Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAYATINIZI KARARTABİLİR! BİLİNMEYEN GERÇEK..

31.03.2021
514
DOĞUM KONTROL HAPLARI HAYATINIZI KARARTABİLİR! BİLİNMEYEN GERÇEK..

Sakın bu hataya düşmeyin. Hemen hamile kalmayın! Doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kadınları düşük tehlikesi bekliyor. Prof. Dr. Neşe Kavak, “Gebe kalmayı, doğum kontrol hapını bıraktıktan en az iki ay sonra deneyin” diyor.. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Kavak kendisi de düşük yaşamış bir doktor. Kavak, hamile kalan her üç kadından birinin başına gelen düşükle ilgili tıp dünyasında yapılan son çalışmalar ile ilgili bilgi verdi: 20 Hafta! Düşük eksiksiz olarak nedir? Düşük, gebeliğin, yirminci gebelik haftasından önce sonuçlanması, yani bitmesidir.

 

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAYATINIZI KARARTABİLİR! BİLİNMEYEN GERÇEK.. 1

 

İlk 20 haftadaki kayıpları biz düşük diye tanımlıyoruz. Gebelik n0 haftalık bir süreçtir, yirminci haftadan sonra olursa olay erken doğuma girer. Diğer bir tanımı da 500 gramın altındaki bebeğin doğumu veya kaybıdır. İlk haftalar daha tehlikelidir, düşüklerin % 62’si gebeliğin ilk 12 haftasında, yani ilk üç ayında ortaya çıkar.Doğumdan önce ne yapmalı? Düşüğe neler neden olur? En sık düşük sebebi % 60 ihtimalle kromozom anomalileridir. Bebeğin yapısında genetik bir problem vardır. Yaradılışında bir problem var ise, doğa bunları kendi kendine eler ve bebek düşer. İkinci sıradaki düşük sebebi ise bilinmeyen nedenlerdir.

 

 

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAYATINIZI KARARTABİLİR! BİLİNMEYEN GERÇEK.. 3

Her yüz düşükten otuzunun sebebi bulunamaz. Çok küçük bir oran da, annenin enfeksiyonları sebebiyle görülür ama bunlar tekrarlayan düşük sebebi kabul edilemez. Yine travmalar düşüklerin nedenlerinden birisidir. Annenin karnının üzerine düşmesi, çarpması da düşük nedenleri arasındadır. Annenin yumurtalığında tümör çıkması da düşüğe neden olabilir. Anne adayının tiroit veya nedenlerinden birisidir. Günümüzde şehirli bayanların geç yaşta doğumu tercih etmesi, düşükleri artırıyor. Otuzundan sonra anne olmaya başlayan kadınlarda kromozomal sorunlar artıyor.

Dolayısıyla düşüklerin görülme sıklığı da artıyor. Doğum kontrol haplarını kullanıp bıraktıktan sonra hemen hamile kalan bayanların bebeklerinde kromozom anomalisi görülme riski çok fazla. Bu da düşüğü artıran bir neden. O %n biz doğum kontrol hapını bırakan hastalara mutlaka iki ay korunmalarını tavsiye ediyoruz. İki aydan sonra hamile kalmalarını teşvik ediyoruz ki, bebekte bir poblem olmasın. Doğumdan önce ne yapmalı? Kürtaj şart değil! Düşükten sonra muhakkak kürtaj yapılmalı mı? Düşüğün tedavisi anne adayının durumuna göre değişir. Eğer aniden çok kanama başlar ve şiddetli kanama olursa bütün materyal kendi kendine dışarı atılmış olabilir. O zaman kürtaja lüzum kalmaz ama yine de bunun ultrasonla izlenmesi gerekir. Rahmin içi temizse sorun yoktur. Ama çok kanaması olduğu halde rahmin içinde atılmamış parçalar var ise, o zaman temizlik için kürtaj gerekir.

İlk gebeliğinde kürtaj yaptıranların sonradan düşük yapma riski artıyor mu? Öyle bir olay yok ama kürtajın iyi bir elde yapılması çok önemli. Özellikle küçük dönem gebeliklerde ilk 8-10 haftaya kadar yalnızca vakum kürtajı tavsiye ediyoruz. Çünkü bundan sonra rahim içinde yapışıklık olma ihtimali çok az. Rahimler kazınırsa bu işlemden sonra rahim içinde yapışıklık olma ihtimali fazla. O zaman düşük ihtimali artıyor. Kürtaj basit değildir. Çünkü insanın bütün kaderi ile oynayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.