Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Her Derde Deva! Haftada Bir Veya İki Kez Yapın..

06.04.2021
682
Her Derde Deva! Haftada Bir Veya İki Kez Yapın..

Çayın kanserden diyabete, saçtan güneş lekelerine kadar bir çok konu da olumlu etkisi var. Sudan sonra en çok tüketilen çay, yaşlanmayla da mücadele ediyor.

 

 

Çay, dünya nüfusunun üçte ikisinin tükettiği en popüler içecektir. Birçok çalışma, kamelya sinensis yapraklarından yapılan alışılmış çayın yalnızca rahatlatıcı bir sıcak içecek olmadığını, hemde kanser, tip 2 diyabet, artrite karşı da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çay; suyun yanında insanların tükettiği en ucuz içecek olma özelliğini de taşıyor.

Çay içmek, eski çağlardan beri sağlığı teşvik edici bir alışkanlık olarak düşünülmüştür. Modern tıbbi araştırmalar, bu inanca bilimsel bir temel sağlamaktadır. Çay içeceğinin daha sağlıklı yararlarını destekleyen kanıtlar, bilimsel literatürde yayımlanan her yeni çalışmada daha da güçlenmektedir.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR
Günümüzde, potansiyel daha sağlıklı yaşam ve hastalıklara karşı mücadele niteliklerine sahibi olduğunu iddia eden yüzlerce farklı çay bulabilirsiniz. Araştırmalar, bu doğal karışımların bazılarının bağışıklığı güçlendirebilen, stresi kolaylaştıran ve hatta fiziksel dayanıklılığı artırabilen az miktarda mineraller içerdiğini gösteriyor. Sıcak çayın da sindirim sistemini canlandırdığı ispatlanmıştır. Sudan sonra dünyadaki en popüler içecek olan çay, hemde antioksidan ve antienflamatuar fonksiyonları ile yaşlanmaya karşı mücadele etmesi sayesinde güzellikte de etkili.

 

 

CİLT KANSERİYLE SAVAŞIN

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir? - Bursada Bugün - Bursa bursa haber  bursa haberi bursa haberleri Bursa
Biyokimya ve Biyofizik Arşivi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, polifenol sayesinde yeşil çay yudumlarken DNA onarımını artırabileceğini ve bunun da UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu melanom dışı deri kanserleriyle savaşmakta etkili olduğunu gösteren kanıtlar bulunur. Yeşil çay için belirli bir günlük öneri bulunmamasına rağmen uzmanlar, günde 2-4 bardak içilmesini öneriyor. Uykusuzluk sorunu yaşamamak adına günün erken saatlerinde içmekte fayda var.

PÜRÜZSÜZ BİR CİLT Mİ?

Lenf Kanseri ve Tedavisi | Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
Eğer losyonunuz çay içermiyorsa, önemli ölçüde nem kaybedebilirsiniz. Bir dermatolojik terapi çalışmasında, % 6 konsantrasyonda bir yeşil çay yaprağı ekstraktını içeren bir losyon uygulayan gönüllülerin yalnızca bir ay sonra belirgin şekilde daha fazla nemli, esnek ve pürüzsüz bir cilde sahibi olduğu gösterildi.

YANIĞI İYİLEŞTİRİR

Cilt Yanığı - Ameliyat.com


Eğer güneşe fazla maruz kaldıysanız ve cildinizde yanıklar meydana geldiyse çok daha iyi hissetmek için çayın yatıştırıcı fonksiyonlarınden yararlanın. Uzmanlar, en az bir düzine yeşil çay poşetini soğuk suda beklettikten sonra banyo suyuna atmayı ve sakinleşene kadar derinin hemen içerisine girmesini önermektedir. Yeşil çay, iltihaplı deride iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yalnız organik yeşil çayları tercih etmelisiniz. Saç renginiz solgun görünüyorsa, tonunu parlatmak için çay kullanın. Çay hafif asidiktir. Asitik bileşenler saç kütikülünü kapatır ve saçın parlak görünmesini sağlar. Bir fincan kaynar suyun içerisine altı papatya çayı paketi koyun, 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın, sonra buzdolabında çayı (soğuk bir şampuan olarak kullanmak için) soğutun. Haftada bir ya da iki kez saçınızı bu karışım ile yıkayın. İşte sağlık üstündeki yararları için yudumlamanız gerekli olan çaylar..

