Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vitamin Eksikliğinin Vücutta Görülen 8 Belirtisi

24.03.2021
1.868
Vitamin Eksikliğinin Vücutta Görülen 8 Belirtisi

Beden ve ruh sağlığının korunması için vitaminlerin doğru biçimde ve uygun dozlarda alınması önem taşıyor. Vücuttaki tüm organ ve sistemleri etkileyen vitaminlerin yetersiz alımı farklı belirtilerle kendisini gösterebiliyor. Genellikle doğal yollarla alınabilen vitaminlerin takviyesi için ise muhakkak konu ile alakalı bir profesyonel doktora başvurulması gerekmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanları vitamin eksikliğinin belirtileri hakkında bilgi verdi.

Bu belirtileri önemseyin!

Görme sorunları: Görme sorunlarının yaşanması vücudunuzda A vitamini eksikliğini işaret edebilir. A vitamini normal ve gece görmede destek sağlamayı başaran bir vitamin türüdür. A vitamini eksikliğinde gözde kseroftalmi; yani göz akı ve kormeanın parlaklığını kaybederek kuruması ve gece körlüğü gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Uzun süreli yorgunluk: Vücutta uzun vadeli yorgunluk, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyon bozukluğu hissedilmesi, B1 vitamini eksikliğini ifade edebilir. B1 vitamini özellikle beynin enerji üretimi için gerekli bir vitamindir.

Dil ve deride çatlaklar: Bazı deri hastalıkları ve sinir sistemi bozuklukları B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Özellikle dudak ve dil çatlaması veya egzama gibi belirtiler, vücutta B6 vitamini eksikliğini işaret edebilir. Eksikliğinde hücre yenilenmesi yavaşlar ve egzama, iltihaplanma gibi deri sorunları görülebilir.

Kansızlık: Kansızlık bazen vitamin eksikliğinin bir işareti olabilir. Folik asit B vitamini ailesinin bir üyesidir. Folat veya B9 vitamini olarak bilinir. B9 vitaminin eksikliği, vücutta kansızlık oluşmasına yol açan bir sebeptir. DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli bir konuma sahip vitamin türüdür.

Zihinsel yorgunluk: Uzun süreli olarak yaşanan zihinsel yorgunluk, B12 vitamini eksikliği işaret edebilmektedir. B12 vitamin eksikliği zihinsel performansı etkileyen bir durumdur. Zihinsel yorgunluk zamanla entelektüel becerilerin de yavaşlamasına yol açar. Eğer kişinin uzun vadeli olarak unutkanlık, hafıza kaybı, konsantre olamama gibi sorunlari var ise muhakkak B12 vitamini açısından incelenmesi gerekir.

Ciltte kolayca oluşan çürük ve morarmalar: Vücutta kolayca morlukların oluşması veya ciltte kırmızı-mavi renkte morarmalar ve noktaların görülmesi C vitamini eksikliğini ifade edebilir. Çünkü C vitamini eksikliği ile vücut kolajen yapamaz hale gelmektedir. Kolajen üretilememesi de vücutta çeşitli dokuların yıkılmaya başlamasına ve doku tamirinin sekteye uğramasına neden olabilir.

Kemik ağrıları: Vücutta D vitamini eksikliği kendisini kemik ağrısı, kemik erimesi olarak gösterebilmektedir. Eksiklik sonucu oluşan kemik ağrıları, tüm vücut genelinde hissedilebilmektedir. Bu ağrılara zamanla halsizlik de eşlik edebilir.

Kas kaybı: Kaslarda oluşan zayıflık ve güçsüzlük E vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. E vitamini eksikliği kaslarda zamanla zayıflamaya yol açabilmektedir. Kas kütlesi kaybı, kas güçsüzlüğü ve buna bağlı denge sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Aşırı kanamalar: Vücutta meydana gelen aşırı kanamalar K vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Regl kanamalarının uzun devam etmesi, sebepsiz yere diş eti ve burun kanamalarının oluşması, idrarda veya dışkıda kan görülmesi, K vitamini eksikliğini de işaret edebilmektedir.

Cansız tırnak ve saçlar: Saç ve tırnak bölgelerinde yaşanan problemler, H vitamini diğer adı ile biotin veya B7 vitamini eksikliğini işaret edebilir. Saçlarda kepeklenme, dökülme, cansızlık, kırılmalar; tırnaklarda çabuk kırılma, yumuşama, beyaz lekeler ve yavaş uzama gibi belirtilere dikkat etmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.