Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

İnciri ikiye bölüp zeytinyağına batırın ve!!

05.04.2021
1.555
İnciri ikiye bölüp zeytinyağına batırın ve!!

Uzmanlar “Sabah ikiye böldüğünüz 5 tane inciri zeytinyağına batırdığınız taktirde birçok hastalığa deva olacağını iddia ediyor..

 

 

Sabah ikiye böldüğünüz 5 adet inciri zeytinyağına batırın. Kahvaltıdan otuz dakika ilkin yiyin. Bu karışımın kabızlığa ilaç şeklinde geleceğini ifade eden uzmanlar, ağrı ve sancıyla yaşamı zehir eden bu rahatsızlıktan en basit bu yolla tedavi edilebildiğini iddia ediyorlar. Peki incir başka hangi hastalıklara iyi geliyor?

İŞTE İNCİRİN MUCİZEVİ FAYDALARI
İncir, içerdiği yüksek oranlardaki potasyum, protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini elde eden bir besindir. Diğer meyvelere üstünlüğü ise kalsiyum ve magnezyum içinde ne olduğu açısından anne sütüne olan yakınlığıdır. Hem anne sütüne yakındır bununla beraber yeni doğum yapmış annelerin sütünü artırır.

İncir dünyadaki en besleyici gıda olmayabilir ancak potasyum ve lif içeriği açısından oldukça önemli bir meyvedir. İçerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini elde eden bir besindir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile de dikkat çeker.

 

 

İncir özlerinin tahminen ihtiva ettiği benzaldehit sebebiyle Japon araştırmalarında tümörleri küçülttüğüne dair ortalama yüz kadar kayıt bulunmaktadır.

Amerikan Diyabet Kurumu’na nazaran insanoğlu günde 25 ile 50 gr içinde lif (posa) tüketmeliler. Ulusal Bilim Akademisi’ne gore ise, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bu miktar 21 ile 38 gr içinde belirlenmiştir.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir inceleme, rejiminde yüksek oranda lif tüketen adamların (ortalama günde 29 gr) az lif tüketenlere kıyasla kalp krizi riskinin yüzde kırk oranında düştüğünü göstermiştir. Yüksek lif içeren beslenme tarzlarının fazlaca daha sıhhatli bir kan şekeri ve kg kontrolü sağlamış olduğu da ispatlanmıştır. 3-4 incirde ortalama 5 gr lif bulunur ki bu da inciri en yüksek lif içeren besinler arasına yerleştirir.

SÜTE YAKIN KALSİYUM İÇERİR
İncir ile alakalı olarak, işin içinde bir de kalsiyum var. Ortalama 3-4 incir yaklaşık 125 kalori karşılığında size 82 mg kalsiyum, artı 34 mg magnezyum sunar. Bu bir bardak portakal suyundakinin üç katından daha fazladır.

 

 

KALP HASTALIKLARI, İNME VE YÜKSEK TANSİYONA BİREBİR
Sadece 3-4 adet incirle 473 mg potasyum da alırsınız ki bu miktar inciri potasyum miktarı yüksek besinler arasına da sokar. Yapılan fazlaca sayıda araştırmada sebze ve meyve benzer biçimde potasyum açısından varlıklı yiyeceklerle beslenen insanların kalp rahatsızlığı ve inme yaşama oranlarının düşük olduğu kanıtlanmıştır. Üstelik tansiyonu düşük tutmanın kilit maddesi potasyumdur. En son meydana getirilen araştırmalarda düzenli şekilde yüksek potasyum içeren besinler tüketen insanların kan basıncının tüketmeyenlere kıyasla daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Potasyumun tansiyon üstündeki etkisinin incelendiği 33 araştırmayı yakın zamanda gözden geçiren araştırmacılar işe başlarken tansiyonu düzgüsel olan ve günde 2.340 mg potasyum alan (gıdalardan takviye olarak) iştirakçilerin yüksek tansiyon yaşama riskinin yüzde 25 oranında azaldığını keşfetmişlerdir.

Bu düşüş yüksek tansiyon problemi yaşayan insanoğlu için oldukca önemlidir.
Potasyumun muhtemel bir diğer faydası da inmeye karşı korumasıdır. Bir incelemede her gün bir öğün incir gibi potasyum yönünden varlıklı yiyecekler tüketen yüksek gerilim hastalarının ölümcül inme riskinin yüzde kırk oranında azaldığı ortaya çıkarılmıştır.

ŞEKER YERİNE İNCİR KULLANIN
İncir püresini birçok yemekte tatlandırıcı olarak kullanılabilirsiniz. 225 gr inciri bir bardağın yarısından daha az bir suyla mikserden geçirerek kendi incir pürenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu püreyi sütünüzde, yoğurdunuzda ve tatlılarınızda rahatça kullanabilirsiniz. İnciri lif, kalsiyum, potasyum içeriğiyle beraber lezzeti için yiyin, mevsiminde olmak kaydıyla 3-4 adet taze incir yemek yeterli olacaktır. Unutmayın, kurutulmuş olanların kalori miktarı daha fazladır.

İncir oldukca iyi bir antioksidan (kanser karşıtı maddeler) kaynağıdır ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler günde 3-4 tane inciri kolaylıkla tüketilebilirler. İncir özlerinin, tahminen ihtiva ettiği benzaldehit nedeniyle, Japon araştırmalarında tümörleri küçülttüğüne dair ortalama 100 kadar kayıt bulunmaktadır.Ancak fruktoz (meyve şekeri) payı yüksek olduğundan şeker hastalarının günde 2 inciri proteinli gıdalarla tüketmesi icap eder.

 

 

Yaş incir kurutulduğunda, bünyesindeki kalsiyum oranı ortalama 4 kat artar ve bu sayede müthiş bir kalsiyum ve enerji deposuna dönüşür. Kurutulmuş incirin balgam söktürücü özelliği de ortaya çıkarken, protein sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından da zenginleşti-ğinden hücre gelişimini destekler.

İncir sanılanın aksine günde bir-iki tane tüketildiğinde kan şekerini düzenler, hazmı kolaylaştırır, çocukların gelişiminde ise anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet tüketilen incirin ise kolesterolü düzenlemiş olduğu kaydediliyor.

ENFEKSİYONLARA KARŞI AŞI NİTELİĞİNDE
İncirin bünyesinde bulunan fruktoz (meyve şekeri), albüminli maddeler, naturel asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor bulundmaktadır ve bu vitamin ve mineraller enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumada başrol oynar..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.