Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Diyabet Ve Prostat Büyümesine Kadar En Etkili Doğal Tedavi

02.04.2021
292
Diyabet Ve Prostat Büyümesine Kadar En Etkili Doğal Tedavi

Bu çekirdekler çok özel: Kanser Düşmanı, Göze Faydalı ve Daha İyi Bir Uyumanıza Yardımcı! O Mucizenin Adı KABAK ÇEKİRDEĞİ

 

 

ABD’da Bir Çok Hastalığın Tedavisinde Kabak Çekirdeği Kullanıldı
Dünya Sağlık Bakanlığının en çok sözünü ettiği gıdalardan olan kabak çekirdeği tüketmenizi özellikle içerdiği çinko sebebiyle öneriyor. Balkabakları ABD’da çok sık tüketilir. Çoğu eski kültür de, bu gıdayı yemiş, pek çok hastalığın tedavisinde de kullanmışlardır.

Güney ABD’da, Azteklerin bu gıdayı 1300’lerden 1500(MS) e kadar kullandıklarını düşünülüyor. Bu besinden faydalanmayı düşünüyorsanız, bu bilgileri bir okumalısınız.

KANSER DÜŞMANIDIR
Çalışmaya göre, bu çekirdeklerin antikanserojen özelliği olduğu görülüyor. Bir başka deyişle, bu gıda kanser hücreleriyle pekâlâ savaşabiliyor. Buna ilave olarak, antiinflamatuar olarak da etkililer. Almanya’da sürdürülen bir başka çalışmada, menapoza giren bayanlar incelendiğinde, günlük kabak çekirdeği tüketen bayanların %23’ünün kansere daha az yakalanma ihtimali vardır.

 

 

KABAK ÇEKİRDEĞİ UYKUSUZLUĞU ÖNLÜYOR
Bu çekirdeklerde ayrıca kronik insomnia(uykusuzluk)’a karşı kullanılacak olan triptofan büyük ölçüde bulunuyor. Bu da vücudun, uyku hormonu olarak bilinen melatonine dönüştürmesine yardım ediyor.

Nütrisyonel Sinirbilim dergisinin yayımladığı bir çalışmada, karbonhidratlı bir gıdayla beraber tüketilen kabak çekirdeği, insomnia rahatsızlığında kullanılacak olan triptofan içeren ilaçlar gibi bir etki göstereceğini açıkladı. Yatmadan önce bir miktar karbonhidrat içeren bir gıda- örneğin bir porsiyon meyve- ve kabak çekirdeği tüketiniz.

KABAK ÇEKİRDEĞİ GÖRMENİZİ İYİLEŞTİRİR
Kabak çekirdeğinde yüksek ölçüde çinko bulunmasının yanında magnezyum, lif, fosfor, potasyum ve protein de bulunmaktadır. İçerdiği mineraller sebebiyle gözlerinize iyi gelmesinin beraberinde cildinize ve hatta ruh halinize bile iyi geliyor. Bunların da üstüne kilogram vermeye de yardım ediyor. 30 gram yemenizle 5 gram protein alıyorsunuz ve bu da bir süreliğine vücudunuza gerekli olan takviyeyi yapacaktır.

PROTEİN KAYNAĞI SEBZELER
Aşağıda verilen değerler bir bardak kabak çekirdeği temel alınarak verilmiştir.

 

 

285 kalori

11.87 gram protein

12.42 gram yağ

11.8 gram besinsel lif

Hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin sebzelerden alınan proteinlerden farklı olduğu bir gerçek olmasına karşın kabak çekirdeğinden de büyük oranda protein alabilirsiniz. Lif deposu olması da çok önemli bir ayrıntı. Bir öte yandan içerdiği yağ bakımından insanların yeterli ölçüde alamadığı daha sağlıklı yağlar sınıfına dahildir.

 

 

POTASYUM KAYNAĞI
Potasyum kas tutulmasını engellemede, sıvıların düzenlenmesinde, kan basıncını ve mineralleri dengelemede büyük rol oynar. Ayrıca böbrek taşı oluşma riskini azaltmaya ve vücudun kas kitlesini korumasına yardımcı olur.

Tıp Enstitüsü Ulusal Akademisi, yetişkinler günde 4700 mg potasyum almalılar. Bir muzda bile 422mg potasyum varken bir bardak kabak çekirdeğinde 588 mg potasyum bulunuyor.

PROSTATA KARŞI MUCİZE BESİN “KABAK ÇEKİRDEĞİ”
Kabak çekirdeği içerisindeki yağ ve kendinin prostata çok yararlı ve iyi huylu prostat hiperplazinin tedavisinde de etkili olduğu saptandı.

Bir rapora göre bu yiyecekte prostat kanseri riskinizi azaltan fitosterol maddesi var. Ayrıca, testosteronun prostatın büyümesiyle ilgili olan dihidrotestosteron’a (DHT) dönüştürülmesini önleyen, kimyasallar da içerir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ MUTLULUĞU ARTIRIYOR
Shape dergisi kabak çekirdeğinde insan modunu yükselten L-triptofanın bulunduğunu söyledi. Ve de, depresyonla mücadele için çok iyi gelebileceğini belirtildi. Başka bir Hint dergisi, yatmadan önce birkaç saatte bu tohumları tüketerek, geceleyin daha rahat uyuyabileceğinizi söylüyorlar.

Gördüğünüz gibi, bu yiyecekleri diyetimize eklememizin pek çok sebebi var. Evinizde hâlâ bulunmuyorsa, mümkün olan en kısa bir süre içinde evden çıkıp satın almanızı öneririz. Bu bilgileri işinize yarar bulduysanız, sosyal ağlarda da insanlarla paylaşmayı unutmayın!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.