Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Menopozun 9 Belirtisi

01.04.2021
3.211
Menopozun 9 Belirtisi

Queensland Üniversitesi bilim adamları menopoz belirtilerinin ortalama 48 yaşlarında başlayabileceğini belirtti. Menopoz bayanın bir sene boyunca regl olmamasıyla başlıyor. Bu süre içerisinde hormonal değişikliklere bağlı şekilde rahatsızlık verici olduğu semptomlar yaşanılabilir.

 

 

Menopoz döneminde hangi semptomların olduğunu ve bu sürecin nasıl daha kolay geçirilebileceğini sizler için araştırdık. Bu yazının sonunda BONUS bilgi olarak menopoz döneminde yemek yeme düzeninden bahsediyoruz.

DEĞİŞKEN RUH HALİ

Menopozun 9 Belirtisi 1
Pennsylvania üniversitesinden Dr. E. W. Freeman ve çalışma arkadaşları menopoz dönemiyle ilgili 9 senelik bir çalışma yaptılar. Menopoz döneminde olan kadın katılımcılara yaşadıkları semptomları ve sağlık durumlarındaki değişiklikleri sordular.

 

 

Bu araştırmalar neticesinde menepoz döneminde olan bayanlarda bir neden olmadan bile ani ruh hali deeğişiklikleri olduğunu gözlemlediler. Zamanla ve psikolojik değişikliklerle birlikle hızlı mod değişiklikleri daha az yaşanıyor.

SICAK BASMASI

Menopozun 9 Belirtisi 3
Emory üniversitesi bilim adamları menopoz dönemindeki sıcak basmasını ve terlemeyi araştırdılar. 45 ve 55 yaş arasında olan daha sağlıklı bayanların katılmış olduğu çalışmada, ilk başta bayanlar ateşi varmış gibi ve terliyormuş gibi hissetti ve sonra yüz ve boyun bölgesi kızardı daha sonra üşüme hissedildi.

Sonuçlar bu semptomların bayanların % 25.7 gözlemlendiğini gösterdi. Fakat menopozun son dönemlerindeki bayanların % 52.6sı bu semptomları yaşıyor. Bu semptomları daha az rahatsız hale getirebilmek için bazı baharatları, şifalı otları ve alkolü hayatınızdan çıkartmanız gerekebilir. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı da bırakmanız gerekir.

 

 

UYUMAKTA ZORLUK YAŞAMAK

Menopozun 9 Belirtisi 5


Uyku bozuklukları menepoz döneminde ki bayanların en çok şikayet ettiği rahatsızlıktır. Urbana-Champaign teki İlinois üniversitesinin yeni araştırtmasında 45 ve 55 yaşlarındaki bayanlarda uyku sorunlarının menopozun değişik evrelerinde olabildiğini söylüyorlar. Fakat sıcak basmasının ve depresyonun bağlantılı olduğunu da söylüyorlar. Profosör Rebecca Smith diğer problemler çözüldüğünde uyuma düzeninin de normale döneceğini belirtiyor.

DEPRESYON

Menopozun 9 Belirtisi 7


Virginia üniversitesinden Anita Clayton M. D menopoz döneminin depresyon riskini arttırdığını söylüyor. Ayrıca bu dönemdeki bayanlar için bazı önerileri de var. Menopoz dönemi hayatta başına gelen çoğu bayanın nerdeyse aynı semptomları yaşadığı normal bir tecrübe. Fakat bazı bayanlar hem fiziksel olarak aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara daha açık ve yatkın olabiliyorlar. Depresyona girmek çok büyük bir risk.

Eğer bayanlar zamanında gider ve depresyon için test yaptırırlarsa, etkilerin azalmasını hatta semptomların geçmesini sağlayabilirler.

