Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek

31.03.2021
1.073
Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek

Sürekli yorgunluk hissediyor, sık sık başınızın ağrımasından şikâyet ediyor ve aynaya baktığınız zaman solgun gözüktüğünüzü düşünüyorsanız, halk arasında “kansızlık” olarak bilinen demir eksikliğini yaşıyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse özellikle tüketmeniz gerekli olan bazı besinler mevcuttur.

 

 

1. Ispanak

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek 1
Ispanak demir denildiğinde akıllara ilk gelen besinlerden birisidir. Çocukluğunuzda izlediğiniz çizgi film Temel Reis’te olduğu gibi ıspanak gerçekten de güç veren bir besindir. Pişirme şekliniz nasıl olursa olsun düzenli ıspanak tükettiğinizde demir oranınızın yükseldiğini göreceksiniz. Daha hızlı sonuç almak için ıspanakları tüketmeden önce çok fazla pişirmemeye özen gösterebilirsiniz.Böylelikle besin değerlerini çok daha iyi muhafaza etmiş olursunuz.

2. C VİTAMİNİ

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek 3

C vitamini içeren besinler demirin bağırsaklardan emilimini arttırır. Bu besinlerin başında portakal, domates, yumurta gibi bol vitaminli yiyecekler gelir. Gün içinde tüketilmesi olası çay/kahve gibi kafeinli içecekler demir emilimini azaltacağından öneri edilmez. Onlar yerine portakal, limon gibi c vitamini yönünden zengin besinlerdemireksikliğinize iyi gelecektir.

3. Kuru Meyveler

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek 5


Kuru meyveler kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz daha sağlıklı atıştırmalıklardır. Bazılarının demir eksikliğine iyi geldiği de gözlemlenmiştir. Özellikle kuru siyah üzüm tam bir kanyapıcıdır. Bunun yanında yeşil üzümün de kurusu, en az siyahı kadar faydalıdır. Ayrıca dut kurusu, kuru kayısı gibi besinler de demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasındadır.

4. Yeşillik

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek 7


Yeşilliğin her türlüsü sağlık deposudur. Demir eksikliği çekenler için asıl önemli olan husus ise et tüketirken yanında özellikle salatayı bol tutmaları gerektiğidir. Çünkü etin yanında tüketilecek yeşillikler demir emilimini dengeler. Yemeklerin yanında tüketilmelerinin yanında tek başına da marul, roka, maydanoz gibi yeşil besinlerdemir bakımından bir hayli besleyicidir.

 

 

5. Baklagiller

Demir Eksiliğiniz mi Var? Bu 5 Besin Demir Eksikliğinizi Giderecek 9
Kuru baklagil ve tahıllı yemekler demir eksikliğinize iyi gelir. Özellikle yanlarında tüketilecek yeşillik, domates veya limon soslu salatalar demir emilimini arttıracağından, demir eksikliği yaşamakta olan insanların öğünlerini bu biçimde tüketmeleri öneri edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.