Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Belli Oldu!

29.03.2021
1.235
Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Belli Oldu!

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak Kabine toplantısının en temel gündemi normalleşme sonrası vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi oldu.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15.30’da toplantı sona erdi. Toplantının en temel gündem maddesi, kontrollü normalleşmenin ardından koronavirüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi oldu.

Bugün gerçekleşen Kabine toplantısında Ramazan ayında alınacak tedbir kararları da konuşuldu. Çünkü Ramazan demek sahur ve iftar sofraları demek, misafirlik demek, birlik beraberlik demek. Ancak bu durum koronavirüs salgınının yayılması için uygun ortam hazırlıyor. İşte salgının Ramazan ayında hızlanmaması için, etkisini artırmaması için kabine toplantısında bir dizi önlem seçenekleri de konuşuldu. Başlı başına bu konu masaya yatırıldı. Özellikle şunu not düşelim… Ramazan ayı 13 Nisan salı günü başlayacak. Ancak bugün yapılacak kabine toplantısının ardından bir sonraki kabine toplantısı da onun hemen öncesinde. 1 gün önce de 12 Nisan pazartesi günü gerçekleştirilecek. Yani bugün konuşulan konular özelinde Ramazan ayına kadar süreç takip edilebilir ve vaka sayıları artarsa, ölüm oranları artarsa Ramazan ayında çok sert önlemler de görülebilir. Restoran, kafe ve benzeri işetmelerin yeniden kapatılması gündeme gelebilir. Toplu iftarlara izin verilmemesi bugün masada oldu. Özellikle İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Kocaeli gibi büyükşehirlerde Ramazan ayı boyunca tam kapanmaya geçilmesi masaya yatırıldı. Yine yaklaşık 1 aylık süreçte yani Ramazan ayı boyunca alınan kısıtlama kararlarıyla beraber koronavirüs salgınının kontrol altında tutulması olabildiğince hafifletilmesi amaçlanıyor. Kabine değişikliği beklentisi sürerken gerçekleştirilecek toplantının en temel gündem maddesini koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı yükselişin ardından alınacak yeni önlemler oluşturdu.

Bilim Kurulu’nun 25 Mart’ta yapmış olduğu toplantının çıktılarının masaya yatırıldığı toplantıda, günlük 30 000 sınırına dayen temeln vaka sayılarındaki artışın nedenleri, atılması gerekli olan adımlar değerlendirildi; Türkiye’nin aşı tedarikinde geldiği son nokta, yerli aşı çalışmaları, tam normalleşmeye geçiş takvimi gibi başlıklar ele alındı. Türkiye’ye gelen BioNTech aşılarının dağıtımı, saklama planlaması ve sürece ilişkin detaylar da masada konuşulanlar arasındaydı.

Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı.

İŞTE ALINAN O KARARLAR
-Türkiye’nin bütününde sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın 7 günü devam edecek.

-Ramazan’da ülke genelinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

-Lokanta ve kafeler tüm Türkiye’de % 50 kapasite ile çalışacak.

-Kırmızı kategorideki illerde Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak

– Toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir.

 

Kabine Toplantısı sona erdi. Başkan Erdoğan alınan kararları açıkladı

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Belli Oldu! 2

 

 

 

 

1

İşte son yayınlanan temel harita

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Belli Oldu! 4

2

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.