Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Önemli Uyarı!

Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Önemli Uyarı!

Beyin felcinin belirtilerini anlamak ve değerlendirip hızlı bir teşhis ve tedavi için bir uzmana görünmelisiniz. Çünkü bu belirtiler başka hastalıklarla karıştırılabilir. Beyin felci beyin kütlesinin bir bölümü kan dolaşımında bir arıza sebebiyle öldüğünde ortaya çıkan serebrovasküler bir olaydır. Bir kan damarı kırıldığı veya pıhtılaşma yüzünden bloke olduğunda beyin ihtiyacı olan kan akışını ve sinir hücreleri de yeteri kadar oksijen alamazlar. Bu, hipertansiyon vakaları, lipit bozuklukları ve tütün kullanımıyla ilişkili olarak, dünya nüfusunda artan bir hastalıktır. Erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler, ancak ölümle sonuçlanan vakaların yarısından fazlası kadınlarda görülür. Risk, 55 yaşından sonra artar ve yaşamış her on sene boyunca artmaya devam eder. Bunların en endişe verici yanı, diğer kardiyovasküler hastalıklar gibi, hızlı tespitin zor olması ve sıklıkla daha yaygın sorunlarla karıştırılmasıdır. Belirtiler aniden ortaya çıkma eğilimindedir ve hastalar kimi zaman en kötü şey gerçekleşmeden önce bazı şeylerin doğru gitmediğini hisseder. Ve teşhis engelleme değildir, ama ciddi etkiler olmadan hayatta kalma muhtemellığını artırır.

 

 

1. YÜKSEK TANSİYON

Yüksek tansiyon kaç? Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyonu ne  düşürür? - Sağlık Haberleri
Yüksek tansiyonlu hastalar genelde içinde bulundukları tehlikeye karşı kuvvetli bir belirti hissetmezler. Sorun, durum izlenmedikçe bunun ilerleyebileceği ve beyin felci veya beyin kanaması riskinin önemli derecede artmış olmasıdır. Yüksek tansiyon, beynin içerisindeki kan damarlarına zarar vermeye veya bu kan damarlarını bloke etmeye neden olur, bu şekilde damarların kırılmasına veya kan sızıntısına neden olur. Özellikle de önemli risk faktörleri mevcut olduğunda, rutin sağlık kontrolleri yaptırmak önemlidir.

2. BOYUN TUTULMASI

Boyun tutulması nasıl geçer? Boyun tutulmasına bitkisel öneriler… - Sağlık  son dakika haberler
Boyun tutulması stresli bir an, kötü duruş ve aşırı yorulmadan kaynaklı olabilir. Yine de, tıkanmış veya sızıntı yapan bir damar olma muhtemellığını göz ardı etmemelisiniz. Eğer çeneninizi göğsünüze değdiremiyorsanız ve ağrının başınıza uzadığını hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurun.

3. KÖTÜ BİR BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı çeşitleri ve bölgeleri! Şiddetli baş ağrısı sebepleri tedavisi -  SAĞLIK Haberleri


Baş ağrısı, pek çok sebepten dolayı görülebilen yaygın bir belirtidir ve nerdeyse daima ciddi olmayabilir. Bununla beraber, belirgin bir sebebi olmadan çok kuvvetli geldiğinde, bir muayene için hastaneye gitmek en iyisidir. Yoğun, zonklama yapan baş ağrısı genelde artmış damar basıncının bir işaretidir ve ciddi vakalarda, yaklaşmakta olan bir inme manasına gelmektedir.

 

 

4. VÜCUDUN BİR TARAFI PARALİZE OLUR

Yüz felci nedir?


Bu durum hipoglisemi olarak da bilinir, beyin felci geçirmek üzere olan kişilerin arasında yaygın bir belirtidir. Genellikle uyku sırasında olur, ancak bazı durumlarda uykudan biraz önce oluşur. Çoğu zaman tanı koymak kolay değildir, ancak hiçbir koşulda bunu görmezden gelmemek gerekir.

5. GÖRSEL PROBLEMLER

GÖRSEL PROBLEMLER 1 - YouTube
Göz sağlığı iyi olan ancak aniden bulutlu hale gelen veya görme azlığı yaşamakta olan bir şahıs doktoruna danışmalıdır. Bu belirti çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir, ancak felç ihtimali göz ardı edilmemelidir.

6. ANİ HALSİZLİK

Halsizlik ve yorgunluk neden olur? - Sağlık Haberleri
Ani bir enerji kaybı her zaman dikkat edilmesi gerekli olan bir şeydir. Yorgunluk, bir takım ciddi sağlık sorununun ortak belirtilerinden birisidir; özellikle de beyindeki normal oksijen akışını kesen hastalıkların. Beyin felci geçiren insanlar genelde normalden daha fazla uyurlar ve bilinçsiz kalabilirler.

7. YÜRÜRKEN VE KOLLARI HAREKET ETTİRİRKEN ZORLUK ÇEKME

Prof. Dr. Turgut Göksoy / OMUZ AĞRILARI VE TANI YÖNTEMLERİ
Uzuvların koordinasyonu ile alakalı yaşanan güçlük, beyin felci öncesinde sık görülen bir belirtidir. Herkes bunu deneyimlemese de kimi zaman ataktan hemen önce meydana gelir. Omuzlarda kuvvetli, anormal bir ağrı, tıbbi yardım almak için yeterli nedenlerden fazlasını oluşturur.

 

 

8. VERTİGO, BAŞ DÖNMESİ VE KAFA KARIŞIKLIĞI

Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesi nedenleri ve tedavisi… - Sağlık son  dakika haberler
Bunların pek çok sağlık probleminin belirtileri arasında olduğu ve nerdeyse daima ciddi olmadığı doğrudur, ancak doktorunuza danışmak için yeterli sebeplerdir. Bu belirtilere, özellikle de riski artıran bir çeşit kardiyovasküler problemin varlığında dikkat edilmeli ve tedavileri yapılmalıdır. Sonuç olarak, beyin felcinin zamanında tespit edilmesi kolay olmasa da, felçten önce ortaya çıkabilecek muhtemel belirtileri bilmek en iyisidir. Bu ikazlara dikkat etmek ve acil tıbbi yardım almak trajik sonuçlardan kaçınmanın anahtarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.