Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Alışkanlıklar Metabolizma Hızını Yavaşlatıyor!

28.03.2021
976
Bu Alışkanlıklar Metabolizma Hızını Yavaşlatıyor!

Kalori yakmaya yönelik egzersizler ve özel beslenme düzenlerine o kadar özen gösteriyoruz ki, vücudumuzun kendi başına neleri başarabileceğini unutuyoruz. Aslında, bilinçli olarak biraz yardım ederseniz, vücudunuz kendiliğinden yetecektir.

 

 

Metabolizma hızınız söz konusu olduğunda, vücudunuzdaki her hücrenin oynadığı rol farklıdır. Unutmayın ne kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olursanız o kadar hızlı ve daha sağlıklı kilogram verirsiniz. Metabolizma hızınızı düşürecek alışkanlıklardan sizi kurtarmak için bu içeriği hazırladık.

Rastgele Yeme Düzeni

Bu Alışkanlıklar Metabolizma Hızını Yavaşlatıyor!
Düzensiz yemek yediğiniz zaman kilogram almanız gayet normal bir sonuçtur. Vücudunuz ne zaman yemek yiyecek, ne zaman rahatlayacak bilemiyor. Bu nedenle de yağ depoluyor. Çözüm olarak hergün öğünleriniz için bir saat belirleyip öğünlerinizi bu saatte almaya dikkat edin. Çok kısa bir süre içinde farkı göreceksiniz.

Uyku Eksikliği
Yeterince uyumayan insanların yorgun hissetmesi hiç de tuhaf değil. Bunun anlamı gün içerisinde daha az kalori tüketme ihtiyaçları var demektir. Çözüm olarak; uyku için düzenli zaman bulamıyor olabilirsiniz ancak uyku düzeniniz olması metabolizmanız için son derece önemlidir.

 

 

Cep telefonlarınıza uykunuza yardım edecek uygulamalar yükleyebilir ya da bitki çayları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak bitki çayları için önceden bir içerik hazırlamıştık.

Yeterince Yememek

Sağlıklı Beslenme - Yeterince Yemek Yememe Belirtileri Nelerdir? -  DoktorTakvimi.com
Eğer gereğinden az yerseniz, vücudunuz açlık çektiğini düşünür, ardından metabolizma hızını yavaşlatır ve depolayabildiği her şeyi depolamaya çalışır. Sağlıklı bir biçimde kilogram vermenin yolu günlük normal aldığınız kalori miktarından 200 kalori daha az almaktan geçiyor. Ancak yalnızca kalori alımını azaltarak kilogram vermekten bahsedemeyiz. Yediklerinizin daha sağlıklı ürünler olması gerekmektedir.

Uzun süre oturmak
Bütün gün masanızda oturarak geçiyorsa, uzun süre oturmanın metabolizma hızınızı yavaşlatacağından haberdarsınızdır. Her otuz dakikada yalnızca 2 dakikanızı ayırarak esnemek ya da kısa bir yürüyüş yapmak bu sorununuzu çözecektir.

Jet Lag (Farklı bir zaman dilimine uçtuğunuzda yaşamakta olduğunuz yorgunluk)
Vücudumuzun biyolojik saati yaşadığı yere uyum sağlar. Ancak sık zaman dilimi değiştiren biriyseniz ve dinlenmek sizin için bir lüks haline geldiyse metabolizma hızınız yavaşlayarak sizi düzene sokmaya çalışacaktır.

 

 

Yeterli Kalsiyum Almamak

kalsiyum ve kemik sağlığı ilişkisi nasıldır ? | SPORBİLİNCİ


Yeterli kalsiyum metabolizma hızınızın belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Süt ürünlerini sevmiyor ya da laktoz intoleransı hastası olabilirsiniz ve bu kalsiyum tüketemeyeceksiniz demek değildir. Kalsiyum içeriği yüksek gıdalar tüketebilir ve eczanelerde satılan kalsiyum destek haplarından kullanabilirsiniz.

Susuz Kalma
Su hayatınızı sürdürmek için en gerekli gıdadır. Eğer susuz kalırsanız vücudunuzda sorunlar çıkmaya başlayacaktır. Günlük 3 litreye yakın su tükettiğinizde metabolizma hızınızı %30’a kadar arttırmanız mümkün.

Protein Eksikliği
Vücudunuz yeterli miktarda proteine ihtiyaç duyar. Normal kilogramnuzda kalmak ve daha sağlıklı kilogram vermek istiyorsanız muhakkak protein tüketmelisiniz. Ayrıca, daha uzun süre tok hissetmek, kas gelişimi ve beyin aktivitesinin yavaşlamaması için protein tüketmelisiniz.

Spor Yapmamak

Spor Yapmamak İçin Bulunan Bahaneler! | Formdakal.com


Dayanıklılığınızı arttıracak sporlar yaptığınızda kas kütleniz ve yağsız vücut kütleniz artar. Bu kütlenin çoğalması demek daha hızlı yağ yakacak bir metabolizma hızına sahip olmanız demektir. Ne kadar küçük miktarda olursa olsun spor yapmaya ve vücudunuzu zorlamaya çalışın.

Listeye başka neler ekleyebilirsiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.