Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Şekeri Düşürmeyi Başaran Besinlerin Listesi

31.03.2021
1.728
Şekeri Düşürmeyi Başaran Besinlerin Listesi

Şeker hastalığı ya da diyabet olarak da isimlendirilir. Dünya’da ve Türkiye’de şeker hastalığı oranı giderek yayılmakta ve ülkemizde en çok rastlanılan hastalıklar arasında yerini almaktadır.

 

 

Şeker hastalığı vücutta insülin seviyesinin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. İnsülin sağlıksız seviyelerde olunca da temel olarak tip 2 ve tip 1 olarak isimlendirilen diyabet hastalığına neden olmaktadır.

Şeker hastalığının sık görülen belirtilerinden bazıları, yorgunluk, çok fazla yemek yeseniz bile aşırı kilogram kaybı, sık sık idrar yapmak, görme bozuklukları, vücudun belirli yerlerinde morluklar, yaraların geç iyileşmesi, deride kesiklerin oluşması.

Eğer şeker seviyesi hastalık boyunca kontrol altında tutulabilirse, diyabet hastası bütünüyle normal hayat yaşayabilir.

Şeker seviyesini düzenli şekilde kontrol etmek sureti ile daha sağlıklı seviyelerde tutmak mümkün, bu konu da muhakkak doktorunuzun yardımını almalısınız.

Bunların dışında diyabet hastalarının faydalanabileceği doğal tedavi metotları de vardır, bu yöntemler ani şeker seviyesi değişimini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Burada paylaşacağımız doğal tedavi ya da yardımcı tedavi metotları bilgilendirme amaçlıdır, lütfen diğer sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurmak sureti ile, doktorunuza danışarak ve onun onayını alarak uygulayınız.

Acı Kabak

Aynı zamanda ‘‘acı kavun’’ diye adlandırılmaktadır. Kan şekeri düşürücü özelliğinden dolay, diyabet kontrolüne yararlı olabilir. Belirli organ ya da doku yerine vücudun bütün bölgelerinde glikoz metabolizmasına etki etmektedir.

 

 

Pankreasın insülin salgılamasına yardımcı olur ve insülin direncini kırar. Böylece, acı kavun hem tip 1, hem de tip 2 diyabete yararlıdır. Fakat, bunun beraberinde, bütünüyle insülin tedavisinde kullanılmadığını belirtmek isteriz.

Her sabah aç karınla acı kabak suyu içebilirsiniz. Acı kavun tohumlarından temizleyin ve meyve sıkacağıyla suyunu çıkarın. Presleyerek çıkardığınız suya biraz saf su katarak içebilirsiniz. Buna 2 ay boyunca her sabah şeker hastalığı tedavisinde uygulanabilir.
Günlük diyetinize acı kabak yemeği ekleyebilirsiniz.
Başlık Özeti: Acı kavun şeker hastalığına yararlıdır, insülin seviyesini daha sağlıklı düzeylerde tutmayı sağlar.

Tarçın

Tarçının faydaları nelerdir? İşte toz tarçının faydaları... | Sağlık  Haberleri
Tarçın tozu insülin aktivitesini uyararak kan şekeri düzeyini düşürme özelliğine sahiptir. Çünkü, tarçın diyabetle mücadele eden biyoaktif bileşenler içerir.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar tip 2 diyabet vakalarında kan şekerini düşürme noktasına etkili alternatifler arasında olduğunu ortaya koymuştur. Fakat, doktor M. Regina Castro ”Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmaların tarçının tip 2 diyabete yararlı olduğunu, lakin bu araştırmaların yetersiz olduğunu, daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğini belirtirken, şeker hastalarının doktorları kontrolünde şeker seviyesini kontrol altında tutmaları, spor yapmaları ve daha sağlıklı beslenmeleri” gerektiğini belirtmiştir.

Tarçın kumarin bileşiği içerdiğinden dolayı çok fazla miktarlarda alınmamalıdır, çünkü fazla miktarda tarçın tüketimi karaciğere zarar verebilir.

 

 

Şeker düzeyini dengelemek için daha çok seylan çayının daha sağlıklı oluğu düşünülmektedir.

Ilık 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı karıştırarak günlük içmek mümkün.

Diğer seçenek, 1 fincan suya 1 çay kaşığı tarçın ekleyin ve 4 dakika kaynatın, 20 dakika demlemeye bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz.

Bunların dışında sıcak içeceklere, salata, tatlı ve yemeklere tarçın katabilirsiniz.
Başlık Özeti: Tarçının şeker hastalığına yararları tıp açısından tartışmalı konudur. Bazı uzmanlar yararlı olduğunu savunurken, bazıları yapılan araştırmaların yetersiz olduğunu savunmaktadır, bu nedenle doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

Çemen

ÇEMEN | Kültür Portalı
Çemen hipoglisemik aktivite, diyabetde glukoz kontrolü ve düşük kan şekerini düzenlemiş olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında, glukoza bağımlı insülin salgılanmasını uyarır. Çemen yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı, karbonhidrat ve şeker emilimini yavaşlatır.

