Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip?

08.04.2021
2.220
Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip?

Kan grubu ve kişilik fonksiyonları hakkında zihninizde bir bağlantı kurabiliyor musunuz? Bizce bu iki kavram birbiriyle bir hayli alakalılar. Merak ettiğinizi hisseder gibiyiz ve bu yazıyı merakınızı gidermek adına yazmak istedik.

 

 

Kişinin kan grubuyla kişilik fonksiyonları arasında bir bağlantı olup olmadığını kanıtlamak için herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak, dünyadaki pek çok toplum (kan bağışında bulunabilecekleri ve kanı kabul edebilecekleri kişiler hariç), kan grubunun kişinin hayatında önemli bir rol oynadığını düşünmektedir.

 

Örneğin, Japonya’da dergiler, insanların gün, hafta ya da ay boyunca ne kadar iyi bir ücret alacağını bilmelerini sağlamak amacıyla kan tipi burçlar yayınlamaktadır. Dahası o ülkede yaşamakta olan insanlar, iş görüşmesi sürecinde genelde kan gruplarından da bahsetmek mecburiyetinde kalmaktadır. Bu olay, şirketlerin kimin iş için çok daha uygun olduğunu kanıtlayacakları konusunda daha net bir görüntü elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

 

 

Bununla alakalı diğer bir konu ise, insanların kendileri için çok daha iyi bir eş bulmaları konusunda kan gruplarından yardım alabilecekleri gerçeğini de meydana çıkarmaktadır. Aşağıda, her kan grubu türünün, insanın kişiliğini nasıl etkilediğine dair kısa açıklamalar verilmiştir. İkili ilişkilerinizde, birbirinizle ne kadar iyi geçinebileceğinizi merak ediyorsanız bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

A TİPİ (+, -)

Dünya nüfusu içinde daha sık görülen tiplerden bir tanesi olan A tipi kan gruplu kişilerin hassas kişilikli ve sosyal yönden aktif kişiler olduğu bilinmektedir. Bu insanlar zeki yönleriyle tanınır ve bir hayli mükemmelliyetçidirler. Başkalarının kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak amacıyla oldukça hassastırlar, bu da genelde onların gerçek hislerini insanlardan saklamalarına neden olur.

Bu durum çevrelerindeki insanlara, çekingen ve utangaç oldukları izlenimini vermektedir. Bu tip kan grubunda olan kişilerin başarılı oldukları bilinir ve hayatlarındaki başarıları kovalamak için her şeyi yaparlar. Bu sebeple, bu tür insanlar tüm gece boyunca, içlerine attıkları stresleri sebebiyle uyku problemleri yaşamaktadırlar.

 

 

B TİPİ (+, -)

Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip? 1
B tipi kanı olan kişilerin iyi dengelenmiş bir hayatları oldukları bilinmektedir. Bu insanların dünyanın en pratik insanı olduğu düşünülmektedir. Liderlik nitelikleriyle tanınırlar ve işlerinde çok büyük bir hırs sergilerler. Aynı zamanda, bu tip insanların diğer insanlara karşı düşünceli ve duyarlı oldukları bilinir.

Bu kişilerle işbirliği yapmak kimi zaman zor görünebilir çünkü bireysel olma eğilimi ve kişisel amaçlarını ve hırslarını takip etme eğilimindedirler. B tipi kanı olan kişilerin, çoğu zaman amaçlarına ulaşmaya odaklandığı bilinmektedir. Tip B, soğuk insanlar olarak karşımıza çıkabilir çünkü, duyguları değil beyinleri ile daha fazla düşünmeye eğilimlidirler.

AB (+, -)

Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip? 3
En az yaygın kan grubu olmasına karşın, herkes çoğu zaman bu kan grubunun huylarını besler. Bunun sebebi, AB kan grubundaki kişilerin hem A hem de B kan grubunun fonksiyonlarıni göstermesidir. Bu insanlar büyüleyici kişilikleriyle tanınır ve bazen diğer insanlarca söndürülürler, bu da daima kıskanılan karakter olduklarını kanıtlamaktadır.

 

 

AB kan grubu olan kişilerin çok çalışkan ve maneviyat dolu oldukları bilinmektedir. Hayatlarında sıkıcı bir gün yaşamadıkları için daima bir şeyleri dört gözle beklemektedirler. AB’ler bir partinin aranan yüzü olarak karşımıza çıkmaktadır çünkü, bir işi çekip çevirme fonksiyonları vardır ve sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getirmektedirler dolayısı ile çok dikkatli davranırlar. Kendi istekleriyle ve karşılık beklemeksizin başkalarına iyilikler sunmaktan hoşlanırlar. Ve tıpkı A kan grubu olan insanlar gibi sosyal ve hassasiyet dolu bir kişiliğe sahiplerdir.

O (+, -)

Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip? 5


Dünya nüfusunun çoğunluğunu oluşturan bir kan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. O kan grubu olan kişiler bağımsız fonksiyonlarıyle bilinirler. Dünya nüfusunun % 35’inden fazlasını oluşturan tür O tipi kan türüdür.

Ikiye ayrılır: liderler ve yalnızlar. Bu tür lider insanlar kendiliğinden yeterlidirler ve diğer insanların tavsiyelerini takdir etseler bile, risk alma pahasına, kendi almış oldukları kararlarla ön plandadırlar. Tip O kanlı insanlar sezgileri için yaşarlar. Bir başka özellik olarak ise, çok basit vazgeçme eğiliminde oldukları için yalnız kalma olasılıkları yüksektir. Bu tip kişiler, takım görevlerinde iyi performans göstermek mecburiyetinde olduklarını düşünürler.

Bu insanlar kuvvetli kişilikleriyle tanınır, bu da genelde her olayda onların ilgi odağı olmasına neden olmaktadır. Ancak, cesur doğası genelde diğer insanlardan izole edilmelerine neden olabilir. Bu kişiler, işlerinde ve görevlerinde istedikleri statüye gelebilmek adına, stres altında iyi performans göstermektedir.

İşte bu kan gruplarının birbirleriyle nasıl geçindikleri sizler için aşağıda belirtilen şekilde kısaca anlatılmaktadır :

A türü kan tipine sahip kişilerin, diğer A’lar ve AB’ler ile çok iyi geçindiği gözlenmektedir.
Aynı şekilde, B türü kan tipine sahip kişilerin, diğer B’ler ve AB’ler ile çoğu zaman iyi geçinme eğilimi gözlenmektedir.
AB türü kan tipine sahip kişilerin, her tip kana sahip kişiler ile kolay anlaşabilme fonksiyonları ön plandadır.
O türü kan tipine sahip kişilerin, diğer O’lar ve AB’ler ile beraber olma olasılığı daha yüksektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.