Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ödemler Vücutta Neden Oluşur Ve Ödeme Ne İyi Gelir?

25.03.2021
1.754
Ödemler Vücutta Neden Oluşur Ve Ödeme Ne İyi Gelir?

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?
Ödem nedir ve neden olur? Ödem belirtileri nelerdir? Ödem ve şişkinliği  vücuttan atma yolları - Sağlık Haberleri
Ödem Nedir?
Vücuttaki ödem özellikle siklet düşmek isteyen sporcular, daha parçalı bir fiziğe sahip olmayı isteyen vücut geliştiriciler ve zayıflamak isteyen kişiler için bir hayli önemlidir. Ödem vücudun su tutması olarak da bilinir. Vücutta şişkinlik yaratabilen bir durumdur. Normal koşullarda vücudun %60 oranında sudan oluşması gerekir ve bu hayati bir durumdur. Ancak sporcular ve zayıflamak isteyen kişiler vücutlarındaki su oranlarına özel olarak dikkat ederler. Vücutta ödem veya su birikmesi ise vücutta bulunması gerekli olan su oranından bağımsız bir durumdur. Çoğunlukla zarar verici bir yanı yoktur. Ancak bazı sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir (1).

Ödem nedir, vücuttaki ödem nasıl atılır?

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? - Rafinera

Ödem, kimi zaman bayanların hamilelik ve luteal faz zamanlarında de (bir regl süreci) ağırlıklı olarak görülebilmektedir. Çok fazla tuzlu ve mineralli beslenmek ile ilişkili olabileceği gibi bazı sağlık problemleri ile de gerçekleşebilir. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda durmak da ödeme sebep olabilir. Bazen ilaçların da vücudun su tutmasına sebep olduğu görülmektedir.

Hem bayanlar hem de erkekler daha sağlıklı oldukları sürece vücutlarındaki ödemi atmak isteyebilirler. Burada ödemin miktarı, kol veya bacak bölgelerindeki şişliğin ne kadar olduğu önemlidir. Şişlik bir hayli belirgin ise muhakkak doktora danışılması gerekir.

Magnezyum minerali ödem atıcı olarak ilk başta gelen bileşenlerdendir. Doktora danışılarak takviye kullanımı sağlanabilir.

Bunların dışında, daha sağlıklı fertlerin ödem atmalarına yardım edecek yöntemler aşağıdakiler gibidir:

Magnezyum Desteği Almak

Magnezyum Takviyesi Almak için En İyi Zaman Nedir?


Elektrolitler ödem konusunda vücuda yardımcı olabilecek önemli faktörlerden biridir. Magnezyum sağlık ve spor performansı açısından önemli bir elektrolittir.

Kadınlar üstünde yapılmış araştırmalar magnezyumun suya bağlı kiloyu ve PMS’i engelleyebileceğini göstermektedir (2).

Düzenli Egzersiz Yapmak
Kısa vadede ödem atmak için en iyi yollardan birisi de düzenli spor yapmaktır. Spor terleyerek su atmaya yardımcı olur.

Bir saatlik antrenman ortalama 0,5-2 litre kadar su kaybettirebilir. Ancak bu durum yapılan sporun cinsine, ortam sıcaklığına ve kıyafetlere bağlı bir biçimde değişebilir (3). Spora ilave olarak sıcaklık ile de terleme oranını artırılabilir. Dehidrasyona uğramamak için spor yaparken yeterli miktarda su içilmesi gerekir.

Daha Fazla Uyumak
Uyku üstünde yapılan araştırmalar uykunun da en az beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğunu göstermektedir. Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda uyumak vücudun su seviyelerini kontrol etmesine destek çıkar ve ödem oluşumunu en aza indirir (4).

Stresi Azaltmak
Stres uzun sürede genel sağlığı olumsuz etkilemektedir. Vücut uzun dönem strese maruz kaldığında kortizol adı verilen hormon seviyeleri yükselir. Kortizol vücutta su tutulmasına ve suya bağlı kiloya sebebiyet verir (5). Kortizol hormonunun beraberinde antidiüretik hormonu da (ADH) böbreklerin vücutta su tutmasına sebep olabilir.