NANE VE KUTSAL FESLEĞEN ÇAYI

Evinizde Mutlaka Yetiştirmeniz Gereken Bitki "Fesleğen" - HayatKolay


Nane çayı sindirime yardımcı olur. Mide rahatsızlığını hafifletip şişkinliği rahatlatabilir. Nane çayı ayrıca tıkalı bir burnu rahatlatmak, balgamı gevşetmek ve boğaz ağrısını yatıştırmak gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerini azaltabilir. Yapılan son araştırmalar, nane nişastalı çayların konsantrasyonu artırabileceğini ve hafızanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’ndeki bilim insanları, nane nişastalı çay ve papatya çayı içen gönüllüler arasında, nane çayı içenlerin daha dikkatli ve çok daha iyi çalışma ve uzun vadeli hafıza sergilediğini keşfettiler.

 

 

OOLONG ÇAYI

Oolong çayı ne işe yarar? - Oolong çayı nerede yetişir? - Oolong çayı ne  kadar? - Sağlıklı Beslenme
Yaprağının rengi, yeşil ve siyah çayın arasında bir tonda olan oolang çayı, diğerlerine oranla biraz daha aromatic bir tada sahip. Yapılan araştırmalar, oolang çayının cilt döküntülerine iyi geldiğini ve diğerlerine oranla çok daha rahatlatıcı bir çay olduğunu tespit etmişler. Araştırmalar, oolong çayı içmenin metabolizmayı hızlandırdığını ve egzersiz yaparken benzer bir biçimde vücudun enerji harcamasını artırabildiğini gösteriyor. Bir porsiyon yani bir fincan çayda yaklaşık 75 mg kafein vardır.

RHODİOLA ÇAYI

Rhodiola çay: faydaları nelerdir ve nasıl yapılır - yemek tarifleri 2021
Egzersiz yaparken iyi bir performansınız olmamasından mı endişe ediyorsunuz? En iyi sonucu almak için, biraz Rhodiola çayı için. Etli Rhodiola çiçeği, Soğuk Savaş döneminde Rus atletler tarafından araştırılıp test edildi. Ancak daha yeni araştırmalar, artan dayanım ve daha hızlı egzersiz yapma zamanı gibi, spor yapma fonksiyonlarıni de desteklediğini ortaya koyuyor. Çay kafein içermez, bu nedenle daha sonra bir enerji kazasından zarar görmeden uyarıldığınızı hissedebilirsiniz.

YOSUN ÇAYI

Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye iyi gelir? -  Sağlık Haberleri
Yosun, gezegendeki tiroid koruyucu iyodu, bağışıklığı artırıcı C vitamini ve enerji verme demirini içeren herhangi bir gıda maddesinin en geniş yelpazesini sunar ve bu besleyici yararlarından yararlanmanın bir başka yolu da yosunu demlemektir. Suda yaşamakta olan bitki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bol miktarda mineralle doludur, ancak kendi başına üretemez. Uzmanlar, ‘İnsan vücudu için gerekli yaklaşık 60 eser mineral var ve yosunlar bu minerallerin hepsine sahiptirler’ diyor. Çok sayıda bilimsel araştırma düzenli şekilde yosun alımının saç sağlığını koruduğunu gösterdi.

ELMA SİRKESİ ÇAYI

1 Ay Elma Sirkesi Çayı İçince Vücudunuza Ne Yaptığına Bakın! - YouTube
Elma sirkesi, lekeleri gidermekten kilogram vermeye kadar sağlık ile ilgili bir çok şey için kullanılmıştır. Doğal bir tedavi olarak lanse edilse de bazı gerçekler var. Çalışmalar, nişastalı gıdalarla tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor ve bu da tip 2 diyabeti yönetenler için faydalı bir araç haline geliyor. Bu kadar asidik bir sıvının, diş minesine hasar verme gibi sakıncaları var. Bu nedenle elma sirkesini çay olarak hazırlayarak suyla inceltmek akıllıca bir yöntem diyebiliriz. Elma sirkesini; içimi zor olabileceğinden suyun beraberinde, bal ve karanfil ile tatlandırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.