Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bilim Adamları, Kalp Krizi, Hipertansiyon, İnme Ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Açıkladı

08.04.2021
2.621
Bilim Adamları, Kalp Krizi, Hipertansiyon, İnme Ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Açıkladı

ABD Birleşik Devletleri’nde felç, uzun süreli engelliliğin en önde gelen sebebidir. Her yıl, yaklaşık 795.000 kişi felç geçiriyor. Bu sayının yaklaşık 600.000’i ilk defa felç geçirmiştir. Bu yüzden amaç, bunun hiç olmaması için çalışmak ve önlemektir. Daily Health Post’a göre hurma, inmeyi önlemeye yardımcı olabilecek bir numaralı yiyeceklerden birisidir , aynı şekilde yüksek tansiyon ve kolesterolü de önler..

 

 

Bilim Adamları, Kalp Krizi, Hipertansiyon, İnme Ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Açıkladı 1

HURMA NEDİR?
Hurma, palmiye ailesindeki çiçekli bitki türüdür. Genel olarak, yüksek tansiyonu ve kolesterolü engelleyebilecek bir numaralı besin olmak için özel bir şey içermesi lazım. Hurma, insan sağlığına bir hayli yararlı kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içerir.

DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLER
Daily Health Post ve İsrailli araştırmacılara göre, günde en az bir kez yemek damar tıkanıklığının gelişimini engelleyebilir. Damar tıkanıklığı size yabancı geldi ise, bu durum plaklarınızın arterlerinizin içerisine yerleşmesidir. Zamanla, bu plak arterleri daraltan ve kalp krizi veya felce neden olabilecek şekilde sertleşir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, dört hafta boyunca günde en az 100 gram yemenin trigliserit (yağ) seviyenizi %15 oranında azaltabildiğini gösterdi. Ayrıca vücudunuzdaki yağların oksidasyon miktarını en az %33 oranında azaltır, bu da kan kolesterolünüzü düşürür.

 

 

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR
Harvard Tıp Fakültesi araştırmalarına göre, hurma kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek en iyi yiyeceklerden birisidir. Araştırmanın araştırmacıları haftada 8 porsiyon (yaklaşık 226 gram) tüketilmesini önermektedir.

FELÇİ ÖNLER
Daha önce de belirttiğimiz gibi, hurmanın içinde bir sürü magnezyum vardır. Bununla beraber, ABDn Journal of Clinical Nutrition dergisinde, günde 100 mg magnezyum tüketerek inme riskini %10 oranında azaltabildiğini gösteren pek çok çalışma yayınlanmıştır.

SAĞLIĞA DİĞER FAYDALARI
Journal of Ethnopharmacy’de 2005 tarihinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük olarak hurma tüketmek sindirim sisteminizdeki iltihaplı ülserleri yatıştırır. Araştırmacılara göre bunun mümkün olmasının sebebi, hurmaların sulu ve etanolik ekstrelerinin histamin ve gastrin konsantrasyonlarındaki artmış olan etanolü azaltmasıdır.

 

 

Bilim Adamları, Kalp Krizi, Hipertansiyon, İnme Ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Açıkladı 3

KANSERİ ÖNLER
Önceden sözettiğimiz gibi, hurma yüksek seviyelerde magnezyum içerir. Kanser içeren pek çok hastalığa bağlı vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırır. Bununla beraber, British Journal of Nutrition’da 2015 senesinde yayımlanan bir araştırmada, tüketim tarihinin, kolon kanseri gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

SAĞLIKLI HAMİLELİK VE DOĞUM
Çocuk sahibi olma konusunda, her kadın daha sağlıklı bir hamilelik ve doğum ister. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, işgücü maliyetlerinin işgücü parametrelerini ve doğum neticelerini nasıl etkilediğini keşfetmek istedi. Bir sene boyunca 69 kadın bu durum için çalıştı. Doğumdan dört hafta öncesinde hurma tüketen bayanların, indüksiyon ve işgücünün artırılması ihtiyacını azalttığını gözlenlenmiştir.

Hisler Aynası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.