Elektrolit Almak

Elektrolit dengesinin önemi - Sağlık Haberleri


Elektrolitler, magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Vücutta su dengesinin sağlanmasında rol alırlar (6). Elektrolit değerleri çok yüksek veya çok az olduğu takdirde vücut su tutmaya başlayabilir. Çok fazla su tüketildiğinde vücutta yeteri kadar elektrolit olmayabilir. Eğer nemli ve sıcak bir ortamda düzenli spor yapılıyorsa elektrolit alımının artırılması öneri edilir.

Tuz Alımını Kontrol Etmek

Tuz Tüketimi | Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu
Tuzdan gelen sodyum insan vücudunda en çok bulunan elektrolitlerden bir tanesidir. Vücuttaki su değerleri üstünde önemli bir rolü vardır. Eğer sodyum seviyeleri çok yüksek veya az ise vücutta ödem oluşabilir.

Yüksek tuz tüketimi ve işlenmiş gıda alımı ödem nedenleri arasındadır. Bu durum özellikle su alımının yetersiz olması ve egzersiz yapılmaması durumunda ortaya çıkabilir (7).

Karahindiba Gıda Takviyesi Almak
Karahindiba, ödem söktürücü alternatif bir kaynaktır (8). Karahindiba takviyesi son senelerde siklet düşmek isteyen sporcular ve vücut geliştiriciler arasında popülerleşmiştir. Karahindiba takviyeleri böbreklere daha fazla idrar, tuz ve sodyum atması için sinyal gönderebilir ve bu da vücudun fazla suyu atmasına yardımcı olabilir.

Daha Çok Su İçmek
Amaç ile çelişiyor gibi görünse de, vücudun su dengesi ve nem dengesi için su içmek ödem atmaya destek olabilir (9). Vücut devamlı daha sağlıklı bir su dengesi yakalamaya çalışır. Bu nedenle eğer fazla miktarda dehidrasyon yaşanırsa, vücut dehidrasyonu önleyebilmek adına su tutma yoluna gider. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek genel sağlık, sindirim ve böbrekler açısından bir hayli önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular
Vücutta Ödem Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Vücutta ödeme olup olmadığı bazı belirtilerle anlaşılabilir. Ödem belirtilerini şu biçimde sıralayabiliriz: cildin altındaki dokuların şişmesi, gerilmiş ve parlak bir cilt, bölgeye birkaç saniye basılıp çekildiğinde oluşan çukur, karında şişlik ve ayaklarda/bacaklarda oluşan şişlik sebebiyle oluşan yürüme zorluğu.

Ödem Attırıcı Bitkiler Nelerdir?

Ödem Attıran Besinler ve Ödem Attırıcı 6 Doğal Kür Tarifi
Ödem söktürücü bitkiler; alıç, karahindiba, ardıç, at kuyruğu, maydanoz, yeşil çay ve siyah çay, ebegümeci, kuşkonmaz ve sarımsaktır.

Ödem Attırıcı Çaylar Nelerdir?
Ödem attırıcı çaylar; karahindiba çayı, maydanoz çayı, yeşil çay ve siyah çaydır.

Diyet Yaparken Ödem Nasıl Atılır?
Diyet yaparken vücutta ödem oluşmasına sebep olan tuz ve turşu, peynir, hazır ayran gibi tuzlu besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Ayrıca vücuttaki ödemi atmak için bolca su içilmelidir. Diyet sırasında ödem söktürücü bitkilerle beslenmek, magnezyum takviyesi almak ve yeşil çay, siyah çay gibi çaylar tüketmek de ödem atma sürecini hızlandırabilir.

Vücutta Ödem Nerelerde Olur?
Vücutta ödem en çok el, kol, bacak, bilekler ve karın boşluğunda görülür.

Ayaktaki Ödeme Ne İyi Gelir?
Ayaklarda oluşan ödemi atmak için buz tedavisi uygulanabilir, egzersiz yapılabilir veya bacaklar yüksek bir yere kaldırılabilir. Bunların beraberinde ödem söktürücü bitkilerle beslenmek, bol su tüketmek, magnezyum takviyesi almak ve tuzu azaltmak da ayaklardaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Not: Herhangi bir sağlık probleminiz varsa gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneri ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.