Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal Yollar İle Vücudunuzu Temizleyen 10 Besin

31.03.2021
1.052
Doğal Yollar İle Vücudunuzu Temizleyen 10 Besin

Toksinlerden arındırıp vücudumuzu tertemiz yapacak 10 besin.
1. Pancar

Kırmızı pancar nasıl tüketilir, hangi vitaminleri içerir? Kırmızı pancar ve  pancar suyu hangi rahatsızlığa iyi geliyor? - Sağlık Haberleri
Bu oldukça faydalı kök, demir, kalsiyum ve betain denilen antioksidan türü içerir, ayni zamanda betain farklı kırmızı rengini de veriri. Betain hücre yapısını geliştirir ve karaciğerdeki hücreleri onarır ve yeniler (vücudun en temel detoks merkezi). Karaciğer vücudunuzu maruz kaldığınız tüm toksik maddeleri korur, bu sebeple doğal bir detoksifiye sebze eklemek çok yardım edecektir.

 

 

İpucu: Tüm hayati besin maddelerini muhafaza etmek için kırmızımsı pancarı buharla kaynatın. Pişirme ve kızartma da yan yemekler için lezzetli seçeneklerdir. Ayrıca bir salata için rendeleyebilirsiniz (çiğ).

2. Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak tüketilir mi? Soğan ve Sarımsağın besin değerleri... -  SAĞLIK Haberleri
Her ikisi de karaciğerin en kuvvetli antioksidanlarından bir tanesi olan glutatyon üretimine yardımcı olan flavonoidler içerir. Karaciğerin, sindirim sistemindeki zehirli artıkları filtreleyen detoksifikasyon enzimleri üretmesini teşvik eder. Buna ilave olarak, bu çalışkan organın yükünün bir kısmını alırlar ve kuvvetli antibakteriyel, antiparazitik ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiplerdir.

İpucu: Herhangi bir detoks diyeti bu 2 bileşeni içermelidir. Çiğ ya da kızartılmış sarımsak bir salata için muhteşem bir ek olabilir. Ev yapımı kavrulmuş sarımsak daha sağlıklı bir bir detoks atıştırmalığıdır.

 

 

3. Yeşillik

Manisa Dereotu Yeşillik Çeşitleri Manav Şarküteri


Koyu yapraklı yeşillikler, sindirim sisteminize klorofilin verir. Bu bitki pigmenti, enerjiyi üreten fotosentez sürecinde ışığın tüketiminden sorumludur. Fakat bunun beraberinde toksinler ve diğer serbest radikallerle bağlen temelrak nötr materyaller haline getirilebilir. Vücudumuzda biriken ağır metalleri de temizler.

Klorofil ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücut sıvılarının asiditesinden kurtulmak için vücudu alkalize ederler.

İpucu: Modern gıdalar asitlik bakımından yüksektir, bu sebeple mutfağınızın ıspen temelk, lahen temel, buğday otu ve diğer organik koyu yapraklı yeşilliklerle dolu olduğundan emin olun. Püre ya da meyve sularınıza buğday ekmeği ekleyin.

4. Limonlu Su

Limonlu Su İçmenin Harika 4 Faydası. | TerraCity Antalya


Narenciye, sindirim sisteminiz için muhteşemdır, çünkü C vitamini dolu ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu kuvvetli bileşik, toksinlerin suda çözünebilen bir forma dönüştürülmesine yardımcı olmak için karaciğer enzimlerini aktive eder ve durgun bağırsaklara aktiflik sağlar. Bu, tüm vücudunuzdan kolaylıkla yıken temelbildiği manasına gelir.

 

 

İpucu: Sabahları bir limon, bir tutam deniz tuzu ve biraz bal ya da akçaağaç şurubu ile karıştırılmış bir bardak ılık su ile başlayabilirsiniz. Gün boyunca enerji seviyenizi artırmak ve çok daha iyi bağırsak hareketi ve çok daha iyi cilt almak için bu karışımı aç karnına için.

