Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Geceleri Uyuyamıyorsanız Sebebi Ve Çözümü

25.03.2021
1.791
Geceleri Uyuyamıyorsanız Sebebi Ve Çözümü

Uykusuzluk nedenleri
Birçok insan uykusunun olmasına karşın bir türlü uyuyamadığından şikâyetçidir. Uykusuzluk pek çok nedenden kaynaklı olabilir. Uykusuzluk psikiyatrik veya biyolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Sizde uykusuzluk problemi yaşamaktaysanız ve uykusuzluk nedenleri hakkında bilgi sahibi değil iseniz, işte uykusuzluğun en bilinen nedenleri…
Uykusuzluk nedenleri

Uykusuzluk nedenleri
Çok yorgunsunuz ama bir türlü uyuyamıyor musunuz? Uykusuzluk, sağlık problemlerindan beslenme alışkanlığına kadar pek çok faktörden etkilenebilir. Uykusuzluk nedenlerini merak ediyorsanız tüm sorularınız haberimizin içinde…

Bir insanın uykuveyalması yaklaşık olarak 30 dakika sürer. Haftada 3 kere 6 saatten az uyumak uykusuzluk sorunu yaşandığının göstergesidir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız bir doktora gidip tedavi olmalısınız.

Uyku hapları
Uyumak için aldığınız uyku hapları uykuyu bozan en büyük faktörlerden biridir. Ayrıca uyku haplarına bağımlı olmanız iyi bir uyku çekmenize engel olur.

Gün içinde uyumak
Gün içinde kısa vadede uyuklamak geceleri uyumanızı zorlaştırır. Geceleri uyuyamamanız gün içinde daha yorgun ve sinirli olmanıza sebebiyet verir. Bu döngü kontrol edilemez bir hal alabilir. Yaşlılar ve çocuklar dışında yetişkin insanların gün içerisinde uykuya ihtiyacı yoktur. Eğer gün içerisinde uykuya çok fazla ihtiyaç duyuyorsanız en fazla yarım saat kestirin.

Kafein tüketimi
Kahve ve çay da bulunan kafein uyarıcı bir maddeye sahiptir. Sabahları güne başlamak için tercih edilen bu içecekler geceleri tüketildiğinde uykusuzluğa neden olur. Araştırmalara göre, kafein insan vücudunda 8 saat kalıyor, iyi bir uyku için öğleden sonra kahve ve çay tüketimini durdurun.

Sigara
Sigara, kahve ve alkol kadar uyarıcı olduğu için uykusuzluğa neden olur. Uyumadan önce sigara içmek uykunuzun kaçmasına neden olur.

Çalışma saatleri
Değişen çalışma saatleriniz var ise uykusuzluk sorununuzin en önemli sebebi bu olabilir. Vücudunuz gece ve gündüz döngüsünü karıştırarak uykusuzluğa neden olur.

Rutin eksikliği
Çocuklar gece uykusu kadar gün içerisinde de uykuya ihtiyaç duyarlar. Çocukların uyku düzenini değiştirmeye kalkarsanız uyumaları gerekli olan zamanda uyumazlar veya uyuyamazlar. Çocuklarınızı uykusuzluk sorunundan kurtarmak için aynı saatte yatırıp aynı saatte uyandırın.

Çevresel faktörler
Uyuduğunuz ortam iyi bir ortam değil ise uykunuz kaçabilir. Yanınızda uyuyan kişinin horlaması ya da çok fazla hareket etmesi uykunuzu kaçırabilir. Ayrıca, uyuduğunuz çevrede kimyasal ya da zehirli maddeler var ise bu durumda sizde uykusuzluğa neden olabilir. Aşırı sıcaklık, fazla ışık, gürültü, rahatsız bir yatak uykusuzluk sebebiniz olabilir.

İlaçlar
Reçeteli veya reçetesiz pek çok ilacın zararlı etkisi uykusuzluktur. Uykusuzluğunuzun sebebi ilaç alımıysa bu sorun uzun süreli olmayacaktır. İlacı kullanmayı bıraktığınızda uyku düzeniniz eski haline dönecektir.

Depresyon
Depresif kişiler kendilerini genel olarak yorgun hissederler. Bu yüzden depresyon uykusuzluğun en yaygın nedenlerindendir. Ayrıca, bipolar bozukluk gibi duygu rahatsızlıkları uykusuzluğa neden olabilir. Uykusuzluk sorununuz var ise psikolojik nedenli olup olmadığını araştırmalısınız.

