Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Devamlı Kendini Yorgun Hissedenler Ve Eklem Ağrıları Olanlar Bunu Kesinlikle Okumalı

05.04.2021
1.890
Devamlı Kendini Yorgun Hissedenler Ve Eklem Ağrıları Olanlar Bunu Kesinlikle Okumalı

Üstünüzde bir uyuşukluk hissettiğinizde bunun geçici olduğunu düşünüp önemsemezsiniz. Genelde ise hislerinizde haklısınızdır. Herkes ara sıra böyle hisseder. Ancak bu fibromiyalji sendromunun da belirtisi olabilir.

 

 

Fibromiyalji sendromu, kaslarda ve eklem bölgelerinde ağrıya sebep olan ve yanı sıra yorgunluğu getiren kronik bir rahatsızlıktır. Sendroma sahip kişiler normal insanlara göre herhangi bir hastalıktan daha şiddetli etkilenirler. Ankara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada Türkiye’de 100 000 kişinin rahatsızlığa sahibi olduğu söylenmektedir. Mayo Clinic’te belirtilenlere göre rahatsızlığa sahip kişiler genel olarak kadınlarmış. Öte yandan genetik faktörler de çok önemli. Ailenizde bu rahatsızlığa sahip olan birileri var ise, sizin de rahatsızlığa sahip olma şansınız oldukça fazla.

Devamlı Kendini Yorgun Hissedenler Ve Eklem Ağrıları Olanlar Bunu Kesinlikle Okumalı 1

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde belirtilenlere göre fibromiyalji sendromunun tedavisi de oldukça zormuş. En önemli olan şey ise rahatsızlığın belirtilerinin farkına vardığınızda hemen doktorunuza başvurmanız. Aile doktorunuz sizi ilgili uzmanlara yönlendirecektir. Erken teşhis bu rahatsızlıkta da çok önemli. Yine Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde belirtilenlere göre, fibromiyalji sendromuna sahip kişiler normal insanlara göre daha fazla ağrı ve acı çekiyormuş, ağrıları daha uzun vadeli oluyormuş, ağrı ve acıya karşı hassaslaşıyorlarmış ve daha sağlıklı bir biçimde düşünemiyorlarmış. Kronik ağrı uyku düzeninizi de etkilediğinden kronik yorgunluk hissetmeniz de muhtemel.

 

 

FİBROMİYALJİ SENDROMUN EN YAYGIN BELİRTİLERİ İSE ŞUNLAR:
Sabah sertliği

Sancılı adet dönemleri

Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma ya da uyuşma

Hassas bağırsak sendromu

 

 

Migren ya da şiddetli baş ağrıları

Eklem rahatsızlıkları

Ağrılı mesane sendromu

Yukarıdaki belirtilerden birkaçına sahip olsanız bile bu fibromiyalji sendromuna sahibi olduğunuzu göstermez. En daha sağlıklı olan doktorunuza görünmek.Tedavi edilmeyen kronik ağrıyla yaşamak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yakalanmanıza neden olabilir. Erken teşhis ve erken tedavi çok önemli. Teşhis koyulduktan sonra ağır ağır da olsa sağlığınıza kavuşacaksınızdır. Rahatsızlık bazı ilaçlar, spor yapmak, daha sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku ile geçebiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.