Gece bir miktar suda iki yemek kaşığı çemen ekleyerek sabaha kadar bekletin. Sabah aç karınla tohumlarıyla beraber içebilirsiniz. Glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Diğer seçenek, süte 1 yemek kaşığı çemen tohumu katarak tüketmek olabilir.

Başlık Özeti: Çemen üzerine yapılan araştırma yukarda anlattığımız gibi suya batırılmış çemen tohumunun tip 2 diyabet mellitus kontrolüne yardımcı madde olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Hint Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümünün faydaları nelerdir? | Sağlık Haberleri


Ayrıca amla olarak bilinen Hint Bektaşi Üzümü C vitamini içerdiğinden dolayı pankreasın çalışmasına yardımcı olur.

2 ya da 3 tane hint bektaşi üzümünü alın ve çekirdeklerinden ayıklayın, ince hamur halinde öğürün ve suyunu çakarın. 1 bardak hint bektaşi üzümüne 1 çorba kaşığı saf su karıştırın ve her sabah aç karınla için.

Alternatif olarak, 1 bardak hint bektaşi üzümü suyuna 1 çorba kaşığı acı kabak suyu karıştırıp içebilirsiniz.

Başlık Özeti: Hint bektaşi üzümü suyunun diyabeti yararı hakkında yapılan bilimsel araştırmada, günlük az miktarda alınması bile etkili olduğu ortaya konulmaktadır.

Siyah Erik

Siyah (mürdüm) eriğin faydaları nelerdir? Siyah erik besin değerleri... -  SAĞLIK Haberleri


Antosiyaninler, ellagik asit, hidrolize olabilen tanen içerdiğinden, siyah erişin kan şekerini düzenlemiş olduğu düşünülmektedir.

Siyah erik ve meyvenin diğer kısımlarının hastalar tarafından kullanılabileceği gibi yapılan araştırmalar meyvenin hızla kan şekerini azaltabileceği ortaya konmaktadır. Özellikle kara erik çekirdeğinin etkili olduğunu söylemek mümkün.

Çünkü, çekirdekler, şeker seviyesini düzenleyen glikozit jamboline ve alkaloid jambosine içerir.

Bu mevsimlik meyve piyasada olduğu zaman pankreas sağlığı ve diyabet için tüketebilirsiniz. Günde iki kez çekirdeklerini su ile içebilirsiniz.

Başlık Özeti: Siyah eriğin diyabete yararı hakkında yapılan bilimsel çalışma neticesinde, anti diyabetik özelliklerinin olduğu ispatlanmıştır.

Mango Yaprakları

Yapay Mango Yaprağı Açık Yeşil | Yapay Çiçek Yaprakları

Hassas ve duyarlı mango yaprakları kanda insülin düzeylerini düzenleyerek diyabeti tedavi etmek için de kullanılabilir.

Bir bardak suya yatmadan önce 10-15 tane mango yaprağı koyun ve sabah suyu süzerek aç karınla için.

Güneşte mango yapraklarını kurutun ve daha sonra ezerek yemeklere salatalara katın. Yemeklere 2 çay kaşığı katmanız yeterlidir.

Başlık Özeti: Mango yapraklarının diyabete yararları üzerine yapılan bilimsel araştırma sonucu tip 2 şeker hastalığına bazı yararlarının olduğunu ortaya koymaktadır.

Köri Yaprakları

Köri Yaprağı Nedir? Köri Yaprağının Faydaları Nelerdir? - Mahmure
Köri yaprakları anti diyabetik özelliklere sahibi olduğu gibi, diyabet kontrolüne yardımcı olur. Köri yapraklarının glikozu dengeleyen maddeler içerdiği düşünülmektedir.

Sabahları 10 tane taze köri yaprağı çiğnemek şeker hastalığına iyi gelebilir. Daha iyi neticeler almak için buna 3-dört ay boyunca devam edin. Aynı zamanda yüksek kolesterol ve obeziteye yararlıdır.

Başlık Özeti: Profesör Peter Houghton, köri yapraklarının şeker hastalığına yararlı olabileceğini açıklamıştır.

Guava Meyvesi

Guavanın faydaları neler? Guava meyvesi nasıl tüketilir?
Guava meyvesi şeker hastalığına yararından dolayı Japonlar arasında bir hayli yaygındır. C vitamini ve yüksek lif içerdiğinden dolayı kan şekeri seviyesini daha sağlıklı düzeylerde tutar. Bununla beraber, aşırı miktarda guava meyvesi tüketmek zararlıdır.

Başlık Özeti: Şeker hastalığına yararıyla ilgili yapılan bilimsel araştırma sonucu anti-hiperglisemik ve anti-hiperlipidemik etkileri olduğunu ve Guava çayının bu nedenle Japon halkı tarafından tüketildiği…

Bamya

Bamyanın faydaları: Bamya nelere iyi gelir? - Güncel yaşam haberleri
Kan şekeri düzeyini kontrol ederek diyabetin azalmasını sağlamayı başaran polifenolik moleküller içermektedir.

Birkaç bamyaya çatal kullanarak ufak delikler açın ve akşam yatmadan önce suyun içerisinde koyun. Sabah suyu bamyalar dan süzün ve için. Buna birkaç hafta boyunca devam edin.

Başlık Özeti: Yapılan bir laboratuvar çalışması bamyanın şeker hastalığına olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.