Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları

05.04.2021
3.647
Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları

Birçoğumuz çocukluğumuzda sarımsaktan nefret etmişizdir. Acı tadı ve keskin kokusu yüzünden sarımsak yemekten çekinmişizdir. Ancak zamanla sarımsağın esasında sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için ne kadar iyi olduğunun farkına varıp sarımsak tüketmeye başladık. Peki sarımsağın yalnızca daha sağlıklı bir baharat olmadığını, diş ağrısı ve hatta balık tutmak gibi bir çok şeyde kullanışlı olduğunu biliyor muydunuz ?

 

 

1. Çatlak Camları Onarma

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 1
Sarımsak doğal bir yapıştırıcıdır. Yani sarımsağın yapışkan kıvamındaki suyunu kırılgan nesnelerdeki küçük hasarları tamir etmek için kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekli olan tek şey sarımsağı ezip suyunu çıkarmak ve çatlak yere sürmektir.

2. Diş Ağrılarını Azaltma

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 3

Bazı zamanlarda diş doktoruna gidecek zamanımız olmaz ve aniden gelen diş ağrılarının kendiliğinden geçmesi için dua ederiz. Böyle durumlarda sarımsağı doğal bir ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Sarımsak yoğun miktarda sistein içerir ve bu sayede anestezik bir etki gösterir. Bir diş sarımsağı soyup ağrıyan dişinizin üzerinde ovalayın. Bu şekilde ağrıyı bir nebze azaltacaktır. Ancak sarımsağın tedavi edici özelliğinin olmadığını da aklınızda bulundurun ve dişinizdeki ağrının nedeni her ne ise, bir an evvel bir diş doktoruna gösterin.

3. Yüz Temizleyici

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 5


Eğer kimyasal ürünler yerine doğal cilt bakım ürünleri kullanmayı tercih ediyorsanız, sarımsağı yüz temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Sarımsak, antiseptik, antiviral ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Yani sivilce, yara ve diğer cilt hastalıkları ve alerjilerine karşı bir hayli etkilidir.

Sarımsağı yüz bakımı için kullanmanın 2 yolu vardır. Birincisi sarımsağı direk olarak cilde uygulamaktır. Bu yöntemde 1 diş sarımsağı soyup yüzünüzün her yerine sürmektir. Yüzünüzü bu biçimde 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Diğer bir yöntem ise sarımsağı çiğ ve bütün olarak yutmaktır.

 

 

4. Ayak Mantarı Tedavisi

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 7


Ayak mantarı en ufak bir dikkatsizlik neticesinde herkezin başına gelebilen can sıkıcı bir sağlık sorunudur. Ancak tedavisi mümkün ve kolaydır. Sarımsak ile tedavi etmek için; sarımsak dişlerini sıcak suyun içerisine atın ve ayaklarınızı 30 dakika boyunca bu suyun içinde bekletin. Mantarlar sarımsak karşısında bir hayli hassastır.

5. Kulak Enfeksiyonlarını Durdurur

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 9
Kulak enfeksiyonları genelde antibiyotikler ile tedavi edilebilir ancak eğer eviniz antibiyotik yoksa ve doktora gidecek zamanınızda yok ise sarımsak ile kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilirsiniz. Bu tedavi özellikle çocuklara öneri edilir çünkü çocukların erken yaşta antibiyotik kullanması ayrıca zararlıdır.

Kulak enfeksiyonlarının tedavisi için, 1-2 diş sarımsağı güzel bir şekilde ezin ve yağını çıkarın. Ilık hale getirin ve kulağınızın girişine bir kaç damla damlatın.

 

 

6. Kar Temizleme

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 11
Sağlık için kullanılma yönünün beraberinde sarımsak, hayatınızın diğer bölümlerinde de size yardımcı olabilir. Örneğin; kış aylarında kar yağdığında ve arabanızı kardan ve buzdan temizlemekte zorlandığınızda sarımsağı kullanabilirsiniz.

Sarımsağı ezdiğinizde yalnızca yağ değil, hemde tuz da ortaya çıkar ve buz ve kar eritme söz konusu olduğunda tuzdan daha etkili bir şey bulmak çok zordur. Ancak dikkat etmeniz gerekli olan bir nokta; sarımsak kar ve buzları yok etmede ne kadar etkili ise, o derecede de yüksek koku yayan bir baharattır.

7. Kıymık Batması

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 13
Daha önce bir yerinize kıymık battıysa hemen müdahale edilmez ise ne kadar tehlikeli olabileceğini bilirsiniz. Doğru yöntem, kıymığı fark eder etmez çıkarmaktır ancak bazı durumlarda kıymığı çıkartmak çok zor ve acı verici olabilir. Yanlış bir harekette ise kıymığı çıkarmak yerine daha derine itebilirsiniz ve bu da ciddi sonuçlara yol açar.

Elinize bir daha kıymık battığında, bir diş sarımsaktan ince bir dilim kesin ve kıymığın üzerine koyun, yara bandı yapıştırın ve yatın. Ertesi sabah yara bandını çıkardığınızda kıymığın da çıktığını göreceksiniz.

Kıymık batması durumunda yukarıdaki tedavi yönteminin aynısını sarımsak yerine aloe vera jeli kullanarak da uygulayabilirsiniz.

8. Böcek Kovucu

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 15
Yaz ayları sivrisinek ve diğer can sıkıcı böceklere en sıkı rastladığımız sezondur. Eğer evinizde böcek ilacı yoksa yatmadan önce bir diş sarımsak yiyebilirsiniz. Sivrisinekler sarımsak kokusundan nefret ederler ve nefesiniz sarımsak koktuğu için uyurken size yaklaşmayacaklardır.

Aynı şekilde sarımsağı bitkilerinize gelen zararlı böcekleri uzak tutmak için de kullanabilirsiniz. Tarım ilaçlarına göre daha hesaplı bir yoldur ancak koku biraz rahatsızlık verici olduğu olabilir.

9. Balık Yemi

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 17
Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi, sarımsak böcekler için bir hayli caydırıcıdır ancak yapılan bir kaç uygulama neticesinde sarımsağın balıkları cezbettiği gözlemlenmiştir. Özellikle tatlı su balıkları üstünde bir hayli etkilidir.

10. Saç Bakımı

Sarımsağın Bitkiden İbaret Olmadığını Gösteren 10 Farklı Kullanım Alanları 19
Sarımsağın içinde yüksek miktarda allicin (anti bakteriyel, keskin kokulu bir sıvı) bulunmaktadır ve saç kepeğine karşı çok etkilidir. Aynı zamanda saç dökülme sorununa karşı da iyidir. Allicinin anti bakteriyel fonksiyonları de saçtaki mikrop ve bakterileri yok ederek saç derisine verilen hasarları engeller.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.