Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

En Çok 35 Ve 45 Yaş Arası Kadınlarda Sık Görülüyor

03.04.2021
1.509
En Çok 35 Ve 45 Yaş Arası Kadınlarda Sık Görülüyor

Kadınlarda en yaygın 5 hastalığı ve tedavi yöntemlerini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum, jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cem Baykal kadın hastalıklarına dikkat çekti..

 

 

ADET DÜZENSİZLİKLERİ NEDENLERİ NELERDİR?
Üreme çağındaki kadınlarda daha sağlıklı adet sıklığı 21 günden sık, 35 günden seyrek olmamalıdır. Bu sınırların dışındaki adet düzeni anormaldir. Sebebinin saptanması ve tedaviyle düzeltilmesi gerekir. Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasındaki ilk senelerde ve menopoza girme aşamasında düzen bozulur ve bu doğaldır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Altta yatan soruna bağlı şekilde hormon düzenleyici tedaviler ile yapılabildiği gibi daha ciddi sorunlarda cerrahi gerekebilir. Günümüzde bu tip sorunlar için yaşa göre uygulanabilecek hormonlu spiral veya birkaç gün kullanmak üzere planlanacak ilaç tedavileri de vardır.

VAJİNAL AKINTILAR NEDENLERİ NELERDİR?
Vajinanın enfeksiyonları bakteriyel veya mantara bağlı olabilir. Hijyen problemleri veya kimi zaman aşırı hijyenik olma amaçlı yanlış uygulamalar, çok dar giysiler bile enfeksiyonları kolaylaştırabilir.

 

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Hap, vajinal fitil, enfeksiyon şeklindeki uygun antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir. Bazen vajen florasını düzenleyerek ‘iyi mikropların yerine konması’ yöntemi yeterli olabilir.

ÇİKOLATA KİSTLERİ (ENDOMETRİOZİS) NEDENLERİ NELERDİR?

En Çok 35 Ve 45 Yaş Arası Kadınlarda Sık Görülüyor 1
Çikolata kistleri (endometriozis) rahim içi döşeyerek bulunması gerekli olan doku tipinin olması gerekli olan bölge dışında da olmasıdır. Ağrı ve kısırlığa yol açabilir. Bazen herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu durumda doktor hastayı izlemeyi tercih edebilir. Bu değerlendirme muayene, ultrason ve bazı kan testleri ile olabilir. Hastalığın tanısında tek yöntem karın boşluğunun kamerayla görülmesi ve biyopsi yapılmasıdır. Laparoskopi olarak isimlendirilen bu yöntem genel anesteziyle yapılır. Göbek deliğinden 0.5 santimlik bir kesinden ince bir kamera sisteminin girmesiyle içerinin görüntülenmesi esasına dayanır.

Kamera sistemi yüzlerce kat büyütme olanağına sahibi olduğu için en küçük anormal dokular bile incelenebilir ve biyopsi yapılabilir. Bazen laparoskopi yapmadan doktorun elle vajinal muayenesi sırasında eriştiği bulgularla da tanı mümkün olabilir.

 

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
TEDAVİSİNDE ÜÇ ANA BAŞLIKTAN BAHSEDEBİLİRİZ.
İlaçlar: Hormonal tedavi hormon içermeyen ilaçlar olarak iki başlıktadır.
Cerrahi tedavi: Laparoskopi ve laparotomi gibi işlemleri içerir. Kısaca karın boşluğunun büyük kesi olmadan kamerayla görüntülenmesi veya sezaryen gibi karın boşluğunun açılmasıyla yapılır.
Destek tedavisi: Fizyoterapi, psikolojik destek, bitkisel tıp gibi tedavileri içerir.
MİYOMLAR SEBEPLERİ NELERDİR?

En Çok 35 Ve 45 Yaş Arası Kadınlarda Sık Görülüyor 3
Miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali % 1’den daha azdır. Sıklıkla 35-45 yaşları arasında görülür. Miyomlar gebelik sırasında artan östrojen düzeyi sebebiyle büyüyebilir fakat lohusalıkta küçülürler. Bu sebeple gebelik planı olan miyomlu hasta, bir an evvel gebe kalmalı ve bebeğini uzun süre emzirmeli.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Miyomun yerleşim yerine, vermiş olduğu bulgulara, büyüme hızına, hastanın yaşına, yakınmasına, doğum yapıp yapmamasına, gebelik planına göre karar verilir. Örneğin rahimin tam içerisine yerleşmiş gebelik planlayan veya kanaması durmayan hastaya miyom alma operasyonu yapılır. Gebelik beklentisi olmayan kanama yapan miyomlar için rahimin alınması önerilir. Kanaması durmayan hastaya hormon tedavileri, hormonlu spiraller önerilebilir.

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDENLERİ NELERDİR?

En Çok 35 Ve 45 Yaş Arası Kadınlarda Sık Görülüyor 5


Rahim ağzında gelişen kötü huylu bir tümördür. Serviks kanseri diye de bilinir. Rahim ağzı kanseri için en önemli sebep HPV virüsüdür. Bu kanser HPV ‘ye yakalanmamış kadınlarda gelişmez. Ancak kadınlarda bağışıklığı baskılayıcı her çeşit durum rahim ağzı kanserinin gelişme riskinin artırabilir. Çünkü bağışıklık düşüklüğü HPV ’nin kalıcı enfeksiyon geliştirmesine, kansere dönüşmesine yol açabilir. HPV‘ nin en önemli bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. HPV enfeksiyonu kendi kendine iyileşmezse bir dizi evreden geçerek en sonunda kansere dönüşür. Bu süreç yaklaşık 10-15 yıl sürer.

 

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Bu kanser türü ortaya çıkmadan önce bu kanserin öncülü olarak ortaya çıkan bazı durumlar olabilir. CIN kısaltılmasıyla bilinen rahim ağzı kanseri öncülü hastalık grubu, kanserin kendine göre daha kolay tedavi edilir. Hastada bu kanser öncülü durum yakalanmadan gelişimini sürdürür ve kanser haline gelirse artık ameliyat, radyoterapi gibi yöntemler ile tedavi edilir. Bu sebeple bu kanser türünü henüz kanser haline gelmeden başlangıç halindeyken yakalamak gerekir. Rahim ağzı kanserini düzenli muayene ve smear testi yaptırarak önlemek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.