Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gözlerimizin Sağlık Durumumuz Hakkında Söylediği 8 Gerçek!!

02.04.2021
1.100
Gözlerimizin Sağlık Durumumuz Hakkında Söylediği 8 Gerçek!!

Eski bir deyiş vardır gözlerin ruhun pencereleri olduğuna dair. Bu cümlenin nereden geldiğini kimse bilmiyor, ancak yine de bugün gözlerin bizim sağlığımız hakkında çok şey söyleyebileceğini ve gösterebildiğinden eminiz.

 

 

1.Sürekli Arpacık Çıkması

Gözünüzde sık sık arpacık çıkıyorsa dikkat! - SAĞLIK Haberleri
Şimdiye dek ameliyat olmuşsanız, sebep olduğu acıyı ve tahrişi bilirsiniz. Göz kapağında topak tıkanmış bir yağ bezinden dolayı ortaya çıkar ve genelde birkaç gün içerisinde ortadan kaybolur, ancak devam ederek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Arpacık sık sık çıkarsa veya uzun sürerse, Göz kapağında bir tümor belirtisi olabilir. Düzelmediğini ya da aynı yerde görünmeye devam ettiğini fark ederseniz, hemen bir doktoru ziyaret etmelisiniz.

2. Kaş kaybı

Kas Kaybı Nasıl Önlenir? | Mete Sports
Kaş kaybının çok sayıda sebebi vardır: yaşlanma, stres ya da besin yetersizliği. Saçkıran ya da kellik, diğer bir sebep de olabilir, ancak nüfusun % 0.1’den fazlasını etkilemez. Kaş kaybı için daha makul bir neden hipotiroidizmdir (tiroid bezinin yeterli çalışamamasıyla ortaya çıkar.) – aşırı durumlarda tüy dökülmesine neden olabilen akut bir tiroid hormon eksikliği. Kaşınızı inceliyorsa, doktorunuzu ziyaret etmeniz ve tiroid bezinizin durumunu kontrol ettirmenizde fayda var.

3. Bulanık görme

Gece bulanık görmenin sebepleri - Sağlık Haberleri


Çoğumuz evde veya iş yerinde bilgisayarlar üstünde saatler harcıyoruz; bu da gözlerin yanması veya bulanık görmemize neden oluyor. Günümüzde bu durum sık sık görülür ki, “dijital göz yorgunluğu” veya “kuru göz sendromu” gibi uzun vadeli bilgisayar, cep telefonu ya da e-kitap kullanımı ile bağlantılı görme sorunlarını tanımlayan tıbbi uygulamada özel terimleri vardır. Bu belirtileri fark ederseniz, bu sorunu çözmenin yollarını doktorunuzla görüşün.

 

 

4. Kör noktalar

Uzun Araçlardaki Kör Noktalara Dikkat


Görmenizde bir noktanın kör olduğunu fark etmeniz daima korkutucu olur. Bu sıklıkla auralı migreni işaret edebilir, özellikle elde ettiğiniz fotoğrafa parlayan noktalar veveyalgalı çizgiler eşlik ediyorsa. Tipik olarak, kör noktalar baş ağrısı ile beraber gider. Bu gibi belirtiler sizin için fazla tanıdık geliyorsa, sorunu tetikleyen şeyleri öğrenmek için doktorunuzu arayın.

5.Pörtlek Gözler

Pörtlek Göz Kader Değil! | GÜZELLİK - COSMOTURK
Gözümüzün bizlere ihanet ettiği zamanlarda hepimiz yaşıyoruz. Onları ovuyoruz veya birkaç kez göz kırpıyoruz, gözlerimiz buna rağmen yine belirginleşiyor gibi görünüyor. Ancak daimi olarak gözlerinizde bir çeşit genişleme hissettiğinizde, tiroid (ya da Graves) göz hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu, tiroidinizin aşırı aktif olduğu manasına gelir. Gözlerinizin zorla kapanması, gözlerin şişmesine sebep olan belirtilerden birisidir. Vakaların % 30’unda görülür, bu sebeple böyle bir şey görürseniz derhal doktorunuzu arayın.

6. Göz Beyazının Sarı Olması

Göz akında sararma ciddi hastalıkların habercisi olabilir
Her gün aynaya bakarak vakit harcıyoruz, bu sebeple, bu sorunu gözden kaçırmak pek mümkün değil. Karaciğer özellikleri gelişmemiş yetişkinler ve yenidoğanlar sarılık ile karşı karşıya kalabilirler. Aynı zamanda bir safra kesesi ya da safra kanalı durumu ile bağlantılı olabilir. Dolayısıyla beyazlarınızın sarardığını görürseniz, onu görmezden gelmeyin ve sebebini bulmak için elinizi çabuk tutun.

7. Diyabetlilerin bulurlu görmesi

Diyabetin Türkiye'de görülme sıklığı yüzde 13.7
Şeker hastalığı olan insanlar sağlığına özel olarak dikkat göstermek zorundadır ve görme bu konu da üstünde durmaları gerekli olan önemli şeylerden birisidir. Böyle bir problem, diyabetik retinopati – ışığa duyarlı retina dokusundaki kan damarlarına hasarın neden olduğu bir durumdur.Bu durum “Bulurlu” görmeye sebebi olabilir. Bu sorun ciddiye alınmalıdır: semptomların başlangıcında hemen bir uzmanla temasa geçilmelidir.

 

 

8. Bozuk Görme ya da bulanık görme, görme kaybı

Görme Bozukluklarına Sahip Kişilerin Nasıl Gördüklerini Anlatan 10 Bilgi -  KizlarSoruyor
Herhangi bir görme kaybı, anlık bir yanıt gerektiren bir alarm çanıdır. Ve görüşünüzün bir anda ani bir biçimde bozulduğunu, Bulanık görmenin ya da görme kaybını fark ederseniz, bu semptomlar sıklıkla inmenin ilk belirtileri olabilir hemen tıbbi yardım isteyin..!!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.