Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Çayı Günlük Hayatınızdan Eksik Etmeyin! Öyle Faydaları Var Ki!

08.04.2021
593
Bu Çayı Günlük Hayatınızdan Eksik Etmeyin! Öyle Faydaları Var Ki!

Çin efsanesine göre; 5000 sene önce imparator Shen Nung kırsaldayken içtiği kaynamış suyuna aniden bir çay yaprağı uçmuş. İmparator bu tadı çok beğenmiş ve bu şekilde çay doğmuş..

 

 

1885 senesinde seçilen çay bitkileri beyaz çay için geliştirilmiştir. Beyaz çay uzun tarihinin ardından Çin ve doğu ülkelerinden sonra yakın zamanda tüm dünyada keşfedilmeye ve ilgi görmeye başlamıştır.

 

Beyaz çay, siyah ve yeşil çay gibi “camellia sinensis” bitkisinden elde edilmektedir. Diğer çaylardan farklı olarak genelde bahar aylarında yapraklar açmadan tomurcuk haldeyken toplanır. Yağmurlu havalarda toplanması uygun değildir. Tomurcuklar gümüş ve altın rengine yakın beyaz, ipeksi tüylüdür. Adını bu renginden almaktadır. Özenle toplanan tomurcuklar yeşil çay gibi çok az işlem görür ve fermente edilmez. Toplanan çaylar iç mekanda birkaç gün serilerek ortam sıcaklığında soldurma ve kurutma işlemlerinden geçerek beyaz çay elde edilir.

 

Bu Çayı Günlük Hayatınızdan Eksik Etmeyin! Öyle Faydaları Var Ki! 1

FAYDALARI NEDİR ?
Beyaz çayda yüksek oranda “kateşin” adı verilen flavonoidler bulunmaktadır. Bu kateşinler kolon, prostat, mide gibi pek çok kanser cinsine karşı koruyucu etki göstermektedir. Kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak yenilerinin gelişimini engellemektedirler.

Beyaz çayın yeşil ve siyah çaya göre antioksidan özelliği daha fazladır. Güçlü antioksidan özelliği ile serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklardan koruyucu etki gösterir.

Güneş, stres ve kötü beslenmeye bağlı oluşan erken yaşlanmaya karşı, hücrelerin zarar görmesini engelleyerek cildi korur ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Damarlarda düzgün kan akışını sağlayarak yüksek kan basıncını önler.

 

 

Kafein oranı yeşil ve siyah çaya göre çok düşüktür.

Bu Çayı Günlük Hayatınızdan Eksik Etmeyin! Öyle Faydaları Var Ki! 3

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Doğru beslenme ve egzersize destek olarak içilen beyaz çay kilogram vermeye ve kilogramnun korunmasına yardımcı olur.

Virüslere karşı vücudu koruyucu özelliği bulunur. HIV semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

İyi kolesterolü (HDL) yükseltirken kötü kolesterolü (LDL) düşürerek kalp-damar sağlığını muhafaza etmeye yardımcı olur. Yapılan incelemelerde günde 2 ya da daha fazla beyaz çay içerek kişilerde kalp krizine bağlı ölüm riskinin %50 oranında azaldığı görülmüştür.

 

 

Kan şekerini ve insülin seviyesini düzenleyerek şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde olumlu etki gösterir.

İçeriğinde bulunan az miktardaki florid diş ve diş etlerini korur. Dişlerde plak, çürük oluşumunu önler ve ağızda kötü kokulara neden olan bakterileri öldürür.

Kemik yapısını güçlendirir. Romatoid artrit ve romatizmal hastalıklarda olumlu etki gösterir.

NASIL TÜKETİLİR?
Beyaz çay kesinlikle kaynatılmamalıdır. Demleme yöntemi ile 5-6 dk bekletilip içilebilir. Sallama çay için ise 1 dakikalık bekleme süresi yeterli olacaktır. Hafif bir tadı olduğu için baharatlı yemeklerden sonra içilmesi takdirde tadını alamayabilirsiniz. Bu yüzden hafif yemeklerden sonra içilmesi daha yerinde olur..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.