Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva: Kırmızı Güzelin Önemli 8 Faydası

31.03.2021
911
Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva: Kırmızı Güzelin Önemli 8 Faydası

Çiğ, haşlanmış ve fırınlanmış olarak yenebilir, ya da sıkılıp suyu içilebilir. Pancar, kuvvetli tıbbi özelliklerinde olduğundan oldukça daha sağlıklıdır ve çok sayıda rahatsızlık ve hastalığa iyi gelir.

 

 

Kırmızı pancar, içerisinde bir hayli kuvvetli vitamin ve mineralleri barındıran bir sebzedir. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin özellikle yüksek bir antioksidan özelliğini taşıyor olduğundan dolayı hem vücut için bir hayli daha sağlıklıdır hem de bir çok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir.

Kırmızı pancar olarak isimlendirilen pancar çeşidine kırmızı rengini veren pigmentler sayesinde sebzenin genel itibari ile kansere karşı bir hayli etkili bir yapısının olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle A, B, C ve P vitaminleri açısından bir hayli zengin bir içeriğe sahip olan kırmızı pancar bir çok hastalıkta mücadele etkili olmasının beraberinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde çok büyük bir öneme sahiptir.

 

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva: Kırmızı Güzelin Önemli 8 Faydası 1

 

KIRMIZI PANCARIN SAĞLIĞA FAYDALARI
1- Kanser ile mücadele bir hayli etkili bir yapıya sahiptir. Özellikle sebzeye ağırlıklı olarak kırmız rengini veren pigmentlerin kanserli hücrelerin üremesini durdurmada ve hücrelerin oluşumunun önüne geçmede bir hayli etkilidir.

2- Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıklarında hem hastalığın oluşum sürecinde hastalığın daha kısa bir süre içinde atlatılmasına yardımcı olur hem de hastalığın tekrarlamasının önüne geçer.

3- Vücutta iltihap ve enfeksiyon oluşumunun önüne geçer.

4-Özellikle kırmızı pancar suyunun hiper tansiyon için bir hayli yararlı olduğu bilinmektedir. Kırmızı pancar suyunun havuç suyuyla karıştırılarak tüketilmesi neticesinde ise alyuvarların sayısında artış meydana gelmektedir. Yani anemi ile de mücadele eder ve vücudu toksinlerden arındırır.

 

 

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva: Kırmızı Güzelin Önemli 8 Faydası 3

5- İlerleyen yaşla beyne giden kan akışı yavaşladığından bilişsel fonksiyonlar giderek azalıyor. Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki azalma bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor.

Vücudumuzda nitrik oksit miktarındaki azalma beyne giden kan akışını ve beyindeki hücresel iletişimi bozabildiğinden, bu durum kronikleşirse beyin hasarı ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden oluyor. Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynuyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar, potasyum açısından zengin gıdaların tüketmenin ve sodyumu kesmenin, kalp hastalıkları ve inme riskini % 21 düşürebileceğini gösteriyor.

7- Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatır ve kan damarlarını korur. Pancar, antioksidan, selüloz ve sindirimi artıracak özel bir lif türü olan pektin açısından zengindir.

 

 

8- Bu daha sağlıklı sebze, yağlı karaciğer hastalığına karşı da korur. Pancar kan akışını hızlandırır, kolestrol seviyelerini düzenler ve karaciğer sağlığını korur.

Dilerseniz pişirerek isterseniz de çiğ olarak ya da rendelenmiş şekilde yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva: Kırmızı Güzelin Önemli 8 Faydası 5

KIRMIZI PANCARI KİMLER TÜKETMEMELİDİR?
136 gram gelen yumru bir kırmızı pancar 106 mg sodyum içeriyor. Bu da aşırı tüketiminin riskli olabileceğini gösteriyor. Yine diyabet hastaları da 136 gramlık bir pancarda 9 gram şeker bulunduğu için aşırı tüketmemelidir” diyor. Diyabet hastalarının haftada 2-3 kez 1 yumru tüketmesi, hipertansiyon hastalarının da günde en fazla 1 su bardağı kadar suyunu içmesinin dozunda olduğunu belirtiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.