Yorgunluk
Uzun süre ayakta kalmak, yoğun fiziksel hareketler, fazla çalışma gibi problemler uykusuzluğa neden olur. Ders çalışmak için öğrencilerin aldığı haplar insomnia’ya neden olabilir.

Çok fazla yemek yemek

Uyumadan önce aşırı yemek yemek uykusuzluğa sebep olacaktır. Uyumadan önce hafif yiyecekler tercih ederek sindirimi kolaylaştırabilirsiniz bu şekilde vücudunuz rahatlayacak ve uykuya geçmesi kolaylaşacaktır. Özellikle baharat tüketimi midede yanmaya sebep olarak uyku problemlerine yol açar.

Stres
Uyku zamanı aklınızı kurcalayan iş, okul, sağlık ya da aile hayatı hakkındaki konular uykuveyalmanızı zorlaştırarak uykusuzluğa neden olur.

Sağlık problemleri
Kanser, kalp problemleri, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, tiroit, Parkinson, alzheimer, eklem ağrıları gibi hastalıklar uykusuzluğa neden olabilir ayrıca kronik ağrılar, zor nefes alma ve sık idrara çıkma uyku düzenini bozar.

Sağlıklı bir uyku için yapılması gerekli olanler
Uykusuz bir hayat insan hayatı için olanaklı değildir. Daha daha sağlıklı bir yaşam için birkaç hafta uygulaması yapılacak bu yöntemlerle daha sağlıklı bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

Lavanta kokusu

Uykusuzluk nedenleri

Uykusuzluk nedenleri

Daha iyi bir uyku için yatak odanızda lavanta kokusu bulundurun. Lavanta sakinleştirici etkisi ile kalp atışlarınızı yavaşlatacak ve kan basıncını düşürecektir bu şekilde daha kolay ve rahat bir uykuya geçiş süreciniz olacak.
Akdeniz diyeti uygulayın
Göbek yağlanmasının artmasının uyku apnesine neden olur. Yüksek miktarda meyve, tam tahıllı yiyecekler, sebze ve balık içeren Akdeniz diyeti ve günde 30 dakikalık yürüyüşler ile uyku apnesinden kurtulabilirsiniz.

Doğru yemekleri seçin
Akşam yemeğinde patates, pirinç gibi glisemik indeksi yüksek besinleri tüketmek uykuya geçiş sürecini kolaylaştırıyor. Ayrıca, yoğurt, muz, papatya çayı, ılık süt, bal, yulaf unu, badem, keten tohumu, hindi gibi besinler serotonin ve melatonin hormonları salgılayarak daha rahat uyumanızı sağlar.

Kitap okuyun
Yatakta kitap okumak gözlerin ağırlaşmasını ve zihnin diğer bir şey düşünmeden uykuveyalmayı kolaylaştırır.

Duş alın
Ilık bir duşun ardından geçen 15 dakika içerisinde uykunuz muhakkak gelir.

Klasik müzik dinleyin
Klasik müzik insanları dinlendiren ve tedavi eden bir etkiye sahiptir. Müziğin türü ve tınıları beyni ve bedeni rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştırır.

Saçlarınızın okşanması
Ne şekilde olursa olsun birisi saçlarınızla ilgilendiğinde uykunuz gelir ve o an hiç bitmesin istersiniz. Uykuya geçişte zorlandığınız zaman eşinizden veya aile bireylerinizden saçlarınızı okşamasını isteyebilirsiniz.

Yatak odanızda dikkat etmeniz gerekli olanler
1- Yatak odanızda loş bir ışık tercih edin.
2- Yatak odanızı sesten koruyun.
3- Yatak odanızın duvarlarında sizi dinlendirecek renkler kullanın.
4- Yatak odanızı yalnızca uyumak için kullanın.
5- Yatak odanızın ısısı ne çok soğuk ne çok sıcak olsun.
6- Yatak ve yastık seçimlerinizi rahatınıza göre yapın ve yastığınızı 2 senede bir değiştirin.

Uykuya geçişi kolaylaştıracak egzersiz
Uyku sorunu yaşayanlar için Harvard Üniversitesi’nde yapılan 60 saniyede uykuveyalmasına yardımcı olacak nefes egzersizi ile sizde uykuya geçişinizi kolaylaştıracaksınız.

• Tüm nefesinizi boşaltın.
• 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın.
• 7 saniye boyunca nefesinizi tutun ve 8 saniyede tüm nefesinizi boşaltın.
• Bu yöntemi 3 kez tekrarlayın.
Bu egzersiz ile oksijen vücutta dolaşır ve vücudu rahatlatır. Ayrıca nefes verirken zihindeki stres ve sıkıntılar da vücuttan atılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.