Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm..

05.04.2021
1.784
Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm..

SAĞLIKLI BİR DİYET, EGZERSİZ VE BAZI İLAÇLAR DİYABETİN ÖNLENMESİNİN VE TEDAVİSİNİN TEMEL TAŞLARIDIR.
Bununla beraber, bazı şifalı bitkiler ve takviyeler potansiyel fayda sağlarlar.

 

 

Burada sıralayacağımız bitkilerin çoğu kan şekerini düşürmek, kan lipitlerini ve insülin duyarlılığını arttırmak da dahil olmak üzere anti-diyabetik özelliklerinde oldukları göreceğiz.

İŞTE ŞEKER HASTALARI İÇİN EN UMUT VERİCİ OTLAR VE TAKVİYELER LİSTEMİZ:
1. Zerdeçal
Zerdeçal, bitkiye sarı rengi veren curry (köri) bileşiği içeren bir bitkidir. Bu bileşik, anti-diyabetik etkiler de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi özelliklerinde kurkumin adı verilen bir bileşen içerir.

Çalışmalar, kurkumin’in kan şekeri seviyelerini düşürme beceriyine sahip olduğunu göstermiştir. Yakın tarihli bir çalışmada, günde yalnızca 300 mg yüksek kaliteli kurkumin alan kişilerin kan şekeri düzeylerini yaklaşık % 18 oranında düşürdüğü belirlendi.

 

 

200’den fazla gizli şeker hastası için yapılan bir başka araştırmada, 9 ay boyunca hastalara 1.5 gram kurkumin verildi, sonuç olarak, beta-hücre fonksiyonunu iyileştirdi ve çalışma sırasında tip 2 diyabet gelişimini önledi.

Diğer çalışmalar kurkumin’in anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin kalp rahatsızlığı ve diyabetin diğer komplikasyonları riskini azaltabileceğine dair kanıtlar bulmuştur.

2. Zencefil

Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm.. 1
Yemeklerde ve bitkisel tedavilerde yaygın kullanılacak olan popüler baharattır.

 

Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm.. 1

Diyabetin bazı semptomlarını azaltabilir.

88 katılımcının yapıldığı bir çalışmada, sekiz hafta boyunca hergün 3 gram zencefil hastalara verildi, son 2-3 ay boyunca ortalama kan şekeri seviyelerinin bir ölçütü olan açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerini düşürdüğünü belirlendi.

2-3 gram arasında değişen dozlarda yapılan diğer bazı çalışmalar benzer etkileri keşfedilmiştir.

Zencefil ayrıca anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahip görünmektedir.

Ayrıca, çalışmalar, zencefil takviyelerinin, göz hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilen inflamasyon belirtilerini azaltabileceği düşünülmektedir.

Aynı zamanda zencefilde bulunan aktif bileşiklerin, yüksek kan şekerinin neden olduğu proteinlerdeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Bu değişiklikler, hücrelere, sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir.

3. Tarçın
Tarçın diyabet için iyi bilinen bir takviyedir.

Bununla beraber, bazı araştırmalar ise tersini iddia etmektedirler.

Çoğu laboratuar araştırması tarçının insülin direncini arttırmasına, yemekten sonra glikoz emilimini düşürmesine ve iltihap ile savaşmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Fakat bilim adamları konu hakkında daha fazla araştırma sonucuna ihtiyaç duyulduğunu belirtirler.

Bazı çalışmalar açlık kan şekeri, genel kolesterol, “kötü” LDL kolestrol ve “iyi” HDL kolesterol düzeylerinde iyileşme sağladığını ortaya koyarken, bazı çalışmalar ise bunların hiçbirine yararı olmadığını iddia etmektedirler.

Bununla beraber, çoğu çalışma, açlık ve ortalama kan şekeri düzeylerinde iyileşme gösterdi.

Tarçın hakkında bilimsel araştırmaların iki ayrı sonuç vermelerini başka bir sebebi ise iki tarçın türü Seylan ve Cassia’nın farklı etkileri olmasıdır.

Bazı araştırmalar, Cassia tarçınının kan şekeri seviyelerini düşürmede daha etkili olabileceğini ve insanların üstünde yapılan araştırmaların çoğunda Cassia tarçın kullandığını belirtilmektedir.

