışınlarından saklayın.

LİMON KABUĞUNUN FAYDALARI
Eğer limon suyunu ve içini tükettikten sonra limon kabuğunu atanlardansanız bu kısmı dikkatli bir şekilde okuyun. Çünkü bu kısmı okuduktan sonra limon kabuğunun yararlarını görmüş olacaksınız. Limon kabuğu kemik sağlığı için çok yararlıdır. Limon kabuğu yüksek derecede kalsiyum ve C vitamini içerir, bu nedenle ayrıca romatizma hastalıklarına iyi gelir.

Strese iyi gelir. Limondaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Limon yüksek derecede bioflavonoidler içerdiğinden dolayı stresle mücadelede etkilidir. Toksinleri ortadan kaldırır. Limonun kabuğunda bulunan bioflavonoidler vücudumuzda bulunan toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur. Kanserle mücadele eder. Limon suyu kanserin önlenmesinde ve kanser hücrelerinin öldürülmesinde tedavi amaçlı olarak kullanılır. Kolesterolü azaltır. Limon kabuğunun içerisinde bulunan polifenol flavonoidlerin sayesinde kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Kalp sağlığını korur. Limon kabuğunda yüksek derecede bulunan potasyum, kan basıncını dengeler . Buna ilave olarak, limon kabuğu kalp krizi, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesine ciddi anlamda katkıda bulunur. Ağız sağlığını korur. Limon kabuğu ağız sağlığı ve hijyeni için kusursuz bir meyvedir. Dişlerde C vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelen kanamaları durdurur ve diş etlerini güçlendirir. C vitamini eksikliğini gideren limon kabuğu, diş etlerinde oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Kilo vermeye yardımcı olur.

Pektin olarak bilinen bir bileşeni içeren limon kabuğu, bu bileşen yardımı ile kilogram vermeye yardımcı olur. Cilt sağlığını muhafaza etmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Limon kabukları cilt üstünde bulunan siyah lekelerin ve akne gibi cilt hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bu tür hastalıkları tedavi etme sürecinde serbest radikaller önemli rol oynarlar, antioksidan açısından çok zengin olan limon kabukları cildi virüs ve bakterilerden koruduğu gibi var olanları yok eder.

Kas kasılmalarına karşı yardımcı olur. İnmeler ve yüz felci gibi hafif problemlerin tedavisinde kullanılır. Kan dolaşımını arttırır. Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir.
Kılcal damarları güçlendiren nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.. Karaciğeri temizleme özelliği vardır. Bütün bunların haricinde limon kabuğunun içerdiği vitamin ve elementlerin genel anlamda vücudumuza pek çok yararı vardır.

LİMON ÇAYININ FAYDALARI
Çay belkide günlük hayatımızda en fazla tükettiğimiz içecekler arasındadır. Çok farklı çeşitleri vardır ama muhtemelen en çok tüketilen limon çayıdır. Özellikle kışın soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklara yakalandığımızda ya da yakalanmamak için bol bol tüketiriz. Limon çayının özel bir hazırlanma biçimi yoktur ve herhangi bir zararı da yoktur. Limon çayı, doğal antiseptik özelliğiyle bilinir. Limon çayı zencefil ile içildiğinde soğuk algınlığına ve gribe karşı iyi gelir.

Özellikle kışın günde 3-4 bardak içilen limon çayı genel olarak kışın görülen salgın hastalıklara karşı sizi korur ve bağışıklık sistemini bu hastalıklara karşı güçlendirir. Limon çayı, vücudun pek çok bölümüne yararlıdır ve genel olarak temizlik rolü üstlenir. Kanı toksinlerden arındırırken ruh sağlığının korunmasına büyük oranda yardımcı olur. Mikropları, toksinleri temizlediği için genç kalmayı da sağlar. Antiviral ve antibakteriyel özelliğinden dolayı, enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara karşı çok etkilidir.

Ameliyat sonrası süreçte tedavi amaçlı olarak kullanılır. Ameliyatlardan sonra ödem oluşması, kanın pıhtılaşması gibi durumları engeller. Birçok doktor ödem riskini azaltmak için limon çayını önerir. Bunun yanında anesteziden kaynaklanan toksin etkilerini giderir. Kadınların adet dönemindeki huzursuzluklarını giderir.

Kanseri önleyici özelliği vardır. Limon çayı bileşenleri, serbest radikaller üstünde çok etkilidir. Düzenli olarak limon çayı tüketen kişilerin kansere yakalanma riski, tüketmeyenlere göre daha azdır. Sabahları içilen bir fincan limon çayı, gün boyu zinde kalmanızı sağlar, ayrıca metabolizmayı güçlendirir ve ruh halinizin iyi olmasına etki eder. Limon çayı kan akışını hızlandırdığı için soğuk havalarda içildiğinde ısınmanızı sağlar. Özellikle üşüme problemi olanlara önemli derecede katkıda bulunur. Limonun Sağlığa Zararları: Limonun insan sağlığına zararı olduğuna dair bir veri yok fakat bazı özel durumlarda limon tüketiminin kısıtlanması gerekmektedir.

Genelde çocuklar için öneri edilmez. Hamilelik ve emzirme sürecinde öneri edilmez. Yüksek kan basıncı sorunu olan kişiler tüketimi çok dikkatli yapmalıdırlar. Bağırsak sendromu ve ishali olan kişiler limon tüketiminden kaçınmalıdırlar. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı ayurveda veya homeopatik preparat gibi ilaçlar kullanılırsanız, muhakkak doktorunuza danışarak limon tüketimi yapmalısınız. Özellikle açık tenli kişilerde cilt problemlerina neden olabilir. Bu yüzden açık tenli kişiler limon ya da yan ürünlerini ciltlerine uygulama noktasında çok dikkat etmelidirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.