Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN

29.03.2021
5.927
ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN

Elma sirkesi, sayısız yararı ve farklı kullanım alanıyla, yalnızca salata sosu olmaktan çok daha fazlasını hak etmektedir. Sebep ne olursa olsun elma sirkesini günlük hayatımıza dahil etmek gerekmektedir.. Elma sirkesi hem mutfakta hem de şifalı amaçlarla dünya genelinde kullanılacak olan doğal bir üründür. Son senelerde, elma sirkesinin kullanımının bilimsel olarak vücuda birden fazla fayda sağlamış olduğu kanıtlanınca sirke daha popüler hale gelmiştir.

 

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN 1

 

Bu ürün özellikle mineral, vitamin, enzim ve pektin yönünden zengin olması ile sağlığınız için oldukça yararlıdır. Beslenmenize elma sirkesini hala dahil etmediyseniz, size bu ürünün neden sağlığınız için çok yararlı olduğuna dair 21 sebep sunacağız.

İŞTE ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ OLARAK KULLANMAK İÇİN 21 NEDEN
1- Elma sirkesi bütünüyle doğal bir üründür. Elma suyunun fermante edilmesiyle oluşur. Elma sirkesi kullanarak evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz.

2- Saçlarınızı şampuanladıktan sonra elma sirkesi ile durularsanız daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Boş bir şampuan şişesine yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan soğuk su koyarak çalkalayın. Etkili netice için haftada iki kez şampuan sonrası bu elma sirkeli suyla durulama yapmanız yeterli olacaktır.

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN 3

3- Doğal elma sirkesi cildinizin pH dengesini düzenleyebilir. Her zaman kullanmış olduğunuz yüz toniğiniz yerine, bir ölçü elma sirkesini 2 ölçü suyla seyreltin ve bu karışımı bir pamukla yüzünüze yayın.

Bunu akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra ve sabah nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca yüz lekelerinin ya da sivilce izlerinin hafiflemesi için, lekeler üzerine parmak ucunuzla elma sirkesi sürüp, yıkamadan ve silmeden yatabilirsiniz. Elma sirkesi ve sade sodayı bir pamuğa damlatıp cildinize sürün ve yarım saat bekleyin mucizevi şekilde bebek gibi bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Elma sirkesi siğil tedavisinde de etkilidir. Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın. Sabaha kadar açmayın. Elma sirkesinin keskin bir kokusu vardır evet ama siğili düşürecek kadar etkili olabilir. Siğilin geri dönmemesi için aynı işlemi birkaç gün daha tekrarlayın.

4- Elma sirkesi dişteki lekelerin temizlenmesinde yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı suyla çalkalayın.

5- Güneş yanıkları için, banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dk içinde bekleyin.

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN 5

6- Elma sirkesi doğal bir tıraş sonrası losyonu olarak kullanılabilir. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir şişede karıştırın ve çalkalayıp yüzünüze uygulayın.

7- Yorgun ellerinizi ve ayaklarınızı elma sirkesi ile ovalarsanız el ve ayak masajı kadar yararını görürsünüz.

 

 

8- Elma sirkesi kilogram vermeye yardımcı olabilir. Günlük kilogram kontrolü için iki çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya katın ve bu suyu gün boyunca yudumlayın.

9- 2009’da yayımlanan bir çalışmada, 12 hafta düzenli kullanılacak olan elma sirkesinin, karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir.

10- Elma sirkesi, tüm iç beden sisteminizi dengeler. Beden, devamlı bir denge durumuna ulaşmak için çabalamaktadır. Elma sirkesi bedenin daha sağlıklı alkali pH düzeyine erişmesi için yardımcı olur.

11- Bedenin pH dengesine yardımcı olmasının bir neticesi olarak, elma sirkesi toksin atıcı etki yapmaktadır. Araştırmalar kardiyovasküler dolaşımı geliştirdiğini ve karaciğeri temizlediğini göstermektedir.

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN 7

12- Elma sirkesi; yorgunluk, unutkanlık, şeker yeme isteği gibi semptomlara yol açabilen mantar hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olabilir.

13- Asit içerikli elma sirkesi ile mide asidinin tedavisi çok tuhaf gelebilir, ancak araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutup üzerine bir bardak su için. Ancak ülseriniz var ise elma sirkesini tek başına içmeyin.

14- Elma sirkesi evcil hayvanlarda pire kovucu olarak kullanılabilir. 1 ölçü elma sirkesi ile bir ölçü suyu karıştırıp evcil hayvanınızın tüm kürküne spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın. Pire var ise yok olacaktır.

15- Elma sirkesi tuvaletlerin temizlenmesinde kullanılabilir. Klozetin içine biraz elma sirkesi dökün ve suyunu çekmeden bir gece bekletin. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Ayrıca bir ölçü elma sirkesi-bir ölçü su karışımı ile fırın içi, mutfak tezgahı, cam ve ayna temizliği yapılabilir…

16- Çağın felaketi obezite pek çok kişinin belası olmaya devam ediyor. Buna çözüm olarak zayıflamak için oldukça farklı yöntemler ve besinler deneniyor. Uzmanlara göre herkezin zorlandığı ödem atmanın en büyük yardımcılarından biri içilebilir elma sirkesi! Elma sirkesi kilogram dengenizde size yardımcı olabilir.

17- Elma sirkesi kendi başına kuvvetli bir detokstur ve sayısız şifası olan binlerce senedir önemini yitirmeyen bir güçtür. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyenler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

ELMA SİRKESİNİ DÜZENLİ KULLANMAYA MÜPTELA EDECEK 21 NEDEN 9

18- Elma sirkesi; yediklerimizin verimli kullanılmasına, metabolizmanın hızlı ve uyumlu çalışmasına vücudun asit alkali dengesinin sağlanmasına çok büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

19- Bedenimizin gerek duyduğu tüm kalsiyumu tek başına sağlamaktadır. Günlük tüketimde peynir ilk sırada olmak üzere pek çok besinden alabileceğinizden daha fazla kalsiyumu az bir tüketimle size sunar.

20- Zararlı olan sodyumun(tek mineralli tuz alışkanlığı olanlar) tüm etkilerini azaltıp Tehlike sınırında olan tansiyonu normale çevirir. Tansiyon hastalığınız var ise içilebilir elma sirkesi evinizde bulundurmanız sizin için yararlı olacaktır.

21- Günde 3 kere yemeklerden yarım saat önce 1 çay bardağı içilebilir sirke için ve vücudunuzdaki değişime, farklılığa şahit olun. Fit bir vücut ve daha sağlıklı bir hayata çok hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.