Bununla beraber, Cassia tarçın, aşırı miktarda alınırsa karaciğer hasarına yol açabilecek yüksek miktarda kumarin içerir. Mevcut çalışmalar bunu kesin ispatlamamış olsa da bu yönde kanaat vardır.

Bu sebeple tarçın takviye olarak kullanılıyorsa, Seylan tarçını daha güvenilir bir alternatiftir.

4. Soğan

Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm.. 5


Soğan’ın kan şekerini düşürme beceriyi hayvanlar üstünde denenmiştir.

Ne yazık ki, insanlarda bu etkileri araştıran yalnızca birkaç çalışma var. Bununla beraber, sonuçlar umut vericidir.

Tip 1 ve tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada, 100 gram çiğ kızarmış soğanın yalnızca şeker içeren bir yemekle tüketildiğinde her iki hastada da yüksek kan şekerinde belirgin bir düşüşe neden olduğu belirlendi.

Yakın zamanda yapılan başka bir çalışma ise, yemekle soğan tüketmenin bir yemekten sonra kan şekerinin düşmesine yardımcı olabileceğini belirlenmiştir.

Her ne kadar daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç olsa da var olan çalışmalar, soğanın kan şekerini düşürdüğü yönünde.

5. Çörek Otu
Çörek otunun alternatif tıpta tedavi amaçlı yaygın şekilde kullanıldığını bilmeyen yoktur.

Birçok bilimsel araştırmada hayvanlar üstünde yapılan çalışmalar, çörek otunun iltihaplanma ile mücadele, kan lipitlerini düşürme, bakteri ile mücadele etme kalp ve karaciğer hastalıklarıyla mücadele etme beceriyin olduğunu ortaya koymaktadır.

Benzer çalışmalar, Çörek otunun şeker hastalığının belirli komplikasyonlarına karşı koruyucu olabileceğini ortaya koydu.

Yakın geçmişte insanlar üstünde yapılan bir çalışmada çörek otunun deney yapılan insanlarının çoğunda açlık kan şekeri ve HbA1c’yi büyük oranda düşürdüğü belirlendi.

Diğer bazı çalışmalar, çörek otunun yüksek kan şekerini düşürme ve diyabetli hastalarda kan lipitlerini iyileştirme beceriyine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Bununla beraber daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizelim.

6. Çemen Otu
Çemen, yemeklerde ve alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde yaygın şekilde kullanılıyor.

Şeker hastalarına yararları hakkında yapılan araştırmalar %100 tutarlılık vermemekle beraber var olan araştırmalar 2-3 ay boyunca yemek sonrası tüketimde, ortalama kan şekeri (HbA1c) ve kolesterolü büyük oranda düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Diğer araştırmalar çemen otunun kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu ortaya koyarken, etkisinin ne kadarının olduğunu tespit edememektedir. Bazı çalışmalar ise çemen otunun kan şekerini yaklaşık 17 mg / dl’ye düşürmesine yardımcı olduğunu belirtir.

Diğer enteresan bir araştırma sonucu ise, çemen otu çiğnemenin uzun sürede şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koyar.

Bununla beraber, mide bulantısı gibi bazı yan etkileri vardır.

7. Aloe Vera
Aloe veranın insan sağlığına yararları arasında en iyi bilineni kuşkusuz güneş yanıklarından kaynaklanan ağrıları geçirmesidir.

Bununla beraber, şuanda diyabete yararlarını konu alan pek çok bilimsel araştırma devam etmektedir.

Yapılan çalışmalar açlık kan şekerini büyük oranda azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, aloe veranın, kan şekeri ölçütü olan HbA1c’yi % 1.05 oranında düşürdüğünü ve bunun da umut verici olduğunu ortaya koydu.

Diğer incelemeler de aynı etkileri belirledi.

Bununla beraber, bu potansiyel faydaları yanında aleo vera tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğine dair araştırma sonuçlarının da olduğunu belirtelim.

8. Berberin
Berberin, bitkilerden elde edilen bir takviyedir. Anti-diyabetik etkileri sebebiyle uzun süredir araştırılmaktadır.