 

 

HAFIZA PROBLEMLERİ

Menopozun 9 Belirtisi 9
Chicagodaki Northwestern üniversitesi ve Urbana-Champaign deki İlinois üniversitesindeki çalışmalar menopoz dönemindeki bayanların hafıza sorunları olabileceğini gösterdi. 44 ve 62 yaşları arasında 68 kadından en az 35 i sıcak basması, ani mod değişiklikleri ve hafıza sorunları olduğunu belirttiler.

Daha sık bir biçimde sıcak basması yaşamakta olan insanların test sonuçları o kadar sık sıcak basması yaşamayan insanlara göre daha kötü ve daha sık sıcak basması yaşamakta olan bayanlarda hafıza sorunları daha uzun süre görülüyor. Ayrıca daha negatif düşünceli olan bayanların test sonuçları ateş basması olanlardan daha kötü olarak görüldü.

DAMAR PROBLEMLERİ

Menopozun 9 Belirtisi 11
Colorado üniversitesi bilim adamları menopoz dönemiyle damar rahatsızlıkları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Menepoz dönemindeki bayanların damar hastalıklarına yakalanmaları daha büyük olasılık diyor yazar Kerry Hildreth, MD . Bu dönemde karaciğerin kalitesi kötü etkileniyor. Bu dönemde kalp ve damar sağlığınıza ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bacaklarda ve kollarda şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu sorunu akşamları daha az su içerek geçirebilirsiniz.

BAŞ AĞRILARI

Menopozun 9 Belirtisi 13
Cincinnati ünüversitesinde ki yeni bir araştırmada migren baş ağrılarının menepoz dönemi başladığında ortaya çıktığı görülmüş. Genellikle bayanlar erkeklerden daha çok baş ağrısı yaşıyor ve menepoz dönemindeki bayanlarda baş ağrısı yaşama sıklığı % 76 artıyor.

Menopoz döneminde ya da menopoz başlangıcı döneminde hormonal değişiklikler için doktorlar hormonal terapiler önerebilirler diyor Jelena Pavlovic.

STRES

Menopozun 9 Belirtisi 15
Chapel Hill deki North Carolina üniversitesi psikiyatri departmanı çalışmasına göre östrediol ( östrojen hormonunun bir çeşidi ) değişimi oldukça yaygın olarak görülüyor. Menopoz dönemine geçişte psikolojik streste ve duygusal hassaslık artabilir.

Yani östrodiol hormonundaki değişiklikler nedeniyle bayanlar daha hassas olabilir ve sosyalliği reddedebilir. Bu hassaslık, psikolojik sosyal stresle birleştirildiğinde bayanlarda depresyon belirtileri görülebiliyor. Fiziksel aktiviteler, yoga ve meditasyon bu semptomları elemekte başarılı olabilir.

LİBİDO AZALMASI
Kadınlar menopoz döneminde cinsel istekte ciddi bir düşüş yaşıyorlar. SWAN adı verilen bir çalışmanda sürdürülen bir araştırmaya katılan orta yaşlı bayanların % 75 ten daha fazlası seks yaşamının çok önemli olduğunu belirtiyor. . Irk ve etnisite cinsel hayatın durumunu etkilediği gözlemlenmiş. Afrikan – Amerikan bayanlar cinsel yaşamlarında daha az bir düşüş yaşarken japon bayanlarsa beyaz bayanlara göre daha çok büyük bir düşüş yaşamıştır.

BONUS: MENEPOZ DÖNEMİNDE YEMEK YEME
Eğer daha sağlıklı bir yemek yeme düzeniniz var ise menepoza geçiş sürecinizi kolaylaştırabilir.
Kalsiyum alabilmek için yeterli miktarda süt ürünleri tüketin.
Ekmekten, meyveden ve prinçden yeterli lifi alabilirsiniz.
Çok su için.
Alkol tüketiminizi azaltın.
Şeker ve tuz alımını azaltın.
Fiziksel ve psikolojik olarak çok daha iyi olabilmek için doktorunuzu muhakkak yaşamakta olduğunuz değişikliklerden haberdar edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.