Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sabah Kalktığınızda Mümkün Olduğunca Bunları Yapmaya Özen Gösterin!

29.03.2021
1.728
Sabah Kalktığınızda Mümkün Olduğunca Bunları Yapmaya Özen Gösterin!

Sabah, günün geri kalanının nasıl geçeceğini belirleyen önemli bir zaman dilimi. Aşağıdaki adımları izleyerek güne stresten uzak başlayabilirsiniz. En iyi kısmıysa bunları üç dakika gibi kısa bir sürede yapabilmeniz…

 

 

1- OMUZ EGZERSİZİ

Sabah Kalktığınızda Mümkün Olduğunca Bunları Yapmaya Özen Gösterin! 1
Stres, kan dolaşımınızı etkileyerek boyun ve omuz kaslarımızda tutulmalara sebep oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki kan akışının hızlanmasına yardım ediyor. Önce omuzlarınızı beş defa arkaya, sonra beş kez de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin.

2- SU İÇİN

Sabah Kalktığınızda Mümkün Olduğunca Bunları Yapmaya Özen Gösterin! 3

Bu, kulağa çok kolay ve önemsizmiş gibi gelebilir ancak sabah ilk iş olarak su içmenin tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli etkileri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek besin maddelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

3- YOGA NEFESLERİ

Sabah Kalktığınızda Mümkün Olduğunca Bunları Yapmaya Özen Gösterin! 5


‘Pranayama’ denilen bir yoga nefes egzersizi, stresin azalmasına yardım ediyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli… Nefes alırken dörde kadar sayın ve verirken de yine dört saniye sayarak nefes alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Nefesinizi derinleştirmeye ve rakamları çoğaltmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ
Zihnimizi keskin ve berrak tutmak için günde birkaç dakikamızı alacak düzenli egzersizlerin önemi büyük. Üstelik eğlenceliler de çünkü çapraz bulmaca, sudoku ya da satranç gibi oyunlara benziyor.

 

 

– İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

Eğer isminiz ‘Zeynep’ ise isminizi oluşturan kelimeler ilk harf olmak üzere 12 kelime bulacaksınız. Örneğin ilk harf için “zebra” ve “zar” diyeceksiniz. Sonra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz kelimeleri yazın ve ne kadar uzun süre tekrardan kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Örneğin bir gün yemek, bir gün şehir kategorisi gibi…

– YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Bir senede bulunan 12 ayı alfabetik sırayla saymaya çalışın. İhtiyacınız olursa ayları yazabilirsiniz ancak biraz güçlük katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın.

– HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN

İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu başardıktan sonra günleri alfabetik sırayla saymayı deneyin.

– YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN

Eğer son iki egzersiz size fazla kolay geldiyse ayları tersten ve alfabetik olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı başarırsanız ekstra puan!

– DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN

Zihninizi çalıştırmanın en güzel yollarından birisi de harfleri rakamlarla değiştirmek. Doğum tarihinizdeki rakamları toplayıp sonra haneleri tekrar toplayıp toplam rakamı bulmak gibi basit matematik işlemleri yapın.

– 5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN

Beyninizi tazelemenin kolay yollarından birisi de bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşıp etrafınıza odaklanmak.. İki dakika içinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi çeşitli şekillerde deneyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.