5. Kuru Yemiş

Kuruyemişin faydaları nelerdir? Her gün kuruyemiş tüketmek hangi  hastalıklara iyi gelir? - SAĞLIK Haberleri
Bademlerin düzenli bir biçimde alınması, karaciğerinizin etrafında biriken yağlı tortuların hepsinden kurtulmanıza yardım edecektir. Cevizler, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca, beyninizin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için de mükemmeldir. Keten tohumları ruh halinizi düzeltir. Öğütülürken, bağırsak yolunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Diğer muhteşem haberde keten iştahı bastırır ve kilogram vermeye yardımcı olur. Ayçiçeği tohumları, kan basıncını normal düzeyde tutan, magnezyum sağlar ve lipolizi hızlandırır.

6. Yoğurt
Yoğurt probiyotiklerle doludur ve sindirimine yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için parazitler sağlarlar. Temelde, yoğurt, sindirimi kolaylaştırmak ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olmak için en iyi besindir.

İpucu: “yağsız” ya da “az yağlı” yoğurtları çok şeker içerdiğinden bunlardan kaçının. Canlı ya da aktif kültürleri olan yoğurtları tercih edin.

7. Karahindiba ya da Yeşil Çay

Karahindiba Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları -  Haberso
Karahindiba kan dolaşımınızdaki toksinleri ve atıkları süzerek ve filtreleyerek karaciğere yardımcı olur. Yeşil çay siyah çaya kıyasla antioksidanlar açısından daha zengindir. Yeşil çayda bulunan kafein, diüretik etki kazandırarak su tutma özelliğini engelleyerek şişkinliği hafifletir.

 

 

İpucu: Bahçenizden ya da sonraki yürüyüş turunuzda karahindiba seçiniz. Soğuk günlerde sizi sıcak ve daha sağlıklı kılacak basit ve detoks özlü bir çay hazırlamak için demleyin.

8. Zencefil
Zencefil şişkinliği hafifleten, atık ve kötü toksinlerden kurtaran adete bir hazinedir. Parazit yoksunluğuyla ilişkili gaz ve mide bulantısı için iyidir. Zencefil, mide asidi üretimine yardımcı olur ve iyileştirir; bu da, parazitleri öldürür ve vücudumuzu enfeksiyonlardan korur. Aynı zamanda sindirim sularının akışını sağlar, bu da sindirim sisteminizin daha verimli olmasına yardımcı olur. Bu sihirli kök metabolizmanızı güçlendirir ve tüm gün karaciğer işlevlerini destekler.

İpucu: Zencefil kullanmanın binlerce yolu vardır. Ballı ve limonlu zencefilli çayı deneyin veya pürüzsüz içeceklerinize, salatalarınıza, çorbalara ya da pişirdiğiniz ya da fırında pişirdiğiniz başka şeylere ekleyin!

9. Havuç
Havuç glutatyon bakımından zengindir ve en kuvvetli detoks sebzelerinden birisidir . Ayrıca beta-karoten ve A vitamini de bulunmaktadır. Havuçlar büyük kardiyovasküler etkilere sahiptir ve genel bağışıklık işlevlerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

İpucu: Vücudunuzun detoksunu gidermenin bir yolu, işlenmiş yiyeceklerden bir günlüğüne uzak durmaktır. 2. Havuç ve diğer çiğ sebzeleri karıştırmak ve günde birkaç kez taze sebze suyu içmek, çok miktarda toksinlerin atılmasına yardım edecektir. Buna yeşil veya karahindiba çayı ekleyin.

1. Salatalık
Salatalık, faydalarla dolu olmasına karşın, hak ettikleri değeri nadiren alırlar. Böyle bir faydası vücudun sindirim sistemini desteklediği ve karaciğeri temizlediği kesinleşmiştir. Sulu kalmamıza yardımcı olmalarının beraberinde vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur, daha fazla idrar üretmelerine yardımcı olan doğal bir diüretiktir.

İpucu: Salatalıklar şişkinlik ve rahatsızlık verici olduğu su tutma oranını da düşürür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.