Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uyurken Kilo Vermenizi Sağlayan 9 Şey

25.03.2021
2.040
Uyurken Kilo Vermenizi Sağlayan 9 Şey

Düzenli egzersiz yapmanın, kilogram vermenin ve daha sağlıklı kalmanın en kısa yolu olduğuna eminiz. Ama hergün egzersiz yapıyor mıyız? Hayır. Peki hergün uyuyor muyuz? Evet. Öyleyse, uyurken kilogram vermekten daha güzel bir şey olabilir mi?

Yatmadan Önce Protein Shake İçin
Yatmadan Önce Protein Shake İçin
Yatağa gitmeden önce yaklaşık 30 gram protein shake için. Araştırma, vücudun dinlenirken yaktığı kalori miktarının artmasına yardımcı olduğunu ispatlamıştır. Protein hemde kas tamirinde da yardımcı olur ve daha fazla kas kütlesine sahip olursunuz, dinlendiğinizde daha fazla kalori yakarsınız.
Küçük Porsiyonlar Tüketin
Küçük Porsiyonlar Tüketin
Gece büyük yemek yemekten kaçının ve uyumadan hemen önce yapmayın. Derin uykuda, beynimiz bir büyüme hormonu yayar. Geceleri yemek yerseniz, büyüme hormonu, sisteminizdeki yiyeceği yakıt yerine yağ olarak depolar.
Alkolden Kaçının
Alkolden Kaçının


Yatmaya yakın bir saatte alkol almak, vücudunuzun uyku sırasında alkolü metabolize etmesini sağlayarak, vücudun en fazla kalori yaktığı REM durumuna ulaşmanızı engeller. Akşam yemeği ile bir kadeh şarap tamam, ama yatmadan önce üç saat alkol içmeyi bırakmalısınız.

Kendinize Bir Uyku Saati Ayarlayın
Kendinize Bir Uyku Saati Ayarlayın


Hepimiz en ideal uyku miktarının sağlığımız için çok önemli olduğunu, ancak yoğun programların, filmlerin ve cep telefonlarının sesinin uykumuzu bölebiliyor. Geceleri snoozing saatlerinin daha sağlıklı bir biçimde (7-8 saat) verilmesi vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Amerikan Klinik Beslenme Çalışması, iyi dinlenmiş insanların daha az uykuya sahip olanlara göre yemekten sonra %20 daha fazla kalori yaktığını bulmuştur.
Yatmadan Önce Egzersiz Yapmaktan Kaçının
Yatmadan Önce Egzersiz Yapmaktan Kaçının
Egzersiz vücudumuzu uyandırır ve iyi bir gece uykusu elde etmeyi zorlaştırır. Egzersizlerini sabah yapmaya özen gösterin. Sabah egzersiz yapmak vücudunu uyandıracak ve tüm gün boyunca size enerji verecek. Ama eğer bir nedenden ötürü sabahları egzersiz yapamıyorsanız, yatmadan dört saatten az bir süre sonra yapmayın.
Yatak Odasındaki Tüm Elektronik Aletleri Kapatın.
Yatak Odasındaki Tüm Elektronik Aletleri Kapatın.
Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, tabletler ve akıllı telefonlar tarafından yayılan kısa dalga boyu mavi ışığın vücudun uykuya yardımcı hormonu melatonin üretimini engellediğini buldu. Singapur merkezli araştırmacılar tarafından sürdürülen bir başka çalışma, uzun saatler süren televizyon izlemenin, vücutta daha yüksek seviyelerde trigliseritlere (diyabetle alakalı) ve daha düşük adiponektin düzeylerine (yağ asitleri ve yağ asidi bozulmasını düzenleyen bir proteine) neden olduğunu bulmuştur.

Sıcaklığı Düşürün
Sıcaklığı Düşürün
Soğukta uyumak, vücudumuzda depolanan yağın yakılmasına yardımcı olan ve bu şekilde bizi sıcak tutan BAT’ın (kahverengi adipoz dokuları) depolanmasının etkinliğini arttırır. Tıp dergisinde yayımlanan bir çalışma olan Diabetes, odalarda 66 derece sıcaklığa sahip kişilerin daha sıcak odalarda uyuyanlardan 75 kalori fazla yaktığını gösterdi.
Tamamen Karanlık Bir Ortamda Uyuyun
Tamamen Karanlık Bir Ortamda Uyuyun
Tamamen karanlıkta uyumak, yalnızca iyi bir uykuya neden olmakla kalmayan melatonin hormonunu üretirken vücudunuza yardımcı olur. Journal of Pineal Research dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, kalori yakıcı mitokondri dolu kahverengi yağ üretimine de yardımcı olur.
Çıplak Uyuyun
Çıplak Uyuyun
Garip gelse de, çıplak uyumanın pek çok yararı var. Vücudunuzu serin tutarak vücudun yağ yakma sürecini hızlandırır. Vücudunuzu uyurken soğuyan vücutta kalorilerin yanmasına yardımcı olan iyi yağları artırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.