Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler

03.04.2021
3.630
Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler

EVDEKİ KÜFÜ ÖNLEYEN BİTKİLER
Yeşil yapraklı bitkilerin havayı temizleme özelliği olduğu herkes tarafından biliniyor. Fakat NASA yapmış olduğu araştırmada özellikle bu 5 bitkinin muhakkak evinizde bulunması gerektiğini en az bir tanesinin ise uyuduğunuz odada olması gerektiğini bildiriyor. Bu bitkiler evin havasını temizleyerek, bakteri ve küf oluşumunu engellediği bilinmektedir.

 

 

KAUÇUK BİTKİSİ

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler 1
Kauçuk bitkisi çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan ve evin havasını temizleyen bitkilerdendir. Yalnızca dikkat edilmesi gerekli olan önemli bir nokta yapraklarının zehirli olması nedeniyle çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulması gerekiyor.

KURDELE ÇİÇEĞİ

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler 3

Kurdele çiçeği havayı en iyi temizleyen 3 bitkiden birisi olarak kabul edilmektedir. Görüntü olarak şık ve ev ortamına uygun bir çiçektir. Direk olarak güneş ışığı istemez. Bulunduğu ortamda diğer bir cisimle temas ettirilmesi kurdele çiçeğine zarar verebilir. Hava akışının çok olduğu bir yere konması da kurdele çiçeğini kolay etkilemektedir.

ALOE VERA

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler 5


Aloe vera bitkisi tam bir oksijen bombasıdır. Bakımı çok basit olan bu bitkinin evin havasını yenilemesinin dışında temizlik malzemelerinden yayılan kimyasalları da ortadan kaldırıcı özelliği vardır. Eğer aloe vera bitkinizin üzerine kahverengi lekeler oluşmaya başlamışsa evinizde ki zararlı kimyasalların oranı artmış demektir. Bu özelliği sayesinde de bir nevi uyarıcı rolündedir.

TARHUN OTU

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler 7

Tarhun otu bir hayli dayanıklı bir bitkidir. Toksinleri yok edici özelliği vardır. Özellikle geceler havada ki karbondioksidi emer ve havaya oksijen verir.

SARMAŞIK

Evde Küfü Önleyen Toksinleri Temizleyen Bitkiler 9
Sarmaşık havayı temizleme özelliğiyle bilinen bitkilerdendir. Bunun yanında alerji ve astım hastaları için özellikle öneri edilir. Çünkü alerji ve astım belirtilerini azaltır. Fakat tıpkı kauçuk gibi yaprakları zehirli olabilmektedir. Bu nedenle çocuklardan ve evcil hayvanlarda uzak tutulması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.