Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karın Şişkinliği Olanlar Bunları Kesinlikle Yemesin

28.03.2021
6.793
Karın Şişkinliği Olanlar Bunları Kesinlikle Yemesin

Karın şişkinliği hemen her insanın karşılaştığı bir sorun. Sık sık tekrarlanması halinde insanı rahatsız edebiliyor. Neyse ki bundan kurtulmanın yolları da var. Bu konu da oldukça yaygın kullanılacak olan 3 yöntemi sizlerle paylaşarak 24 saat içinde karın şişkinliğinden kurtulmanızı sağlamaktayız.

 

 

İŞTE KARIN ŞİŞKİNLİĞİNE YOL AÇAN ŞEYLER
Regl veya hormonal değişikliğe sebep olan geçici rahatsızlıklar
Fazla ekmek, süt ve süt ürünleri tüketimi
Alerji
Vücudunuzun proteini sindirmede yetersiz kalması
Stres
Susuzluk
Kabızlık
NASIL ÖNÜNE GEÇİLİR?
LİMONLU SU İÇİN

Günün erken saatlerinde sindirim sisteminizi uyarmanın bir yolu da kalkar kalkmaz limonlu su içmek. Limon, vücuttaki pH değerinin dengelenmesini sağlıyor. Öte taraftan yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirime yardım ediyor. Limonun bir öteki alternatifi de yeşil çay. Kahvaltıda yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

SIVIYI AZALTIN
Karın şişkinliğinin bir sebebi de karında toplanan fazla su ya da sıvı. Muz benzer biçimde lif ve potasyum açısından varlıklı şeyler yemeyi deneyin. Böylelikle vücudunuzdaki fazlalık sıvıdan kurtulacaksınız.

 

 

KİNOA TÜKETİN
Kinoada bulunan kalsiyum ve magnezyum oranı karın şişkinliği için iyidir.

‘YANLIŞ’ LİFLER TÜKETMEYİN

Karın Şişkinliği Olanlar Bunları Kesinlikle Yemesin 1
Life karşı aşırı hassassanız karın şişkinliği hissedebilirsiniz. Aşırı ekmek, fasulye ve lahana tüketmek buna neden olabiliyor.

Çözümlenebilir lifler içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Yulaf ezmesi, baklagiller, sebzeler, kök sebzeleri, meyveler ve tanecikli meyveler karın şişkinliğini azaltır.

 

 

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNİZİ AZALTIN
Süt ve süt ürünleri tükettikten sonra karnınızın şiştiğini hissediyorsanız, bunları çok az tüketin.

TROPİKAL MEYVELER TÜKETİN

Karın Şişkinliği Olanlar Bunları Kesinlikle Yemesin 3
Papaya ve ananasın karın şişkinliğine iyi geldiği bilinmektedir. İki meyvede de protein sindirimini kolaylaştıran ve yiyeceklerin süratlica parçalanmasına yardımcı papain ve bromelain ismindeki iki enzim bulunuyor.

ÜRÜNLERİN BİLGİLERİNİ DİKKATLİCE OKUYUNUZ
Vitamin takviyelerinin bazılarında buğday ve laktoz bulunuyor. Laktoz ve glüten duyarlılığınız var ise bunlar problemlere yol açıyor. Sorunlardan birisi de karın şişkinliği. Aldığınız ürünlerde glüten, laktoz veya şeker olmadığından emin olun..

EN ÖNEMLİSİ DE STRES YAPMAYIN!
STRES VE ANKSİYETE
Karnınız strese karşı çok hassastır. Stresli bir hayat tarzı da karın şişkinliğine niçin olur. Stres yapmamaya dikkat edin!

 

 

Karın şişkinliğiniz varsa bunu görmezden gelmeyin.

Görmezden gelmek yerine karın şişkinliğine tükettiğiniz hangi yiyecek ve içeceklerin neden bulunduğunu gözlemlemeye çalışın.

GAZ ÇIKARMANIZI SAĞLAYAN KÜR 1. TARİF (PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN)
Kaynayan suya 50 kuruş büyüklüğünde bir kaç dilim kök zencefil 1 su bardağı suda 5 dakika kısık ateşte kaynatınız daha sonra ılımaya bırakın.Akşam yemeklerinden sonra 1 su bardağı içiniz.Taze olarak uygulanmalı 1 ay boyunca uygulanmalıdır.

GAZ SÖKTÜRÜCÜ KÜR 2. TARİF (PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN)
1 tatlı kaşığı süpürge tohumu havanda iyice ezilir ve 3-4 yudum suyla yutulur. 15 – 20 gün boyunca kullanılmalıdır. Eğer süpürge otu bulunamazsa taze ya da kuru ebegümeci de kullanılabilir.

Ebegümeci dövülmez doğrudan bir bardak suya 1 tatlı kaşığı atılıp içilir. Ebegümeci çayı ayrıca huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir. Bunların haricinde melisa limon çayı da kullanılabilir. Melisa limon çayı gaz ve şişkinliğe iyi gelirken, ayrıca sakinleştirici etkisi vardır.

BİTKİ UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN KÜR TARİFİ
250 gram öğütülmüş tuzsuz leblebi, 100 gram öğütülmüş nöbet şekeri, 50 gram öğütülmüş damla sakızı, 50 gram rezene ve 50 gram anasonu karıştırın. Her sabah ve gece yatmadan önce bundan bir tatlı kaşığı yutun. Sabahları birer adet incir ve kayısı yemek, bir bardak ılık su içmek de faydalı olur. Ayrıca muhakkak temiz havada yürüşler yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.