Çeşitli mekanizmalar sayesinde, berberin kan lipid düzeylerini, düşük inflamasyonu ve düşük kan şekerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

36 hastayı içeren üç aylık bir çalışmada, berberin takviyeleri, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan bir diyabet ilacı olan metformin kadar etkili olduğu belirlendi.

Araştırmada berberin, HbA1c’yi % 9.47’den % 7.48’e düşürdü. İlginç bir biçimde, diyabetliler için % 7,0’dan azı iyi ve% 6,0’dan daha azı normal kabul edilir. Açlık kan şekerini % 36, yemek sonrası kan şekerini % 44 azalttı.

Ne yazık ki, yapılan bu çalışmalarda, hastaların % 34,5 ‘ünde ishali, gaz verme ve karın ağrısı gibi yan etkilere neden oldu.

9. Yaban Mersini
Vaccinium ailesinden gelen yaban mersini diyabet semptomlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Araştırmalar yaban mersinin tip 2 diyabet gelişme riskini azalttığını göstermiştir.

Birçok laboratuvar ve hayvanlar üstünde yapılan çalışmalar, Vaccinium ailesindeki çileklerin ve yapraklarının kan şekerini düşürmeye ve iltihaplanma ve oksidatif hasara karşı direnç gösteren özelliklerinde olduğunu belirlemiştir.

İnsanlarda yapılan birkaç çalışma da umut verici sonuçlar vermektedir.

Bir çalışmada, günde üç kez iki ay boyunca yaban mersini takviyesi alımının kan şekerin % 16,3, yemek sonrası kan şekerini % 13.5 ve HbA1c’nin de % 7.3 oranında düştüğü tespit edildi.

Başka bir araştırma, yaban mersini takviyelerinin yemek sonrası kan şekerini büyük oranda düşürdüğünü ortaya koydu.

Ayrıca, altı hafta boyunca günde bir bardak yaban mersini suyu içmenin, predediabetli kişilerde insülin duyarlılığını iyileştirdiği belirlendi.

10. Krom
Diyabet için krom takviyeleri tartışmalıdır.

Bazı çalışmalar hiçbir etkinin olmadığı sonucuna var ise da, birkaç çalışma kan şekerini düşürme beceriyini ortaya koymaktadır.

Ne yazık ki, insanlarda yapılan çalışmaların çoğu yetersiz ya da eksik yapılmıştır.

Krom, diyabetlilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir, ancak etkinliğini doğrulamak ve uygun formu ve dozu belirlemek için daha yüksek nitelikli çalışmalara ihtiyaç vardır.

11. Magnezyum
Araştırmacılar son dönemde magnezyumun şeker hastalığında rol oynayabileceğini gösterdi.

Yüksek insülin seviyelerinin kanda magnezyum düzeylerinin düşmesine neden olabileceği bilinmesine rağmen bu, magnezyum ile takviye edilmesinin faydalı olduğu manasına gelmez.

Bununla beraber, 600.000’in üstünde katılımcıyı içeren bir deneyde, diyetlerinde en fazla magnezyum tüketen kişilerin diyabet gelişme riskinin, en az magnezyum tüketenlere göre % 17 daha düşük olduğu belirlendi.

Aynı çalışma, günde 200 mg’lık magnezyumun alımının diyabet riski % 13’e kadar azaldığını ortaya koydu.

Bu çalışma tek başına magnezyum takviyesinin şeker hastalığına direkt olumlu etki yapacağı manasına gelmez. Ancak diyetinizde yeterli miktarda magnezyum almanın önemini göstermektedir.

Ayrıca, magnezyum takviyelerinin etkilerini inceleyen bazı araştırma sonuçları şöyledir;

Magnezyumun şeker hastalığı riski altındaki insanlarda açlık kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini ve şeker hastalarında ortalama kan şekeri markeri HbA1c’yi düşürmeye yardımcı olabileceği belirlenmiştir.

Bununla beraber, magnezyum takviyelerinin diyabet riski taşıyan ya da diyabet riski altında olan tüm insanlar için faydalı olup olmadığı net değildir. İlk etapta yeterli miktarda magnezyum alamayanlar için faydalı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.